הודעות דוברות הלשכה

ראש הלשכה בהרמת כוסית לפסח: "נקיים את השופטים מדי שנה ונקדם את שינוי מבנה לשכת עורכי הדין"

02.04.2015

דוברות הלשכה

מאות עורכי דין וקציני משטרה השתתפו בהרמת כוסית שערכה הלשכה ביום 31.3.15 במעמד מפכ"ל משטרת ישראל, רנ"צ יוחנן דנינו, נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין וראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי.

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, אמר כי: "תפקידה של הלשכה כאיגוד המקצועי של עורכי הדין הוא לשמור על חבריה. שמירה זו באה לידי ביטוי במספר מובנים: לפעול להגנה על המקצוע ובמאבק בלתי פוסק במסיגי גבול המקצוע, לפעול לאכיפת שכר טרחה מינימאלי בתחומי המשפט השונים, לפעול לאכיפת תנאי העסקה מינימאליים לעורכי דין שכירים, לשמור על פרנסתם, ועל הכשרתם המקצועית של החברים, לחדש מדי שנה את משוב השופטים, וכמובן, לשמור שהלשכה תפעל למען עורכי הדין, תדאג להם, ותגן עליהם כאיגוד מקצועי חזק".

 

בעניין שינוי מבנה הלשכה אמר עו"ד ברזילי: "שנים רבות שהלשכה מסוכסכת בתוך עצמה. המבנה החוקי של הלשכה מחייב הרמוניה בין שבעה גופים – חמישה מחוזות יחד עם המועצה הארצית והוועד המרכזי יכולים לנטרל את ראש הלשכה. לשכה הפועלת בשיטה כזו היא מתכונת להתדרדרות בלתי נמנעת. קידמתי את הרפורמה בראשות כבוד השופטת בדימוס פרוקצ'יה כדי להבטיח משילות גדולה יותר, ואמשיך לעשות זאת בקדנציה הבאה".

 

בחלקו השני נערך יום עיון בריכוזו של עו"ד קובי בר-לב, יו"ר פורום חברה וסביבה בלשכה, והממונה על הפורום, עו"ד שלי ואקנין אדם, בנושא הרפורמה ברישוי עסקים והמגזר העסקי, שנועד לעורר מחדש את הדיון בנוגע לרפורמה שאושרה לפני כשנה, אך שאינה מיושמת בפועל על ידי משרדי הממשלה הרלוונטיים. במסגרתו, הרצה ראש אג"מ, משטרת ישראל, ניצב אהרון אקסול, על פיקוח ואכיפה על עסקים טעוני רישוי. לאחר מכן הרחיב בנושא פאנל מומחים בהשתתפות: טפסר בכיר חיים תמם, ראש אגף בטיחות אש, כבאות והצלה, סנ"צ יוני זייטק, ראש מדור רישוי במשטרת ישראל, ד"ר גילי צימנד, סמנכ"לית תעשיות, המשרד לאיכות הסביבה ומר אשר גרנר, ראש אגף רישוי עסקים ופיקוח על חופי הרחצה.

 

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, אמר כי "רישוי עסקים קשור קשר ישיר לחוק יסוד חופש העיסוק, אשר אני מודה שהיה לי חלק בחקיקתו. את זכות היסוד להקים עסק אפשר לסכל בביורוקרטיה מסואבת. מציבים בפני מי שרוצה להקים עסק מגוון גדול של דרישות, שבמקרים רבים גם קטנוניות ובלתי נחוצות, וכבר בשלב הראשון מסבירים לו שבעצם לא כדאי לו להקים עסק ומוטב לו להיות עובד במגזר הציבורי. הממשלה ושריה מכריזים השכם וערוב על רצונם לסייע ולעודד עסקים קטנים ובינוניים, אך מול הצהרות אלה הם מגלים אוזלת יד מדהימה של חוסר יכולת טוטאלית לבצע פעולה מערכתית פשוטה של הגדרת התנאים הנדרשים לצורך הקמת עסק".

 

עוד הוסיף כי: "שמונה שנים חלפו מאז חוקק החוק שתכליתו לפשט את הליך הרישוי לפתיחת עסק בישראל. היה ברור לכל כי נדרשת אחידות וחייב לביות שיקול דעת ברור מה נדרש ומה לא נדרש, אך עד היום טרם הסתיימה המלאכה. מציעים מפרטים בלתי ברורים, מסורבלים ומעיקים, תוך קביעת הגדרות לא מובנות, הפניות לסעיפי חוק במקום לכתוב בשפה ברורה ופשוטה, כדי שכל אחד יוכל להבין, מה נדרש. אם מישהו מחפש דוגמה לחוסר יכולת הממשלה לתפקד בכל הקשור למגזר העסקי – זוהי הדוגמה. עסקים לא צריכים שיתנו להם. עסקים צריכים שלא יפריעו להם לעשות עסקים ולפתח את עסקיהם".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון