הודעות דוברות הלשכה

עמדת הלשכה התקבלה והחברה שהסיגה את גבול המקצוע אינה זכאית לשכ"ט עבור שירותיה

17.12.2014

דוברות הלשכה

בתביעה כספית שהוגשה בבימ"ש השלום ברמלה ע"י חברת "מוניציפל בע"מ" נגד ועד עובדי עיריית לוד בגין שכ"ט שהוועד חייב לה, טענו הנתבעים מנגד כי מדובר בהסגת גבול מקצוע עריכת הדין. בשל טענה זו, ביקש השופט את עמדת לשכת עורכי הדין בסוגיה. הלשכה באמצעות הוועדה להגנת המקצוע בראשות עו"ד גד שילר חיוותה את דעתה ומצאה כי פעילות החברה היוותה הסגת גבול המקצוע.

בית המשפט קיבל את עמדת לשכת עורכי הדין וקבע שהחברה הסיגה את גבול המקצוע, והחיל את סעיף 98(א) לחוק הלשכה הקבוע, כי בימ"ש לא ידון בתביעת שכר של מסיג גבול המקצוע במידה שהיה בו שירות שנתייחד לפי חוק זה לעורכי דין. בימ"ש גם לא קיבל את דרישת התובעים, כי זכאים הם לשכר ראוי בגין עבודתם החישובית מכוח עילה של שכר ראוי ועשיית עושר שלא במשפט, בין היתר, בגלל שהשכר המוסכם היה כולל ללא אבחנה בין עבודה חישובית לעבודה משפטית, כאשר התובעים לא הביאו ראיות על כמות העבודה החישובית שבוצעו ומהו השכר הראוי בגין עבודה זו. עוד נקבע, כי החוזה בין החברה לנתבעים היה חוזה בלתי חוקי ולפיכך אינו יכול להצמיח עילת תביעה לתובעים.

 

מדובר בחברה שעסקה בגבייה מעיריות ורשויות באמצעות הליכים משפטיים - הגשת תביעות נגדן ונקיטת הליכי הוצל"פ - ע"י עו"ד שמועסקים על ידיה או שקיבלו ייפוי כוח ממנה. בין לקוחותיה של החברה נמנו ועדי עובדים, שהסתייעו בה כדי לתבוע את המעסיק הרלבנטי של עובדיה - העיריות -  בגין אי תשלום או פיגור בתשלומי שכר כמו גם תשלומים בגין זכויות סוציאליות שונות. החברה אף הציעה ללקוחותיה להלוות את שכ"ט עוה"ד והאגרות  בבית הדין ובלשכת הוצל"פ תוך אפשרות לקיזוזם עם קבלת כספים בגין התביעות או החזרי אגרה וכיו"ב. החברה החתימה את לקוחותיה על טפסי המחאת זכות לטובתה בגין שכ"ט והוצאות משפטיות שייפסקו בתיקים המשפטיים ללקוחות.

 

ראש הלשכה, עו"ד דורון ברזילי בירך על פסיקת בית המשפט, וציין כי המאבק במסיגי גבול המקצוע מצוי בראש סדר היום של הלשכה: "הוועדה להגנת המקצוע בלשכה מטפלת בכל שנה במאות תלונות נגד מסיגי גבול המקצוע, ומבצעת עשרות חקירות ושיתופי פעולה עם רגולטורים שונים לצורך מניעת התופעה. הלשכה בראשותי תמשיך לפעול למיגור התופעה אחת ולתמיד, שכן היא לא רק פוגעת בטוהר המקצוע וברמתו אלא בציבור הלקוחות הנזקק לשירותים משפטיים מקצועיים ומהימנים".

 

מצ"ב פסק דין.

 

קובץ להורדה
municipal_verdict.pdf
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון