הודעות דוברות הלשכה

בעקבות התערבות לשכת עורכי הדין חוק המכר לא יחול על דירות שסכומן למעלה מ- 4,642,750 ש"ח

07.12.2014

דוברות הלשכה

רגע לפני פיזור הכנסת, כינס ח"כ מאיר שטרית את ועדת הכלכלה לדיון דחוף לצורך אישור התקנות לחוק שיזם. למרות ההתראה הקצרה וללא כל הכנה מוקדמת, התייצבו בדיון נציגי לשכת עורכי הדין, על מנת למחות על כך שלא נועצו בנציגי הלשכה בגיבוש התקנות ולהצביע על הליקויים בנוסח המוצע. בעקבות התערבות הלשכה הוחרגו מהחוק דירות שסכומן עולה על 4,642,750 ₪.

רגע לפני פיזור הכנסת, כינס הבוקר (ה') ח"כ מאיר שטרית את ועדת הכלכלה לדיון דחוף שהודיע עליו אמש, לדון בתקנות שאישר שר השיכון אורי אוריאל אתמול בנושא חוק המכר (דירות) (תיקון – איסור גביית ההוצאות המשפטיות בידי עורך דין מרוכש דירה), התשע"ג-2013. מכלל חברי הוועדה, נכח בדיון אך ורק ח"כ שטרית, והיה למעשה היחיד שהצביע בעד אישור התקנות לחוק שהוא עצמו יזם.

 

לפי החוק יוגבל שכר טרחת עורך דין בעסקת רכישת דירה מקבלן לפי מדרגות שייקבעו.  התקנות שאושרו בוועדת הכלכלה אמורות להיכנס לתוקף ביום 10.01.15, לאחר פרסומן ברשומות.

 

למרות ההתראה הקצרה וללא כל הכנה מוקדמת, התייצבו היום בדיון נציגי לשכת עורכי הדין וביניהם יושב ראש פורום קניין ומקרקעין בראשות עו"ד יורם חגבי-חגי, על מנת למחות על כך שלא נועצו בנציגי הלשכה בגיבוש התקנות ולהצביע על הליקויים בנוסח המוצע. בעקבות התערבות הלשכה הוחרגו מהחוק דירות שסכומן עולה על 4,642,750 ₪.

 

יצוין כי הלשכה הגישה עתירה כנגד החוק, התלויה ועומדת בבג"צ, בטענה כי הוא אינו מידתי ואינו סביר, וכי התערבות המחוקק בחיי המסחר ובשכרם של בעלי מקצועות חופשיים תביא לפגיעה חמורה בחופש העיסוק. קביעת תעריף מקסימאלי לשכר הטרחה של עורכי הדין, הינה התערבות חריגה ביותר של המחוקק.

 

הלשכה טענה כי החוק מטעה את הציבור ולכאורה אין בו כל תועלת, שכן הקבלנים יגלמו את שכר הטרחה של עורכי הדין במחירי הדירות לרוכשים והציבור ישלם יותר.

 

עו"ד דורון ברזילי, ראש לשכת עורכי הדין: "מעבר לכך שמדובר בתקדים מסוכן שבו המדינה מתערבת בחופש העיסוק ובחירות ההתקשרות החוזית, הרי שמי שיפגע מחוק זה הוא דווקא רוכש הדירה, שייאלץ לשלם מחיר גבוה יותר, כיוון שהקבלן יגלם בתוך מחיר הדירה את כל ההוצאות המשפטיות של עו"ד".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון