הודעות דוברות הלשכה

ביום עיון שערכה הלשכה הובהר: בוטלה החובה להפרדה מוחלטת בין העמוד העסקי בפייסבוק לכרטיס הפרטי

02.04.2015

דוברות הלשכה

החלטת ועדת האתיקה הארצית לגבי השימוש ברשתות חברתיות עושה לראשונה סדר במה מותר ומה אסור ברשתות החברתיות. המסמך הוא מסמך מסגרת כללי שנועד לאפשר לוועדת האתיקה לצקת בו תוכן קונקרטי עם הזמן.

בעקבות החלטת ועדת האתיקה הארצית מיום 11.1.15 בנוגע למותר והאסור לעורכי דין בכל הנוגע לרשתות החברתיות באינטרנט, ערכה הלשכה ביום 26.3.15 יום עיון שעסק בגבולות השימוש של עורכי דין ברשתות החברתיות.

 

ביום העיון השתתפו ראש הלשכה, עו"ד דורון ברזילי, נשיא בית הדין המשמעתי הארצי, עו"ד ציון אמיר, ראש המרכז לאתיקה ע"ש וינר, המסלול האקדמי המכללה למנהל, עו"ד לימור זר גוטמן, יו"ר ועדת אינטרנט וחבר האתיקה הארצית, עו"ד תומר בכר, חבר בוועדת לבחינת כללי האתיקה ברשתות חברתיות, עו"ד דן אור-חוף ומ"מ יו"ר ועדת האינטרנט וחבר ועדת האתיקה הארצית, עו"ד ניר גולן שגם ריכז והנחה את יום העיון.

 

החלטת ועדת האתיקה הארצית לגבי השימוש ברשתות חברתיות עושה לראשונה סדר במה מותר ומה אסור ברשתות החברתיות. במסמך קצר, אבל תמציתי, מנסה ועדת האתיקה להתוות את הדרך באשר למותר ולאסור לעורכי דין כאשר הם משתמשים ברשתות החברתיות ההחלטה הנה תוצר של גישות שונות ומנוגדות, שכל אחת מהן ראתה אחרת את הדרך שבה יש להתייחס לשימוש שעושים עורכי הדין ברשתות החברתיות.

 

המסמך הוא מסמך מסגרת כללי שנועד לאפשר לוועדת האתיקה לצקת בו תוכן קונקרטי עם הזמן. כך למשל, הוועדה אישרה באחרונה החלטה בעניין המותר והאסור בשימוש בלוגו של משרדי עורכי דין בפייסבוק, לפיה מותר לעורך דין להשתמש בלוגו המשרד שלו בעמוד העסקי שהוא מנהל בפייסבוק, אך נאסר עליו להשתמש בלוגו המשרד בכרטיס המשתמש הפרטי שלו.

 

בדיון שנערך הייתה הסכמה כללית כי תוכן שמותר להשתמש בו לפי כללי הפרסומת, ניתן יהיה בדרך כלל לפרסמו גם בעמוד העסקי בפייסבוק, בכפוף לכך שאינו מפר כללי אתיקה אחרים. כמו כן הסכימו חברי הפאנל שעורכי הדין רשאים להעלות לרשתות החברתיות ידיעות משפטיות, לרבות קישורים למאמרים שהתפרסמו במקומות אחרים. חברי הפאנל הסכימו כי הסיבה להחלטת ועדת האינטרנט מיום 11.1.15 היא שהיה צורך להתאים את כללי הפרסומת לעידן האינטרנט. לדברי עו"ד תומר בכר: "הרמנו את הכפפה לטובת כולנו על מנת שלא ייווצר מצב שנעבור בטעות על כללי האתיקה".

 

לשאלת עו"ד ניר גולן מה היה המצב המשפטי לפני החלטת ועדת האתיקה והאם היו הגבלות על שימוש של עורכי דין ברשתות החברתיות השיב עו"ד תומר בכר שתמיד היו איסורים, גם בעולם האמיתי וגם הווירטואלי: "ההבדל הוא שהחלטה זו מנסה לעשות סדר לגבי אופן ההתנהלות העסקית והפרטית של עורכי דין. ההחלטה ביטלה את החובה להפריד באופן מוחלט בין הפעילות העסקית והפרטית של עורכי הדין בפייסבוק, ומאפשרת ערבוב בסייגים מסוימים".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון