הודעות דוברות הלשכה

העובדים שמאחורי פעילות הלשכה - סדרת כתבות

18.02.2015

דוברות הלשכה

לשכת עורכי הדין פועלת יום יום למען ציבור חבריה, ומקדמת פרויקטים שיטיבו עמם ויגנו על ענייניהם המקצועיים באמצעות הפורומים, הוועדות והמוסדות השונים הפועלים במסגרתה. בסדרת כתבות ייחודית נבקש לחשוף בפניכם את מנגנון הלשכה – העובדים שעומדים מאחורי הקלעים, מרכזים את פעילות הפורומים והוועדות ומוציאים את יוזמות הלשכה לפועל בעבודה נאמנה. ראשון להיחשף - עו"ד שמעון לפיד.

עו"ד שמעון לפיד - ממונה בכיר שאחראי על ועדת הגנת המקצוע, פורום עבודה, פורום ההוצאה לפועל, ועדת צבא ובטחון, ועדת ביטוח לאומי וועדת הנוטריונים. עו"ד לפיד, העובד בלשכה מזה כ- 14 שנה, חש שליחות בתפקידו: "אני מרגיש שאני מסייע לעורכי הדין ביצירת תשתית שבמסגרתה יוכלו לספק את השירות המשפטי בצורה הראויה והמיטבית ביותר, בין היתר, בכך שאני אמון על עבודתן של ועדות, שתפקידן לשמור על מעמד המקצוע ולעמוד על המשמר מפני אלה המבקשים לנגוס בו".

 

"גולת הכותרת של פעילותי היא הוועדה להגנת המקצוע, שמשמשת זרועה הביצועית של הלשכה במאבק במסיגי גבול המקצוע. אל הוועדה בראשותו של עו"ד גד שילר מגיעות תלונות רבות הן מציבור עורכי הדין, הן מבתי המשפט ומרשויות השלטון השונות והן מאזרחים, אשר קיבלו טיפול לקוי ורשלני על ידי אותם מסיגי גבול, הפעילים במגוון רחב של תחומי משפט, שהבולטים בהם: נזיקין וביטוח לאומי, גביה והוצאה לפועל, מעמד אישי, פירוק חברות ודיני עבודה. במהלך השנה האחרונה טופלו כ- 200 תלונות אודות מסיגי גבול מקצוע עריכת דין".

 

עו"ד לפיד סבור שהכרסום מבחוץ, פוגע במקצוע עריכת הדין ומערער את המעמד המיוחד שהקנה לו המחוקק, הנובע מהאינטרס הציבורי לקבל שירות משפטי בנושאים המשתרעים על כלל תחומי החיים, מהם עניינים רגישים היכולים לחרוץ גורלות, רק ממי שהוכשר והוסמך לכך מכוח חוק.

 

לפיד מספר, כי לצורך הטיפול בתלונות ננקטות דרכי פעולה רבות ומגוונות, כמו ביצוע חקירות לביסוס התשתית הראייתית והגשת תלונות למשטרה ולפרקליטות, שאמורות להוביל לכתב אישום. בתיקים בהם ישנה השקה בין הסגת גבול המקצוע לעבירות משמעת מצד עו"ד, המסייעים על פי החשד למסיגי הגבול בפעילותם, מתקיים שיתוף פעולה בין הוועדה לוועדות האתיקה לצורך קיום אכיפה משמעתית למניעת תופעת הסגת הגבול. לצד ההליכים הפליליים והמשמעתיים, פועלת הוועדה גם במישור האזרחי על דרך הגשת תביעות לבתי המשפט נגד מסיגי הגבול למתן צו מניעה שימנע את פעילותם הבעייתית. הוועדה נחלה מספר לא מבוטל של הצלחות בבתי המשפט. החלטות אלה מסייעות במיגור התופעה ובהדרת רגליהם של מסיגי הגבול, אך הדרך עדיין ארוכה. הוועדה גם מסתייעת ברגולטורים נוספים כמו רשם העמותות ורשם החברות על מנת שיפעילו את הסמכות המיוחדת הנתונה להם מכוח חוק נגד מסיגי הגבול בעניין הרלבנטי לסמכותם (לדוגמא: פסילת רישום עמותה / חברה המסיגה את גבול המקצוע).

 

"במסגרת הוועדה אנו מטפלים גם בתלונות על מכרזים של רשויות שלטוניות, הטעונים בדיקה בכל הנוגע להיבטי הסגת גבול המקצוע, וכן ניתנות במסגרתה חוות דעת במגוון נושאים הכרוכים בתחומי סמכותה", מוסיף לפיד.

 

לדעתו, עורכי הדין הם בראש ובראשונה שליחי ציבור, מעבר לכך שהמקצוע הוא מטה לחמם ומקור פרנסתם. זה חלק מהדי.אן.אי של מי שמבקש לעסוק במקצוע – הדאגה לאחר, המאבק לשמירת זכויותיו או למימושן. זה בא לידי ביטוי בחובת הנאמנות של עורכי הדין שהיא הרבה מעבר לחובת הנאמנות ללקוח בלבד.

 

הלשכה, כגוף המאגד את ציבור עורכי הדין, היא שלוחתם של עורכי הדין לא רק במובן הצר של הדאגה למקצוע עריכת הדין אלא גם במובן הרחב - במרחב הציבורי, שכן במקצוע יש היבט ציבורי לא מבוטל, וכפועל יוצא מכך הדאגה למקצוע היא גם שמירת האינטרס הציבורי והחתירה לכך שהציבור יקבל שירות משפטי ראוי הוגן וטוב מהגורם שהוכשר והוסמך לכך. ככזה, נאבקת הלשכה למניעת פגיעה במקצוע. דוגמא טובה לכך היא המאבק בהצעת החוק להגבלת שכר טרחה בייצוג מול המוסד לביטוח הלאומי. המאבק מנוהל על ידי ועדת ביטוח לאומי, בראשותה של עו"ד ענת קאופמן. קיים חשש, שהצעת החוק תפגע בציבור הרחב, בשל כך שעורכי הדין ידירו את רגליהם מהתחום, וייווצר מצב שהציבור לא יוכל לממש את הזכויות המגיעות לו מן המוסד בהעדר ייצוג משפטי ראוי.

 

"מעבר לכך, הוועדות שאני אחראי עליהן נותנות מענה מקצועי לציבור עורכי הדין ומשמשות כחוליה המקשרת בין ציבור עורכי הדין העוסק בתחום פעילותו לרשות השלטונית הרלבנטית או למערכת בתי המשפט הדנה בתחום. כך לדוגמא: ועדת הנוטריונים בראשותו של עו"ד יוסף קמפר נותנת שירות של מענה לשאילתות בעניינים נוטריונים; פורום הוצאה לפועל בראשותו של עו"ד ליאור שפירא, מלבד המאבקים ברפורמות החוזרות ונשנות בתחום, מרכז את הטיפול בתלונות עורכי הדין מול רשות האכיפה והגביה, ובעיקר נוכח הטמעתה של מערכת המחשוב החדשה - "כלים שלובים", המלווה בתקלות לא מעטות; ועדת צבא ובטחון בראשותו של עו"ד אילן כץ דנה ביזמות חקיקה ובבעיות בהן נתקלים עורכי הדין בעת עבודתם מול הרשויות הצבאיות השונות, ובעיקר גורמי האכיפה והשפיטה הצה"ליים - פרקליטות צבאית, משטרה צבאית ובתי הדין הצבאיים".

 

לדברי לפיד, "אנו מקיימים פעילות חשובה נוספת באמצעות פורום עבודה, בראשותו של עו"ד ערן גולן. לצד העשייה המשפטית והתייחסות להצעות חקיקה ולבעיות בהן נתקלים עורכי הדין במערכת בתי הדין לעבודה, עוסק הפורום בעשייה חברתית הן למען חברי הלשכה והחברים שבדרך והן למען הציבור הרחב. כך לדוגמא טיפל הפורום בהחלת צו ההרחבה לפנסיית חובה על מתמחים על כל חלקיו, לרבות הפרשה למרכיב פיצויי פיטורים, ניסה לסייע בהסדרת נושא ההפרשה לפנסיה לעובדים זרים, וכן החל בנקיטת יזמה להסדרת מעמדו המשפטי של תשר למלצרים ועוד כהנה.

 

"אני מקווה, כי נראה ברכה בפעילותנו זו למען ציבור עורכי הדין ולמען הציבור הרחב, שעורכי הדין הם שלוחיו, ושנזכה לבצע את השליחות שהוטלה עלינו בחוק הלשכה בנאמנות ובמסירות", מסכם עו"ד לפיד.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון