ראש הלשכה

הישג ללשכת עורכי הדין בעתירה נגד חוק המכר

01.06.2015

עו"ד דורון ברזילי, ראש הלשכה

בית המשפט העליון קיבל היום את טענות לשכת עורכי הדין בעתירתה נגד חוק המכר (דירות) (תיקון – איסור גביית ההוצאות המשפטיות בידי עורך דין מרוכש דירה), התשע"ג-2013 ואמר כי דעתו אינה נוחה מהאופן בו הותקנו התקנות המגבילות את שכר טרחתם של עורכי הדין המייצגים רוכשי דירות מקבלן.

חברות וחברים יקרים,

 

אני שמח לבשר כי בית המשפט העליון קיבל היום את טענות לשכת עורכי הדין בעתירתה נגד חוק המכר (דירות) (תיקון – איסור גביית ההוצאות המשפטיות בידי עורך דין מרוכש דירה), התשע"ג-2013, שהוגשה ביום 22.6.14.

 

הלשכה טענה בפני בית המשפט העליון כי תקנות חוק המכר אושרו באופן בלתי חוקי, חפוז ולא ראוי, ומבלי שניתנה ללשכה זכות הטיעון וחובת ההתייעצות.

 

בית המשפט העליון אמר כי דעתו אינה נוחה מהאופן בו הותקנו התקנות המגבילות את שכר טרחתם של עורכי הדין המייצגים רוכשי דירות מקבלן, ואפשר ללשכה באופן חריג לפנות לשר הבינוי והשיכון ולהשיג על התקנות שהגבילו את שכר טרחתם של עורכי הדין.

 

כך למעשה, החלטתו של בית המשפט העליון מאפשרת דיון מחדש בתקנות חוק המכר. ראוי לציין שחוק המכר עבר בוועדת הכלכלה בכנסת ביום 4.12.14 על ידי ח"כ לשעבר מאיר שטרית, שהיה היחיד שהצביע בעד אישור התקנות לחוק שהוא עצמו יזם.

 

הלשכה טענה לא אחת וגם בפני בג"ץ כי חוק המכר אינו מידתי ואינו סביר, וכי התערבות המחוקק בחיי המסחר ובשכרם של בעלי מקצועות חופשיים תביא לפגיעה חמורה בחופש העיסוק ולעליית מחירי הדירות.

 

מדובר בהישג משמעותי ללשכת עורכי הדין. הצלחנו להבהיר את עמדתנו, כי מדובר במחטף פוליטי אשר פוגע רק בציבור הרחב, וגורם לעלייית מחיר הדירה. אמשיך להיאבק בכל החלטה ובכל חוק אשר ייפגעו בחופש העיסוק ובפרנסתם של עורכי הדין.

 

ברצוני להודות לעו"ד אילן בומבך, שהעתירה הוגשה באמצעותו, ולעורכי הדין עו"ד יורם חגבי-חגי ועו"ד מוטי בניאן, יושבי ראש פורום קניין ומקרקעין, ולממונה על הפורום, עו"ד מיטל שחר, על קידום נושא זה.

 

בברכת חברים

דורון ברזילי, עו"ד

ראש לשכת עורכי הדין

 

לתגובות בדוא"ל president@israelbar.org.il או בפייסבוק
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון