הודעות דוברות הלשכה

ידיעת החוק והפסיקה - אינה מספיקה עוד בניהול משפט

16.09.2014

דוברות הלשכה

עו"ד ניר גולן ביום עיון בנושא אסטרטגיה משפטית: עורכי הדין צריכים ללמוד שבעולם המשפט בימינו לא מספיקה ידיעת החוק והפסיקה, ויש להבין שהחלטות שיפוטיות מושפעות גם מדברים כגון תפיסת העולם של השופט, הלך הרוח של הציבור ואפילו העיסוק של התקשורת בסוג מסוים של עניינים.

לצד הטיפול בהיבטי חוק ופסיקה, תופסים כיום תחום האסטרטגיה המשפטית והשימוש בכלים אסטרטגיים, מקום חשוב במסגרת ניהול התיק המשפטי בבית המשפט ומחוצה לו. לנושא זה הוקדש לאחרונה בלשכת עורכי הדין, יום עיון ראשון מסוגו.

 

עו"ד אלי זהר, שהרצאתו פתחה את יום העיון הסביר שבבואו לנהל אסטרטגיה משפטית, חייב לדעת כל סנגור, שעולם המשפט כיום מונע ממספר גורמים שעליו לקחת בחשבון: א. חזקת החפות כמעט נמחקה ותפקידו של נאשם הוא להוכיח שהוא חף מפשע. ב. אין סוביודיצה ואין לשון הרע. ג. התקשורת משחקת תפקיד חשוב בהשפעה על האווירה הציבורית ובעקיפין על בתי המשפט, שמכירים בדרך זו או אחרת, בהשפעתה על לשכות השופטים. ד. בנוסף תהיה האסטרטגיה מושפעת מההנחה שאף הסנגור בעצמו צפוי להיקרא לחקירה בקשר לייעוץ שנתן ללקוח, זאת חרף כל הכללים וחסיון משפטי. אלו הם פני הדברים היום.

 

 

משמאל לימין: עו"ד אלי זהר, עו"ד ניר גולן ועו"ד רם א. גמליאל

 

עו"ד ניר גולן, שגם ריכז את יום העיון, אמר שבפסיקת בתי המשפט כמעט ולא מוזכרת האסטרטגיה המשפטית, אבל כיום קשה מאוד להצליח בלעדיה. עו"ד גולן ציין שעורכי הדין צריכים ללמוד שבעולם המשפט בימינו לא מספיקה ידיעת החוק והפסיקה, ויש להבין שהחלטות שיפוטיות מושפעות גם מדברים כגון תפיסת העולם של השופט, הלך הרוח של הציבור ואפילו העיסוק של התקשורת בסוג מסוים של עניינים. בשל קיומם של מרכיבים נוספים, ניתנים לפעמים בפסקי דין עם עובדות דומות, החלטות הפוכות אצל שופטים שונים. לפיכך, על בעלי דין לתכנן כיום את צעדיהם תוך ניהול אסטרטגיה משפטית כוללת.

 

עו"ד רם א. גמליאל סבור שבעולם המשפטי, העסקי והתרבותי של היום, לא ניתן לנתק את השיקולים המשפטיים שבהליכים מהשיקולים הרחבים, הן מבחינת עלויות ישירות והן מבחינת ההיבטים הציבוריים, היבטי מוניטין ושיקולים מערכתיים ועסקיים רחבים. לדבריו, עורך-הדין המייצג כיום את לקוחותיו בבתי-המשפט נדרש לארגז כלים רחב בהרבה ומקיף על-מנת להיות מסוגל לבסס אסטרטגיה מתאימה להתמודדות עם התיק בהקשר השחקנים הספציפיים העולים ממנו.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון