הודעות דוברות הלשכה

דו"ח מנכ"ל לשכת עורכי הדין לשנת 2014

16.03.2015

דוברות הלשכה

דו"ח מנכ"ל הלשכה המפרט את פעולות הלשכה וועדותיה השונות, מוגש לראש לשכת עורכי הדין ולמועצה הארצית. בדו"ח ניתן למצוא את כל פעולות הלשכה במהלך השנה החולפת, יוזמות ושינויים ארגוניים שנערכו על מנת לייעל את ההתנהלות הכלכלית של הלשכה, לשפר את השירות הניתן לעורכי הדין, ולפתור בעיות שעלו בשנים קודמות במחלקות הלשכה השונות.

חלק מהיוזמות הביאו לשינוי משמעותי שבא לידי ביטוי כבר היום, כמו פתיחת המוקד הטלפוני שהביא לעלייה של כ-90 אחוז במענה הניתן לעורכי הדין והציבור הרחב. לצורך הפעלת המוקד, גויסו כארבעה עובדים עם מוגבלויות, המהווים כ-5% מסך כל עובדי הלשכה ומועסקים במערך תפעולי הכולל בין היתר את המוקד הטלפוני. הקמת המוקד הטלפוני הביאה לשיפור ניכר בזמינות, בשירות וביחס לפונים. יתרה מכך, המוקד הביא לשינוי כוללני בלשכה במתן מענה ללא דיחוי ומקסימאלי לכל הפניות והבקשות.

 

השנה יצאה לדרך הרפורמה במערך הפיקוח על ההתמחות בלשכת עורכי הדין. במסגרת הרפורמה עדכנה הלשכה את אופן הליך הפיקוח, שהביא להעלאת רמת ההתמחות, העמקתה ושיפורה. אחד השינויים הוא הפסקת זימונם של מתמחים למשרדי הלשכה למענה על שאלון על עשייתם במסגרת ההתמחות, שיתבצע מעתה בביקורי פתע במשרדים ובדיקת המתמחים. לשכת עורכי הדין הנחתה את המפקחים לבצע בדיקות עם המתמחה, על מנת לוודא כי הוא אכן מבצע את התמחותו בקביעות ובשעות המוגדרות.

 

הלשכה הוציאה לפועל מיזמים כגון חניכתם של עורכי דין צעירים (מנטורים) וקידום רשימת סנגורים פליליים, ועסקה גם בעשייה חברתית: השתתפות הלשכה ועובדיה ביום מעשים טובים, סיוע לילדים חולי סרטן, העסקת עובדים בעלי מוגבלויות ועוד.

 

המוסד הארצי לגישור הרחיב פעילותו והשנה הועברו הכשרות בגישור בערים נוספות לתל-אביב, כגון: אשדוד, באר-שבע ונצרת, ונערכו גישורים רבים גם במחוזות הצפון והדרום. בשנת 2014 נחתם הסכם קיבוצי היסטורי בין עובדות ועובדי הלשכה להנהלת הלשכה. ההסכם מסדיר לראשונה את כל ההיבטים שביחסי העבודה בלשכה, ומאפשר הפניית מירב משאבי ההון האנושי לטובת הגשמת מטרותיה של הלשכה.

 

שינויים ושיפורים בוצעו בתחומים רבים נוספים, כגון הטמעתה של מערכת ניהול מסמכים אחידה (sharedocs), בחירת היגד (סלוגן) חדש ללשכה - "צדק, משפט ומישרים". הוספת שם הלשכה בערבית ללוגו הלשכה, שיפור הייצוגיות על ידי הנהגת קוד לבוש המכבד את הלשכה ועובדיה, שיתופי פעולה עם משרדי הממשלה ועוד.

 

בשנת 2014 הושלמה בניית בית הלשכה עבור מחוז הצפון, ומשרדי המחוז עברו לאחרונה למשכן החדש. המשכן החדש מאפשר ללשכה ולעובדיה להעניק את שירותי הלשכה באופן ראוי ומכבד לחברות וחברי הלשכה ולציבור הרחב.

 

על פי הדו"ח בשנת 2014 נרשמה עלייה של מעל 10,000 פניות טלפוניות לסיוע משפטי של תוכנית "שכר מצווה" לעומת שנת 2013, כך עולה מהדו"ח השנתי של לשכת עורכי הדין לשנת 2014. מתוך פניות אלו 1,109 תיקי ייצוג טופלו על ידי כ-4500 מתנדבי תוכנית שכר מצווה של הלשכה. עלייה זו מוסברת בפעולות לשכת עורכי הדין להנגשת התוכנית לציבור הרחב על ידי פתיחת תחנות נוספות של מרכזי סיוע ברחבי הארץ, הגדלת מספר המתנדבים בתוכנית ושיפור בהנגשת השירות.

 

כ-200 תלונות טופלו השנה על ידי ועדת הגנת המקצוע, מתוכן 3 פסקי דין ניתנו בעניין הסגת גבול המקצוע, 3 תיקים עדיין מצויים בהליכים משפטיים, 5 תיקים הועברו לבירור המשטרה ו/או הפרקליטות (לבחינת הגשת כתב אישום), 9 תיקים הועברו לנקיטת הליכים משפטיים (לשקילת הגשת תביעה אזרחית).

 

עוד עולה כי חלה עלייה של עשרות פניות במספר הפניות לוועדת האתיקה הארצית של הלשכה מ-284 פניות לעומת 329 בשנת 2014, אשר מתוכן כ-325 תיקים טופלו.

 

עלייה חדה נרשמת גם במספר הקובלנות שהוגשו לבתי הדין המשמעתיים, בשנת 2014 הוגשו כ-92 קובלנות לעומת 50 בשנת 2013. כמו כן, נפתחו בבית הדין המשמעתי 118 תיקי בית דין לעומת 90 תיקים שנפתחו בשנת 2013. מתוכם 62 פסקי דין ניתנו ו-167 עורכי דין הושעו.

 

מספר המשתלמים במכון להשתלמות ירד בכ-20% לעומת שנת 2013. הירידה מוסברת בפתיחתם של מוסדות נוספים המאפשרים השתלמויות לעורכי דין במחוזות.

 

מנכ"ל לשכת עורכי הדין, עו"ד גיל סלומון: "לשכת עורכי הדין משקיעה מאמצים ומשאבים על מנת להפוך אותה לשירותית ומקצועית יותר בכל הקשור לעבודה של הוועדות השונות ולפעילויות החובה ביניהן מערך ההתמחות והפיקוח עליה. הדו"ח שמפרט באופן יסודי את עבודת הלשכה בשנה האחרונה, מציג את תוצאות הפעילות בתחומים לעיל ובתחומים נוספים. לשכת עורכי הדין היא היום ללא ספק גוף מקצועי, שירותי, נגיש וקשוב יותר לצרכיהם של עורכי הדין. נמשיך לפעול בתחומים האלה גם בעתיד על מנת לשמור על ייעודה של לשכת עורכי הדין".

 

קישורים
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון