הודעות דוברות הלשכה

"על פי הוראת הרמטכ"ל חיילים שמתגוררים ברצועת עזה לא יפנו ישובים"

30.03.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר אתמול הפצ"ר, תא"ל אבי מנדלבליט, בישיבת המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין בראשות עו"ד ארנה לין. הפצ"ר דן עם חברי המועצה הארצית בנושאים רבים והתייחס בדבריו, בין היתר, לתכנית ההינתקות.

בראשית הדברים ציין הפצ"ר שבשלב זה אין פירוק של תשתיות הטרור ברשות הפלשתינית ואין הינתקות בתיאום. "הרשות הפלשתינית מדשדשת והדבר מדאיג. יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מכך שאין מלחמה", ציין הפצ"ר.

 

לדבריו, קצינים ואנשי קבע שאינם מבינים את המשמעות של מדינה דמוקרטית ולא ימלאו פקודה במהלך ההינתקות יובאו בפני בתי דין צבאיים, יבחנו דרגותיהם והם ישוחררו מהשירות הצבאי.

 

עוד הוסיף, שמבחינת פן האכיפה במסגרת ההינתקות קשה מאוד לחיילים לקחת ילד קטן ולהוציאו מביתו ונדרשת הכנה מנטלית לחיילים, בעיקר כשמדובר באוכלוסיה במקומות מסוימים – בחברון וביצהר, להבדיל מהתושבים בחבל עזה, שאינם מגלים גילויי סרבנות בולטים.

 

הפצ"ר הדגיש שמעצר מנהלי הוא כלי רע שראוי לצמצמם את השימוש בו. לדבריו, גם היועץ המשפטי לממשלה מתנגד לשימוש במעצרים מנהליים אלא אם תהיה החרפה במסגרת תכנית ההינתקות ויהיה מקום לעצור פעילותם של גורמים פרובלמטיים. "יהיה צורך לשקול מעצרים מנהליים במצב למשל של סיכון ממשי לרצח ראש ממשלה, שהיום אי אפשר להגיד יותר שזה לא יקרה". כמו כן, יעשה לדבריו שימוש בצווי הגבלה מידתיים של שר הפנים ורה'מ במסגרתם תוגבל הכניסה לתחומי עזה ואיו"ש.

 

הפצ"ר ציין שהוטל עליו לתכנן מודל לקביעת הסטטוס של משרתי הקבע בצה"ל במסגרת חקיקת חוק שירות הקבע בצה"ל.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון