הודעות דוברות הלשכה

פסק דין תקדימי של בית הדין הארצי לעבודה: גם בהליך משפטי במסגרתו ניתן סיוע משפטי "פרו בונו" יפסקו הוצאות לטובת תוכנית הסיוע

03.03.2015

דוברות הלשכה

פסק דין תקדימי זה מתיישב עם עמדת תוכנית "שכר מצווה" של לשכת עורכי הדין, על פיה ראוי כי בכל הליך משפטי במסגרתו ניתן סיוע משפטי "פרו בונו" יש לעמוד על פסיקת הוצאות לטובת התוכנית.

פסק דין תקדימי של בית הדין הארצי לעבודה קבע כי גם בהליך משפטי במסגרתו ניתן סיוע משפטי "פרו בונו" ייפסקו הוצאות לטובת תוכנית הסיוע. בפסק הדין מנתחת כב' השופטת נטע רות לעומק את שאלת זכות הייצוג בהליכי משפט וכנגזרת של זכות זו נבחנת גם שאלת פסיקת הוצאות במקרים בהם ניתן ייצוג "פרו-בונו" ללא קבלת שכר מהלקוח. בסופו של דבר, פסק בית הדין הוצאות בגובה של 20,000 ₪ לטובת תוכנית הסיוע, תוך שהוא דוחה את הערעור על כל רכיביו.

 

פסק דין תקדימי זה מתיישב עם עמדת תוכנית "שכר מצווה" של לשכת עורכי הדין, על פיה ראוי כי בכל הליך משפטי במסגרתו ניתן סיוע משפטי "פרו בונו" יש לעמוד על פסיקת הוצאות לטובת התוכנית.  יו"ר (משותף) לתוכנית עו"ד יוסף תוסייה-כהן מציין כי "מזה מספר שנים סבורה הלשכה כי יש לעמוד על פסיקת הוצאות במסגרת ייצוג משפטי "פרו-בונו" ללא קשר למסגרת הייצוג. פסק הדין החשוב של בית הדין הארצי לעבודה מספק כלי חזק ויעיל אותו יישמו המתנדבים של התוכנית בתיקים שונים בהם הינם מייצגים".

 

תוכנית "שכר מצווה" נוסדה בשנת 2002 כאשר בשנה החולפת טיפלה ב- 25 אלף פניות, מתוכן כ-5,000 תיקים משפטיים בהם לרוב לא נפסקו הוצאות לטובת התוכנית.

 

הערעור בפסק הדין (ע"ע 35727-11-12) עסק בחיובה של המערערת, חברה העוסקת בתחום האבטחה, בתשלום זכויות סוציאליות שונות לטובת המשיב ובנוסף פסיקת הוצאות לטובת עורכי הדין המייצגים מארגון "כוח לעובדים". טענת המערערים הייתה כי טעה בית הדין האזורי לעבודה כאשר קבע הוצאות משפט לטובת הארגון, שכן אלו ייצגו את המשיב "פרו-בונו" ולפיכך נשמט הבסיס לפסיקת הוצאות. לצורך הגנה על העובדים סבור בית הדין כי יש לאמץ את פסיקת בית המשפט העליון הנוגעת לזכות הגישה לערכאות והזכות לייצוג. הגנה על עובדים הנמנים עם האוכלוסיות המוחלשות צריכה להיעשות באמצעות תמיכה בארגוני סיוע משפטי, לרבות עמותות וגופים שאינם נתמכים על ידי המדינה.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון