הודעות דוברות הלשכה

הילה גרסטל בראיון ל"עורך הדין": "הפרקליטים ניזונים מעדויות שמיעה שחלקן מעוותות"

02.04.2015

דוברות הלשכה

בראיון ראשון מאז כניסתה של הילה גרסטל לתפקיד נציבת הביקורת על מערך התביעה ועל מייצגי המדינה בערכאות, מסבירה לכתב העת "עורך הדין" של לשכת עורכי הדין שהתפרסם היום, מדוע נענתה לאתגר ופרשה מכהונתה כנשיאת מחוזי מרכז ואת עמדתה בנוגע לסכסוך המתמשך עם הפרקליטים. "...אני ממש לא מתכוונת להיגרר לסכסוך משום שאני בטוחה שאין לי חלק בו".

על הנזק שייתכן שנגרם מהסכסוך אמרה: "אני לא יודעת אם הנזק הציבורי שנגרם מהתהליך הוא הפיך או בלתי הפיך. והנזק לא אצלנו, כי אנחנו עובדים כאמור, הנזק הוא לתדמית של הפרקליטים בציבור. הנזק השני ברמה היומיומית הוא שלא מוגשים כתבי אישום ולא מוגשים כתבי הגנה. הרי מי ישלם את המחיר? גם הפרקליטים ששובתים ישלמו את המחיר כי את כתבי האישום צריך להגיש, ובסופו של דבר הם יצטרכו לעבוד כפל כפליים כדי להשלים את החסר, ואם יהיו פיגורים תהיה עליהם ביקורת ציבורית. יש כאן מעגל שוטה שמישהו צריך לפרוץ אותו. צריך לשבת ולהבין שהביקורת נועדה לטובה ולא לרעה".

 

לטענה כי הפרקליטים חוששים מהתלונות הפרטניות ולא מהתלונות המערכתיות אמרה כי "מסע ההפחדה נגד אגף התלונות הפרטניות של נציבות הביקורת (נתב"ם) לא מוצדק. לא יושבים פה אנשים שבאו לתלות את הפרקליטים או את המבוקרים בכיכר העיר, וכל תלונה תתקבל ברמה העניינית והמקצועית ולא ברמה של אנטי־פרקליטות או לעומתיות. לא יכולה להיות מחלוקת על כך שאין מקום לעיגול פינות, ומקום שיש הצדקה לקבל תלונה, יש לעשות כן. הצער שלי הוא בעיקר על כך שארגון הפרקליטים לא לקח את ידי המושטת ולא אפשר לי לעשות את המסע בארץ כדי להיפגש עם הפרקליטים ולהסביר להם שזה לא כצעקתה. הפרקליטים ניזונים מחלקי מידע, מעדויות שמיעה שחלקן מעוותות, ולכן הנציבות הפכה בעיניהם לגוף דמוני מאוד".

 

באחרונה פורסם כי גרסטל הורתה לברר את ההדלפות בתיקי אהוד אולמרט ודני דנקנר. על כך נשאלה האם לדעתה היא יכולה להילחם בתופעת ההדלפות: "בדיקת הדלפות היא פרויקט קשה, ואני לא גוף חוקר אלא גוף מבקר. כל פנייה נבדקת באמצעים שיש לי כנציבות ביקורת. ברור שאני לא משטרה ואין לי כלי חקירה פורמליים לברר את זה". באשר לטענה כי כאשר מוגשת תלונה על הדלפה לנציבות הביקורת, זה עלול לרפות את ידי הפרקליט העוסק בתיק, ציינה כי הנושא הזה לא נבדק תוך כדי הליך אלא רק בסיומו, וההדלפה נעשית בזמן ההליך.

 

בעניין זה עוד הוסיפה כי: "הנציבות לא יכולה לשמש כלי לניגוח הפרקליטות וזה ברור לנו יום יום, שעה שעה. מצד אחד, הייעוד שלנו הוא לא לנגח את הפרקליטות ולא להלך אימים על פרקליט שמופיע, אם מול ארגון פשיעה ואם מול אדם מפורסם. מצד שני, אם נעשים דברים לא תקינים, לא צריכות להיות הנחות. צריך להפעיל שכל ישר, צריך להיות זהירים. בדיוק כפי שאומרים "הווה מתון בדין", גם כאן הווה מתון ושקול וזהיר ומאוזן. הרי לא הגעתי לתפקיד הזה כרועת צאן ממצפה בגליל, אני 24 שנה במערכת. אמנם מה שרואים מכאן לא רואים משם, אבל אני יודעת לבור בזהירות רבה מי פונה בגלל אינטרס זר ומי פונה כי נעשה לו עוול. וגם אם אני לא יודעת לבור במאה אחוז, ברור לי שאני צריכה לבחון כל מקרה בזהירות כדי לא לשמש כלי ניגוח ממניעים זרים. צריך לשמור גם על זכויות הפרקליט וגם על זכויות האזרח. לא תמיד יש קונפליקט ביניהן, אבל מקום שיש קונפליקט צריך למצוא את נקודת האיזון".

 

בנושא זה מתפרסם בגיליון גם מאמרה של יו"ר ארגון פרקליטי המדינה עו"ד לימור פלד.

 

לגיליון המלא - לחץ/י כאן

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון