הודעות דוברות הלשכה

ועדת הגנת המקצוע למנהל בתי המשפט: הפנה תשומת לב השופטים לנושא הסגת גבול המקצוע

02.03.2015

דוברות הלשכה

ועדת הגנת המקצוע בלשכת עורכי הדין פנתה למנהל בתי המשפט, השופט מיכאל שפיצר, בבקשה להפנות את תשומת לב השופטים לנושא הסגת גבול מקצוע עריכת הדין. פנייה זו באה בעקבות פסק דין שהובא לידיעת הוועדה, ובו התעלם השופט מכך שהנתבע - טוען הרבני - העניק שירותים של רישום זכויות בלשכת רישום המקרקעין.

מדובר בפעולה שיוחדה לעורך דין מכוח סעיף 20(2) לחוק הלשכה, וביצועה על ידי מי שאינו עורך דין מהווה עבירה של הסגת גבול המקצוע.  

 

פסק הדין התמקד בשאלת כשלון התמורה, כלומר האם הטוען הרבני ביצע את אשר התחייב בכל הנוגע לרישום הדירות, מבלי להידרש לשאלה המקדמית האם בכלל היה מוסמך לספק שירות זה. יו"ר ועדת הגנת המקצוע, עו"ד גד שילר, מסביר במכתב למנהל בתי המשפט: "ההתעלמות בפסק הדין מן ההיבט של הסגת גבול המקצוע, בטעות יסודה, אך יש בה גם חשש, כי יהיה בכך מעין מתן אישור שיפוטי לסוג פעילות שכזה".

 

לפי הוועדה ישנם פסקי דין נוספים בהם שופטים אינם מודעים לנושא האיסור של הסגת גבול מקצוע עריכת דין, ודנים בתביעות שעניינן פעילות שכזו לגופן, מבלי להתייחס לנושא וכאילו מדובר בפעילות לגיטימית. לפיכך יש חשיבות בהפניית תשומת לב השופטים לנושא חשוב זה.

 

במקביל פנתה הוועדה למנהל בתי הדין הרבניים, שהוא המוסמך להגיש קובלנה נגד טוענים רבניים, בתלונה נגד הטוען הרבני, בשל חשד לביצוע עבירה של הסגת גבול המקצוע. 

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי: "ישנה חשיבות רבה בהעלאת מודעות השופטים לנושא זה של הסגת גבול המקצוע, העולה בקנה אחד עם אינטרס הציבור לקבל שירותים משפטיים מקצועיים רק על ידי עורכי הדין, שהוסמכו והוכשרו לכך על פי חוק. לשכת עורכי הדין פועלת רבות נגד מסיגי גבול המקצוע, ומן הראוי שגורמי האכיפה ובראש ובראשונה בתי המשפט יאכפו את החוק בכל הנוגע לייחוד מקצוע עריכת הדין".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון