הודעות דוברות הלשכה

בעקבות עדות מוקלטת של לשכת עורכי הדין נאסרה פעילותו של אדם שהסיג את גבול מקצוע עריכת הדין

23.06.2015

דוברות הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה: "בשנים האחרונות אנו עדים להתפשטות התופעה המדאיגה והבלתי חוקית של הסגת גבול מקצוע עריכת הדין לכל תחומי המשפט. הלשכה בראשותי לא תשלים עם המצב, והטיפול במסיגי גבול המקצוע מוצב מבחינתי בראש סדר העדיפויות. מומלץ לכל גורם המבקש לפגוע בפרנסתם של עורכי הדין בניגוד לחוק לחדול מכך לאלתר".

בעקבות תביעה שהגישה הוועדה להגנת המקצוע בלשכת עורכי הדין (ת"א 8331-06-15), אסר בימ"ש המחוזי בבאר שבע על אדם שהסיג את גבול מקצוע עריכת הדין, להעניק שירותים משפטיים בניגוד לחוק.

 

על פי כתב התביעה, הנתבע, יעקב נועם משדרות, נהג להציג את עצמו בציבור כמי שעסק בניסוח כתב דין, תביעות קטנות, הוצאה לפועל, עריכת צוואות, תצהירים, כתבי תביעה ועוד. הוועדה להגנת המקצוע בלשכה הגישה את כתב התביעה באמצעות ב"כ עו"ד ערן זהר ממשרד עוה"ד עדני-זהר, בין היתר על סמך חקירה ועדות מוקלטת עם הנתבע, לפיה עסק בניסוח מסמכים משפטיים כדוגמת צוואות וטיפל בתיקי הוצל"פ.

 

בעקבות החקירה של הוועדה להגנת המקצוע בראשות עו"ד גד שילר נמצא כי הנתבע ערך צוואות ללקוחות בהסתמך על נוסח לצוואה שהיה לו תמורת 400 ₪ תוך שצירף במידת הצורך חתימת עו"ד על הצוואה, וכי הוא טיפל בלמעלה מ-250 תיקי הוצל"פ בלשכות ההוצל"פ באזור הדרום.

 

במסגרת הסכם הפשרה שקיבל תוקף של פסק דין, הסכים הנתבע כי יינתנו נגדו צווים האוסרים עליו לתת שירותים משפטיים ולפרסמם, וכי ישלם 1,500 ₪ הוצאות ללשכה ו-10,000 ₪ פיצוי בגין כל הפרה עתידית.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה: "בשנים האחרונות אנו עדים להתפשטות התופעה המדאיגה והבלתי חוקית של הסגת גבול מקצוע עריכת הדין לכל תחומי המשפט.

 

מדובר בגורמים ללא השכלה משפטית או הכשרה כלשהי, המרשים לעצמם להטעות את הציבור הרחב ולהציע לו שירותים משפטיים גרידא בתחומי המשפט השונים.

 

אין להשלים עם תופעה זו בשום אופן. לא בכדי ייחד המחוקק ביצוע פעולות מסוימות לעורכי דין בלבד. המחוקק ראה לנגד עיניו את טובת הציבור וביקש להבטיח כי הציבור יקבל את השירות המשפטי הטוב ביותר ורק ממי שהוכשרו ורכשו השכלה מתאימה.

 

בניגוד למה שאולי סבורים אלו המרשים לעצמם לעבור על החוק, המחוקק לא שינה את עמדתו בנוגע לבלעדיות שנתן לעורכי הדין לעסוק בעניינים משפטיים ולהעניק שירותים משפטיים. השינוי שיש להצטער עליו הוא רק ביחס המקל של גורמי האכיפה כלפי אותם מפרי חוק.

 

הלשכה בראשותי לא תשלים עם המצב, והטיפול במסיגי גבול המקצוע מוצב מבחינתי בראש סדר העדיפויות. מומלץ לכל גורם המבקש לפגוע בפרנסתם של עורכי הדין בניגוד לחוק לחדול מכך לאלתר".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון