הודעות דוברות הלשכה

השופט יוסף אלרון על בחינות ההסמכה: "לא מוגזם לדרוש מעורך דין לדעת לנסח מסמכים משפטיים"

22.01.2015

דוברות הלשכה

יושב ראש הוועדה הבוחנת של לשכת עורכי הדין, נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה יוסף אלרון, מקווה כי בחינות ההסמכה יכילו בעתיד שאלות מהדין המהותי, אולם מדגיש: "כבר כיום הוועדה הבוחנת לא חוסכת במאמצים לנסח את השאלות בבחינה כשאלות המחייבות הבנה משפטית, ואין די בשינון טכני של הדין".

בראיון לכתב העת "עורך הדין" של לשכת עורכי הדין, הסביר יושב ראש הוועדה הבוחנת של לשכת עורכי הדין, נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה יוסף אלרון, על חשיבותה של הוועדה הבוחנת: "בחינות הלשכה הן שער הכניסה לקבלת רישיון לעריכת דין בישראל, ומכאן גם נגזרת חשיבותה של הוועדה הבוחנת, שהיא ועדה סטטוטורית האחראית לניסוחן ולטיבן של השאלות בשאלון הבחינה. כל עוד לא שונה החוק ואנו מנועים מלשאול שאלות מן הדין המהותי, עלינו לעשות את המרב כדי שהמבחן יבטא את ידיעותיו של הנבחן באופן המיטבי והמרבי במסגרת החוק הקיים היום בתחומים השונים של המקצוע".

 

 

 

השופט אלרון הסביר מדוע בחר לצרף מזה זמן רב אנשי אקדמיה להרכבה של הוועדה: "צירוף אנשי אקדמיה נועד לתת אופי פלורליסטי לוועדה בהיותה ועדה הוגנת ומאוזנת. שני חברי הוועדה החדשים הם מומחים בעלי שם בתחומם, ובוודאי נוכל להפיק תועלת רבה מן הידע ומן המיומנות שלהם. פרופ' גבריאל הלוי הוא מומחה בעל שם למשפט הפלילי (סדר הדין הפלילי, ראיות ועונשין), וכך גם פרופ' חמי בן נון בתחום סדר הדין האזרחי והאתיקה המקצועית. לשניהם גם רקע מוקדם בתחום הפסיכומטרי".

 

"חוץ מהם", הוסיף אלרון, "ביקשתי לצרף גם את שני שופטי בית המשפט המחוזי אברהם אליקים ויחיאל ליפשיץ. על כל אלה יש להזכיר את החברים הנוספים בוועדה, עו"ד מיכל הירשפלד מפרקליטות מחוז ירושלים, אבי וסטרמן מפרקליטות המדינה ועו"ד דורון תמיר, יו"ר ועדת האתיקה בלשכת עור־ כי הדין ירושלים, ועד לא מכבר עו"ד גב' דנה בריסקמן ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה. כל החברים מקדישים מזמנם וממרצם ועושים זאת ברצון ובהתנדבות מלאה. כמו כן, מלווה את עבודת הוועדה צוות קבוע של מרכזת הוועדה, עו"ד דנה בלום ועו"ד גלעד וקסלר, וזאת בפיקוחו של אורי אלפרסי, סמנכ"ל תפעול, מערך מידע ומערך התמחות בלשכת עורכי הדין".

 

אלרון פירט על השינוי שיזם לשינוי של מתכונת הבחינה בעל־פה: "לנבחנים תהיה בחירה מבין כמה שאלות ניסוח מענפי משפט שונים. אנו שוקדים כיום על מבנה השאלה הפתוחה, ולקראת הבחינה הקרובה הודענו כי היא תהיה שאלה על ניסוח מסמכים משפטיים, כפי שמתחייב מן התקנות הקיימות, ועליה יידרשו הנבחנים להשיב ביום הבחינה שבכתב. הציון על השאלה הפתוחה לא יינתן עם הציון לשאלון רב־הברירה; התשובה תונח לפני מותב הבוחנים בעל־פה ותישקל על ידו בבואו לקבוע אם הנבחן עבר את המבחן בעל־פה או נכשל בו. הדבר יסייע לבוחנים בעל־פה להתרשם מהנבחן באופן בלתי אמצעי ומעמיק יותר. איני חושב שמוגזם לדרוש מעורך דין לדעת לנסח מסמכים משפטיים, שהרי זהו חלק בלתי נפרד מן השירות ללקוח. בסופו של דבר, עורכי דין ברמה משפטית גבוהה הם חלק מהאינטרס הציבורי".

 

לשאלה על עמדתו הכללית בנוגע לרמת מקצוע עריכת הדין אמר: "אסור לנו לעשות הכללות באופן שמעטים יכתימו את שמם ואת תדמיתם של הרבים. ציבור עורכי הדין הוא ציבור ערכי, בעל מודעות רבה לחשיבות שלטון החוק ולייחודיותו של מקצוע עריכת הדין, הן בהיבט של העוסקים במקצוע במגזר הצי־ בורי והן בהיבט של עורכי הדין במגזר הפרטי. לעיתים יש תופעות החורגות מהמצופה ממי שעוסק במקצוע עריכת הדין, ועל כך יש להצטער".

 

לראיון המלא מתוך כתב העת "עורך הדין" – לחץ/י כאן 

 

קובץ להורדה
elron_1-on-1.pdf
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון