הודעות דוברות הלשכה

הרפורמה ברישוי עסקים בישראל: עד מתי בירוקרטיה ארוכה ומסורבלת?

11.02.2015

דוברות הלשכה

הרפורמה ברישוי עסקים והמגזר העסקי שאושרה לפני כשנה, אינה מיושמת בפועל על ידי משרדי הממשלה הרלוונטיים. מתוך מאות פריטי מידע והנחיות שמשרדי הממשלה היו חייבים לפרסם במסגרת הרפורמה, פורסמו 13 בלבד. נושא זה ידון בלשכה ביום חמישי הבא ביום עיון בהשתתפות ניצב אהרון אקסול, ראש אג"מ, משטרת ישראל; השופט בדימוס מוחמד מסארווה, עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר ועוד.

לשכת עורכי הדין ואיגוד לשכות המסחר יקיימו ביום חמישי הבא, 19.2.15, כנס על הרפורמה ברישוי עסקים והמגזר העסקי, שנועד לעורר מחדש את הדיון בנוגע לרפורמה שאושרה לפני כשנה, אך שאינה מיושמת בפועל על ידי משרדי הממשלה הרלוונטיים. מתוך מאות פריטי מידע והנחיות שמשרדי הממשלה היו חייבים לפרסם במסגרת הרפורמה, פורסמו 13 בלבד.

 

עו"ד קובי בר-לב, יו"ר פורום חברה וסביבה בלשכה שמרכז את יום העיון, מציין כי "הבירוקרטיה הארוכה והמסורבלת וריבוי הליכי רישוי מקשים על פתיחת עסקים פרטיים וקבלת רישיון מן המדינה, כך שנוצר מצב אנומלי בו כ-40% מבעלי העסקים פועלים ללא רישיון עסק". עו"ד בר-לב אף הוסיף כי "רק לפני כחודש פרסם הבנק העולמי נתונים מדאיגים לשנת 2015 אודות מיקומה של מדינת ישראל בדירוג המדינות המקדמות רפורמה לעידוד עסקים קטנים ובינוניים. בעוד שסינגפור, ניו זילנד והונג קונג שמרו על מקומם בראש הדירוג, מדינת ישראל ירדה שני דירוגים ביחס לשנה שעברה, למקום ה- 40".

 

עוד הוסיף עו"ד בר-לב: "בימים אלה פרסם ארגון ה- OECD סקירה כלכלית מיוחדת על מדינת ישראל, בה נקבע כי יש הכרח לצמצם בבירוקרטית רישוי העסקים ולקדם את הרפורמה בתחום כמנוף לצמיחה כלכלית של המשק כולו בשנת 2015. אין ספק, כי מדובר בנתונים שצריכים להדיר שינה מעיניו של כל מי שחפץ להסיר מחסומים וחסמים להתפתחות המשק הישראלי".

 

בהקשר זה, בשנה האחרונה אנו עדים לשיפור משמעותי בכל הקשור לטיפולה של משטרת ישראל בעסקים טעוני רישוי. הדבר מתבטא בצמצום משמעותי של הבירוקרטיה על עסקים קטנים ובינוניים. מנתוני משרד האוצר עולה כי לא רק שצעדים שיישמה משטרת ישראל הקלו על המגזר העסקי, אלה שהמשך המגמה יביא לחסכון ישיר של מעל ל-100 מליון שקל בהוצאות המגזר העסקי בשנת 2015.

 

ביום העיון ישתתפו עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, וניצב אהרון אקסול, ראש אג"מ, משטרת ישראל שירצה על פיקוח ואכיפה על עסקים טעוני רישוי. לאחר מכן ירחיב בנושא פאנל מומחים בהשתתפות: השופט בדימוס מוחמד מסארווה, בית המשפט השלום בחדרה, טפסר בכיר חיים תמם, ראש אגף בטיחות אש, כבאות והצלה, סנ"צ יוני זייטק, ראש מדור רישוי במשטרת ישראל, גב' שולי נזר, סמנכ"לית תעשיות, המשרד לאיכות הסביבה, מר אשר גרנר, ראש אגף רישוי עסקים ופיקוח על חופי הרחצה ומר משה בלסנהיים, מנהל הרשות לאיכות הסביבה בעיריית ת"א.

 

להזמנה לכנס - לחץ/י כאן

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון