הודעות דוברות הלשכה

העובדים שמאחורי פעילות הלשכה - כתבה שלישית בסדרה - רחל קאולי

18.03.2015

דוברות הלשכה

לשכת עורכי הדין פועלת יום יום למען ציבור חבריה, ומקדמת פרויקטים שיטיבו עמם ויגנו על ענייניהם המקצועיים באמצעות הפורומים, הוועדות והמוסדות השונים הפועלים במסגרתה. בסדרת כתבות ייחודית נבקש לחשוף בפניכם את מנגנון הלשכה – העובדים שעומדים מאחורי הקלעים, מרכזים את פעילות הפורומים והוועדות ומוציאים את יוזמות הלשכה לפועל בעבודה נאמנה. והפעם – רחל קאולי, מנהלת ביה"ד המשמעתי הארצי.

רחל קאולי, מנהלת בית הדין המשמעתי הארצי ועובדת בלשכה קרוב ל-30 שנה. בתקופת ניהולה עבדה עם שבעה יושבי ראש שונים, ביניהם עוה"ד חיים צדוק ז"ל, ליפא מאיר, מיבי מוזר והיו"ר הנוכחי עו"ד ציון אמיר. כמו כן, הייתה שותפה לשינויים משמעותיים שחלו בבית הדין המשמעתי דוגמת פתיחת ההליכים המשמעתיים לכל והפיכתם לפומביים.

 

מה תפקידו של בית הדין המשמעתי הארצי ומה מטרתו העיקרית?

"בית הדין המשמעתי הארצי, הפועל מכוח חוק לשכת עורכי הדין, הוא ערכאת הערעור שאליה רשאים הנאשם והקובל לערער על  פסק - דין של בית דין משמעתי מחוזי. כמו כן, רשאים לערער ועדת האתיקה הארצית והיועץ המשפטי לממשלה".

 

"המטרה שלנו בבית הדין המשמעתי היא לשמור על טוהרו של מקצוע עריכת הדין ורמתו, ולאפשר לציבור הרחב לקבל אך ורק שירותים משפטיים מקצועיים. כאזרחית מן השורה ולא רק כמנהלת ביה"ד המשמעתי, הציפייה היא כי עורך דין יהיה ישר דרך ושומר חוק, וכאשר הוא לא נוהג כך, מטילים עליו סנקציות והוא אף מורחק מהמקצוע".

 

מה המשמעות עבורך לנהל את בית הדין המשמעתי הארצי?

"פסיקותיו של בית הדין המשמעתי הארצי משפיעות על שני דברים רגישים ביותר – פרנסתם של עורכי הדין ושמם הטוב, ולכן אני מטפלת בתיקים ברגישות גדולה, בכובד ראש ובאחריות רבה. אני לא שוכחת לרגע שמדובר בדיני נפשות, משוחחת עם עורכי הדין ופתוחה גם לתחושותיהם".

 

כמה שופטים חברים בבית הדין המשמעתי וכל כמה זמן מתחלפת כהונתם?

"ביה"ד המשמעתי הארצי מונה 102 חברים, אשר נבחרים ע"י ועדת המינויים לתקופה של 4 שנים, חברי ביה"ד בוחרים מתוכם נשיאות. מזה כשנה נשיאות ביה"ד כוללת את עו"ד ציון אמיר, המשמש כיו"ר ביה"ד ואת ארבעת סגניו עוה"ד בר-טל עדי, וייזר עמנואל, פרישטיק גידי, וחיים קנת".

 

חוץ מנשיאות בית הדין וחבריו, ספרי על הדינמיקה של צוות בית הדין המשמעתי בלשכה?

"יחד איתי עובדות לימור יחזקאל ואיריס מלכיאן. אני שמחה להגיד שזכיתי בשתי עובדות נפלאות, ושיחד אנחנו מובילות את בית הדין המשמעתי ודואגות לטפל בכל תיק ולבצע כל פסק דין במהירות, ביעילות ובמקצועית הנדרשת".

 

באלו נושאים דנה הנשיאות ומה הן סמכויותיה?

"הנשיאות מתכנסת על מנת למנות הרכבים לערעורים המוגשים וכן על מנת לדון בנושאים הנוגעים לפעילות השוטפת. בנוסף לכך נדונות ע"י יו"ר ביה"ד כדן יחיד, בקשות להעברת דיון ממחוז למחוז ובקשות להארכת מועד להגשת ערעור".

 

כיצד מתנהלות הישיבות של נשיאות בה"ד ובאיזו תדירות?

"אחת לחודשיים הנשיאות מתכנסת ומחלקת את התיקים, אני מדווחת לנשיאות במה עוסק כל תיק, ומתאימים לו הרכב שופטים. אנו משתדלים לחלק באופן שווה את התיקים בין החברים על מנת שנוכל לקיים דיון בסמוך ככל האפשר להגשת הערעור וכדי שלא ייגרם עינוי דין. בתום מינוי ההרכב, מפיצים את החומר מתאמים מועדים לדיונים ומטפלים בתיק בהתאם להחלטות  הדיינים עד לשלב פסק הדין וביצועו".

 

מה השינוי המשמעותי שנעשה בביה"ד בשנים האחרונות?

"אחד השינויים החשובים ביותר בשנים האחרונות היה פומביות הדיונים ופתיחת ההליכים המשמעתיים לציבור הרחב. חשוב להבין כי מדובר בשינוי דרסטי, שכן עד 2008 מאז היווסדה של הלשכה הדיונים היו בדלתיים סגורות והייתה על כך ביקורת ציבורית רבה".

 

"בעבר לא כל פסקי הדין של בית הדין המשמעתי פורסמו ואלה שכן, פורסמו ללא שמות הנאשמים בחוברות הפ"דים (פסקי דין משמעתיים). נכון להיום כל פסקי הדין מתפרסמים כמעט במיידית בפדאור האתיקה, אלא אם כן בית הדין הורה אחרת, כמו במקרים של מעורבות של קטין בתיק,שמירה על בטחון המדינה, פגיעה בצנעת הפרט ועוד".

 

מה הם יעדייך לשנה הקרובה והאם צפויים לחול שינויים נוספים?

"כפי שציינתי נמשיך לקדם ערכים של שקיפות ומקצועיות על מנת שנוכל לבצע את תפקיד בית הדין על הצד הטוב ביותר. בחודש הקרוב צפוי לצאת כתב עת מיוחד שיכלול פסקי דין משמעתיים נבחרים שיצאו תחת ידם של דייני בית הדין המשמעתי הארצי ואשר ייסעו לדיינים בעבודתם בבתי הדין של הלשכה ולציבור עורכי הדין בעבודתם המקצועית".

 

מה הרווח שלך מהתפקיד?

"זה תפקיד שפיתח אותי מאד. הוא נתן לי הזדמנות להכיר את עולמם המקצועי של עורכי הדין ורכשתי כלים רבים וידע. בזכות תפקיד זה הכרתי אנשים יוצאי דופן שניתן ללמוד מהם ומעניין לעבוד איתם".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון