הודעות דוברות הלשכה

"מערכת אכיפת החוק מקבלת ציון נכשל במלחמתה בעבירות"

12.05.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר פרקליט המדינה, ערן שנדר, במפגשו עם מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין, בהשתתפות עשרות עורכי דין.

לדברי שנדר, תחושת הציבור, שמערכת אכיפת החוק נכשלת במלחמה בעבירות הפוגעות באיכות החיים – אלימות, סמים כמו גם שחיתות ציבורית – יש לה על מה להסתמך.

 

שנדר הסביר שאזלת היד של גורמי אכיפת החוק נובעת ממצוקה של תקציבים בפרקליטות ובמשטרה, שמטפלת יותר ויותר בבעיות טרור ופחות באכיפת החוק במובנה הקלאסי. קושי נוסף לדעתו שמכביד על המלחמה בפשיעה החמורה הוא העדר תכנית הגנה לעדים. לדבריו, אנשים חוששים להעיד, מחשש לחייהם ולחיי משפחתם. שנדר התייחס למעצרו של זאב רוזנשטיין וציין את יכולתה של ארצות הברית לספק מסגרת של הגנה על עדים.

 

שנדר ציין בענין תכנית ההינתקות, שראוי שמדיניות התביעה ביחס לעבירות הביטוי תהיה מרוסנת להבדיל מעבירות אלימות כלפי הציבור, שכלפיהן תנהג התביעה באפס סובלנות. עם זאת הדגיש, שיש מיעוט שנגדו יש להיערך, ובעניין זה התייחס למעצר המנהלי שאושר על ידו בימים האחרונים. לדבריו, אין בכך שינוי מדיניות וכאשר יובאו בפני הפרקליטות ראיות לסכנה מיידית, ינהגו בהתאם גם בעתיד.

 

לשאלתה של יו"ר ועד מחוז חיפה של הלשכה, עו"ד רחל בן ארי, בענין קביעת תקופת צינון ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה לפני שיפוט, השיב שנדר שהוא תומך בקביעת תקופת צינון לפני מילוי תפקידי שיפוט, וגילה בהקשר זה, שאין לו שום כוונה ללכת לשום מקום אחר למעט להיות גמלאי ולשהות במחיצת משפחתו.

 

שנדר אף ציין, שדוח ועדת הבדיקה שמונתה מטעם משרד המשפטים לבדוק את נסיבות הפרשה המצערת של סגן הסניגורית הציבורית, עו"ד דיויד וינר ז"ל, ככל הנראה יפורסם בעוד מספר שבועות.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון