הודעות דוברות הלשכה

מנהל המחלקה לאכיפת מקרקעין בפרקליטות המדינה: עבירות התכנון והבנייה הפכו ל’מכת מדינה’

04.02.2015

דוברות הלשכה

הדברים נאמרו במסגרת יום עיון בנושא "מקרקעין, תכנון ובנייה - בין המצוי לרצוי" שנערך השבוע בלשכה. עו"ד ציון אילוז, מנהל המחלקה לאכיפת מקרקעין בפרקליטות המדינה: "לא בכדי הפכו עבירות התכנון והבנייה ל’מכת מדינה’. האכיפה מאד מבוזרת ומקומית ולא תמיד מושכלת. כך למשל, אין מדיניות אכיפה יזומה ורציונאלית אלא מתקיימת רק כאשר מוגשת תלונה".

לשכת עורכי הדין ערכה השבוע יום עיון בנושא "מקרקעין, תכנון ובנייה - בין המצוי לרצוי". את יום העיון ריכז עו"ד יורם חגבי, יו"ר משותף לפורום קניין ומקרקעין בלשכה.

 

 

 

עו"ד ציון אילוז, מנהל המחלקה לאכיפת מקרקעין בפרקליטות המדינה הרצה על הממשק בין דיני התכנון והבנייה לדיני הקניין, בדגש על בקשות להיתר בנייה: "לא בכדי הפכו עבירות התכנון והבנייה ל'מכת מדינה'. האכיפה מאד מבוזרת ומקומית ולא תמיד מושכלת. כך למשל, אין מדיניות אכיפה יזומה ורציונאלית אלא מתקיימת רק כאשר מוגשת תלונה".

 

 

 

עו"ד אילוז סקר את פעילות מחלקתו וסיפר על המהלך שהוא מבקש להוביל אשר עיקרו המעטת ההליך הפלילי ומעבר לאפיק מנהלי: "מהלך זה נעשה בשלושה מישורים עיקריים: סגירת תיק בהסדר - ישנה סמכות לתובע שלא להגיש כתב אישום אלא להגיע עם החשוד להסדר. אנו, כמנחים המקצועיים של התובעים, אכן מנחים אותם להגיע להסדרים ככל הניתן. כמובן שמדובר בתיקים קלים. במישור השני קיימות תקנות פטור אשר נכנסו לתוקף החל מתאריך 1.8.14. התקנות רלבנטיות לפרגולות, גדרות וכיו"ב – בתנאי כמובן שהבנייה עולה בקנה אחד עם התכנון; במישור השלישי - תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה. העברת סכמות מוועדות התכנון המחוזיות לוועדות המקומיות. אנו דורשים מהוועדות לקיים מדיניות אכיפה מסודרת".

 

 

 

ד"ר עו"ד יוסף פרוכטמן, הרצה על תב"ע והיתרי בנייה והציג מספר תופעות בתחום. לפיהן, בתי המשפט אינם יכולים לסייע באופן ממשי להשלטת חוק התכנון והבנייה, ובתי המשפט מבזבזים את זמנם על עניינים חסרי חשיבות. כמו כן, בתי המשפט משמשים בידי הרשויות והוועדות כמכשיר של שררה וכאמצעי לאכיפתם של מדיניות ושיקול דעת פסולים, ועבודת בתי המשפט משתבשת באופן שוטף עקב הפעלתם לשם אכיפה מעין מנהלית של החוק בניגוד למתכונתם הפלילית הפורמאלית.

 

בנוסף, נדונה ביום העיון סוגיית הממשק בין הפן הקנייני לפן התכנוני. עו"ד אילוז הרחיב לעניין סמכותן של ועדות התכנון בהוצאת היתרי בנייה, וסקר את פסיקת בתי המשפט בעניין זה. לדעת ד"ר פרוכטמן יש לשקול שלא לאשר פירוק שיתוף במגרשים תכנוניים אלא לאשר רק לאחר רישום התוכנית בלשכת רישום המקרקעין, וזאת כדי למנוע יד קלה על ההדק בפירוקי שיתוף, ולאפשר לנהל דו שיח שיאפשר מימוש נכון של מקרקעין צודק. עו"ד יורם חגבי-חגי חלק על גישה זו - למרות המקוריות שבה - שכן מקובל שפירוק ניתן לשיתוף בכל עת, בין אם בחלקה רשומה ובין אם במגרש עירוני.

 

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון