הודעות דוברות הלשכה

פרקליט המדינה על ההחלטה לחתום הסכם עדת מדינה עם שולה זקן: "אחת ההחלטות הקשות שקיבלתי"

19.01.2015

דוברות הלשכה

על הקלטות שנמחקו: "לא, לא ידענו מראש על המחיקות. ברור שבתיק כזה יש הפתעות לא מעטות, וברור שהיה יותר טוב אם לא היו בו הפתעות כלל. אלא שזה טיב עבודתנו, ואנחנו מתמודדים עם ההתפתחויות."

בראיון ראשון מאז התמנה לתפקידו לפני כשנה, לכתב העת "עורך הדין" של לשכת עורכי הדין, מביע פרקליט המדינה שי ניצן ביקורת על הלבטים לפני ההחלטה לחתום על הסכם עדת מדינה עם שולה זקן: "זו הייתה אחת ההחלטות היותר מורכבות שהובאו לפתחי... הגענו למסקנה שבשלב מתקדם כל כך של ההליך, גם אם נאשמת מרכזית מחליטה לשנות את דעתה ולדבר נגד הנאשם השני - האיזון מוביל לטובת העיקרון שלפיו לא תובא עדות חדשה בשלב מתקדם". עוד הוסיף ואמר כי "הגענו למסקנה שאם היא תבוא על עונשה ותשב בכלא לתקופה משמעותית, ומצד שני נוכל לבקש להציג לפני בתי המשפט ראיות חפציות משמעותיות בשני ההליכים, האינטרס הציבורי מחייב אותנו לעשות זאת. ההחלטה הייתה קשה ביותר".

 

לדבריו, הפרקליטות לא ידעה מראש על הקלטות שנמחקו: "לא, לא ידענו מראש על המחיקות. ברור שבתיק כזה יש הפתעות לא מעטות, וברור שהיה יותר טוב אם לא היו בו הפתעות כלל. אלא שזה טיב עבודתנו, ואנחנו מתמודדים עם ההתפתחויות. חשוב לנו להביא את כל מה שיש בידינו לפני בית המשפט כדי שיראה הכל, וכבר עתה הוכח שהופרכה הטענה של ההגנה שהחביאו כאן מי יודע מה".

 

"בפרשת הברנוער", אמר ניצן "קיבלנו החלטה לא פשוטה לסגת מאישום בתיק שהיה בו רצח שפל כל כך כלפי אנשים חסרי ישע וחפים מפשע. זה היה תיק כבד, אבל ההחלטה שם לא הייתה קשה. ברגע שהשתכנענו שאין מספיק ראיות להמשיך במעצר, אמרתי שצריך להגיש מיד בקשה לשחרר אותו אחרי שמונה חודשים וחצי של מעצר... אני גאה מאוד שפעלנו בלי מורך לב בעניין, ובעיניי זה אות כבוד למערכת אכיפת החוק; ברגע שהגענו למסקנה שצריך לשחרר את האיש ולחזור בנו מכתב האישום, כך עשינו".

 

בנוגע לחוק עוקף בג"ץ אמר כי "תפקידה של הכנסת לחוקק ותפקידה של הרשות השופטת לפעול בגדר סמכויותיה, ואם למשל יש חוק הפוגע בחוק יסוד משוריין, תפקידה לפסול אותו. אבל אם היא פסלה אותו, הנושא יכול לחזור לכנסת - והכנסת יכולה ליצור איזון חדש ראוי יותר. ואם גם זה לא מוצא חן בעיני מישהו, הנושא יחזור לבית המשפט. זה דבר לגיטימי", כפי שקורה עם החוק למניעת הסתננות.

 

על תפקיד לשכת עורכי הדין והמחלוקות הפנימיות בה, אמר: "אני משתדל להימנע מהעימותים הפוליטיים בתוך הלשכה, וצר לי עליהם. יש הרבה מטרות והישגים שאפשר להשיג לטובת ציבור עורכי הדין ולטובת החברה הישראלית. בעיניי תפקידה של הלשכה הוא לא להצטמצם לדאגה לציבור עורכי הדין אלא להסתכל על דברים בפרספקטיבה רחבה יותר. ללשכה יש תפקידים ומשימות חשובים, ואני מקווה שהמשבר ייפתר וכולם יפעלו יחד".

 

בעניין סכסוך העבודה שהכריזו הפרקליטים בעקבות הקמת מוסד הביקורת החדש אמר כי: "לא אני ולא הפרקליטים מפחדים מביקורת... מוסד הביקורת הזה הוקם לפני כשנה, לפני שהתמניתי לתפקיד. יש ביני ובין הנציבה יחסי עבודה מצוינים. לפי התנהלות העבודה עד כה הם עושים עבודה עניינית. ידוע שלפרקליטים יש חששות לא מבוטלים, והם הכריזו על סכסוך עבודה כי לא התייעצו איתם בנושא... אנחנו מתקדמים במגעים, ואני מקווה שבקרוב יהיה אפשר לסיים את הסכסוך ולאפשר לנציבה לעשות את מלאכתה, ומצד שני להרגיע את החששות המוצדקים של הפרקליטים".

 

הראיון המלא מופיע בגיליון 26 של כתב העת "עורך הדין"

 

 

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון