הודעות דוברות הלשכה

הלשכה פונה לעורכי דין לתרום שקל בחודש למען סיוע משפטי חינם לנזקקים

25.02.2015

דוברות הלשכה

התרומות נועדות לצורך מימון אגרות בתי המשפט בלבד, ולא לצורך תשלום שכר הטרחה של עורך הדין - הייעוץ המשפטי ניתן ללא כל עלות; לאחרונה סיוע משפטי מטעם התוכנית הביא למחיקת תביעה כספית מעל למאה אלף שקלים לעולה חדש וקשה יום.

לשכת עורכי הדין פונה לעורכי דין לתרום שקל בחודש למען סיוע משפטי חינם לנזקקים. התרומות נועדות לצורך מימון אגרות בתי המשפט בלבד, המחויבות על פי חוק, ולא לצורך תשלום שכר הטרחה של עורכי הדין. יודגש כי הייעוץ המשפטי ניתן ללא כל עלות ובהתנדבות מלאה על ידי 3,500 עורכי דין הפועלים בתוכנית "שכר מצווה" של לשכת עורכי הדין. מימון ההליכים נעשה בפיקוח דירקטוריון "שכר מצווה בע"מ".

 

תוכנית "שכר מצווה" פועלת מעל לעשור ומסייעת לאלפי פונים מדי שנה. הייעוץ המשפטי ניתן ב-70 מרכזי זכויות הפרושים ברחבי הארץ. עו"ד חן וונדרסמן, מנהלת התוכנית, הסבירה כי פעמים רבות מימון ההליכים הינו החסם היחיד העומד בין הפונה לבין יציאה ממעגל החובות ושיקום חייו: "אנו מטפלים במאות מקרים המגיעים במצב קריטי, ויוצאים ללא חובות ועם הזדמנות נוספת לחיות חיים נורמאלים". 

 

באחרונה סיוע משפטי מטעם התוכנית הביא למחיקת תביעה כספית על סך של 135 אלף ₪ לעולה חדש, קשה יום, אשר בקושי דובר את השפה העברית, תוך שלושה חודשים בלבד.

 

את המשפחה בתיק ליווה עו"ד ישראל בן הרוש, ממונה התוכנית במחוז ירושלים. "בשלהי חודש אוגוסט 2014 הגיע הפונה למשרדי התוכנית במחוז ירושלים. משיחה שערכתי עם הפונה באנגלית, ומתוכן בקשת הסיוע, עלה מקרה עגום של משפחה חרדית מרובת ילדים, קשת יום, אשר עלתה ארצה מתוך זיקת שליחות וציונות, ואשר המציאות הכלכלית-חברתית בישראל טפחה על פניהם. בנוסף חשף בפניי אב המשפחה כי רעייתו בעלת נכות קשה אשר מונעת ממנה לתפקד וכי כל עול הבית והמשפחה מוטל עליו".

 

"בשל המצב, החליט רָבּוֹ לסייע לו בתשלום חשבונות שוטפים ואף אפשר לו ולמשפחתו להתגורר בדירה שבבעלותו. לפני כשנתיים וחצי נפטר הרב, ובני משפחתו של הרב המנוח ירשו את הדירה בה מתגורר הפונה. לפני כשלושה חודשים, ולאחר קבלת צו קיום צוואה, הגישו בני המשפחה היורשים, תביעה לפינוי מושכר בנוסף לתביעה כספית ע"ס 135 אלף ₪ בגין אי תשלום שכירות אודות התקופה שהפונה התגורר בדירה מאז פטירת הרב המנוח ב-2012".

 

"מיד עם קבלת בקשת הסיוע וביודעי כי סד הזמנים להגשת כתב הגנה בתיק קצר מאוד, הגשתי עבור הפונה בקשה דחופה להארכת מועד להגשת כתב הגנה. במקביל לבחינת התיק, החלה הידברות עם עוה"ד של הצד שכנגד, למחיקת התביעה הכספית ולמתן פרק זמן סביר לפינוי המושכר בהסכמה. משלא הגענו להסכמה, מונה לייצוג בתיק עו"ד חיים טסלר, מתנדב בתוכנית "שכר מצווה", וביחד עמלנו על הגשת כתבי בי"ד בתיק לצורך ייצוג הפונה".

 

"בעקבות התביעה שהוגשה נגדם, חלה התדרדרות במצבה הנפשי של אשת הפונה והיא אושפזה במוסד פסיכיאטרי. בזכות הסיוע המשפטי שניתן על ידי התוכנית, נמחקה לחלוטין התביעה הכספית ע"ס 135 אלף ₪ והצדדים הגיעו להסכמה כי הפונה ובני משפחתו יפנו את הדירה עד ליום 1.3.15 תוך ויתור על כל הטענות הכספיות שעניינן שימוש במושכר. מיד לאחר קבלת פס"ד, התקשר הפונה להודות מקרב לב על 'הרווח וההצלה".

 

תוכנית "שכר מצווה" שואפת ליידע ולהגיע לכל אוכלוסיות היעד הנזקקות לשירות החינמי שמעניקים עורכי הדין המתנדבים. אם הינכם זקוקים לסיוע משפטי ניתן לפנות באמצעות טלפון 500 - 505 - 700 – 1; לתרומות 12 שקלים ניתן לפנות באמצעות טלפון 03-6361341, דוא"ל pro-bono@israelbar.org.il או בתשלום מקוון באתר הלשכה.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי אמר כי "לשכת עורכי הדין רואה בפעילות חברתית זו חובה מוסרית, ואנו שואפים לחזק את תרבות ההתנדבות והמעורבות החברתית בקרב עורכי הדין בישראל. כראש הלשכה אמשיך לפתח את תוכנית שכר מצווה, לקדמה ולהנגישה ברחבי הארץ".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון