הודעות דוברות הלשכה

פרקליט המדינה, שי ניצן בכנס השנתי: "השחיתות בשלטון המקומי - תרבות נפוצה"

17.05.2015

דוברות הלשכה

פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן נשא היום דברים במושב המקדים של הכנס השנתי ה-15 של לשכת עורכי הדין בישראל. בדבריו התייחס לשני נושאים מרכזיים. הראשון השחיתות בשלטון המקומי והשני פרשת רונאל פישר ורות דוד.

פרקליט המדינה הגדיר בתחילת דבריו את השחיתות בשלטון המקומי כ"תרבות נפוצה". עו"ד ניצן ציין כי רק בשנה האחרונה הורשעו כמה ראשי ערים בעבירות שחיתות. ביניהם צבי בר, שמעון גספו יצחק הופברגר.

 

לדבריו, עבירות השחיתות הינן משחיתות את החברה וקורבנותיהם רבים, כאשר זה הופך לתרבות נפוצה זה מביא למשבר אמון, הפרקליטות מנהלת מאבק בלתי מתפשר בשחיתות בשלטון המקומי.

 

"אין לי ספק שיש ראשי ערים שמשרתים את הציבור נאמנה, אך באשר לראשי ערים שפשעו והורשעו על כך, המטרה שלנו היא לא רק לדאוג להרשעה אלא גם שהענישה תהיה הולמת. בעבר הוטלו עונשים שלא היו מספיקים להרתעה."

 

עו"ד ניצן התייחס לפרשת שמעון גספו ראש עיריית נצרת עילית שהורשע בשוחד. לדבריו, בית המשפט המחוזי סבר שמוטב להסתפק רק בשישה חודשי שירות, אולם בפרקליטות המדינה "אנו לא רואים עין בעין עם החלטה זו, והגשנו ערעור על כך, הגשנו בקשה להשעיה של גספו מתפקידו, על מנת שייצא לחופשה ולא ישתמש בכל סמכות של ראש עיר המוקנית לו. התוצאה היא שהוא לא יתפקד כראש עיר עד תום ההליך השני. דוגמה זו היא הבהרה שאנחנו נחושים להילחם בשחיתות בשלטון המקומי."

 

בנוסף התייחס פרקליט המדינה לפרשת השחיתות החמורה כדבריו, שמתרחשת בשלושת השבועות האחרונים, והיא הגשת כתב האישום נגד ערן מלכה, רות דוד ורונאל פישר. עו"ד ניצן גילה כי כתב האישום הוגש בעקבות חקירה מאומצת של המשטרה, שהניבה פירות מסוימים ונתקעה חלקית וחודשה לאחרונה בעקבות הישג טכנולוגי.

 

לנאשמים מיוחסת שורה של עבירות שאנו סברנו שהיא מצדיקה בקשת מעצר עד תום ההליכים.

 

עו"ד ניצן התייחס להשלכות של מעצרה של פרקליטה בכירה לשעבר: "אני מבקש להתמקד בדבריי ברות דוד. אנו תמיד האמנו בפרקליטות בעיקרון של שיוויון בפני החוק, וכך פעלנו. השאלה היחידה שנבחנה על ידינו הייתה השאלה האם יש סיכוי סביר להרשעה, והעובדה שרות דוד שירתה כפרקליטה בכירה לשעבר, לא שינתה דבר והחלטנו להגיש את כתב האישום. עיקרון השיוויון הוא נשמת אפה של הפרקליטות."

 

לדבריו באחרונה עלו גם טענות באשר לדברים הקשורים לתקופת כהונתה כפקליטת מחוז ת"א, והוחלט לבצע בדיקה של טענות אלה וכתב האישום הנוכחי הוגש על העבירות שעשתה מספר שנים לאחר עבודתה בפרקליטות.

 

לסיום אמר: "לצערי בימים האחרונים שמעתי דברים חסרי אחריות שמנסים להדביק את הכתם לכלל הפרקליטים ולכלל הפרקליטות. אין לכך הצדקה. מדובר חסרות יסוד. אני קורא לאותם גורמים הרפו מהשמצות חסרות יסוד אלה. אנו הפרקליטים נמשיך לפעול ביושרה וללא מורא."

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון