הודעות דוברות הלשכה

טקס פתיחת שנת המשפט תשע"ה: הנשיא גרוניס על אתגרי מערכת המשפט והיועמ"ש וינשטיין על חקירות עיתונאים וחיסיון

04.09.2014

דוברות הלשכה

נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס: "שנת המשפט הקרובה צפויה להיות שנה עמוסת אתגרים למערכת המשפט"; היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, על חקירות עיתונאים בפרשת הרפז: "במקרים אלו הוחלט לא לנקוט הליך כלשהו שייפגע בחיסיון העיתונאי".

נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, פנה אל נשיא המדינה ובירך אותו בשם הרשות השופטת: "מעל במה זו מעל בשם הרשות השופטת אני מבקש לאחל הצלחה רבה בתפקידך. כידוע תחילת כהונתם של כל שופט ושופט בישראל הינה במתן הצהרת אמונים בפני נשיא המדינה, שופטים הזוכים לקידום מצהירים אמונים פעם נוספת בפני הנשיא בהמשך דרכם, אני סמוך ובטוח כי במהלך כהונתך כנשיא המדינה תמשיך למלא את שורותיה של הרשות השופטת בשופטות ובשופטים מצוינים על מנת שנוכל לתת לאזרחי ישראל את השירות המצוין לו הם ראויים". הנשיא גרוניס גם בירך את מקבלי פרס הלשכה: "נמצאים עמנו כאן גם כב' השופט בדימוס יעקב טירקל ופרופ' דוד ליבאי, המקבלים את פרס לשכת עורכי הדין. השופט טירקל ופרופ' ליבאי הם שני אישים עתירי זכויות שתרמו רבות כל אחד בדרכו למערכת המשפט בישראל. ברכות חמות להם על קבלת הפרס".

 

בסיום דבריו ציין הנשיא גרוניס כי: "שנת המשפט הקרובה צפויה להיות שנה עמוסת אתגרים למערכת המשפט. מהלכים שונים שעמלנו עליהם במשך שנים הבשילו לאחרונה לכדי הסכם רב שנתי שגיבשנו מול משרד האוצר. מטרותיו המרכזיות של ההסכם הן להקטין את העומס על מערכת המשפט, לקדם את התייעלות המערכת ולשפר את השירות הניתן לאזרח. המהלך אמור לתת את פירותיו הראשונים כבר בשנת המשפט הקרובה. בטוחני כי יישומו המוצלח של ההסכם הרב השנתי יביא תועלת רבה לאזרחי ישראל הנזקקים לשירותיה של מערכת המשפט. אאחל לכולנו שנת משפט מוצלחת, שנה של הגשמת מטרות, ולכם ולכל בית ישראל אאחל שנה טובה, שנה שלום ומי ייתן שתהיה זו שנה של שקט".

 

צילום: יוסי זמיר 

 

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין: "הנחיתי לפתוח בחקירות פליליות נגד אלו שהסיתו ואלו שניצלו את חופש הביטוי וקראו לאלימות ולגזענות". היועמ"ש ציין כי לא מזמן הוא נדרש לבחון גבולות אלה שבעיתונות התקשורתית במסגרת פרשת הרפז: "התקבל לידי מכתב החתום על ידי עיתונאים בתקשורת הישראלית, בו הביעו העיתונאים חשש על חקירת עיתונאים ועל כך שחקירה זו יכולה למנוע מעיתונאים להעביר מידע חשוב". לדבריו, חופש העיתונות חשוב לשמירה על האיזונים במשטר דמוקרטי. עיתונות מופקדת ביצירת שיח עיתונאי מורחב המבוסס על מידע מלא ומהימן: "אני חושב שלעיתונאים צריכה להינתן חופש כתיבה רחב, מבלי לפגוע בחיסיון העיתונאי. יש לעשות איזונים בין החיסיון העיתונאי לבין האינטרסים הנוגעים לביטחון המדינה ולכאלה שצריכים להגיע לחקר האמת". עו"ד וינשטיין ציין כי איש מהעיתונאים שהתבקשו לתת עדות לא חשוד בשום עבירה, בכל מקום שעיתונאי אמר כי תשובתו יכולה לפגוע בחיסיון העיתונאי, החקירה הופסקה והדברים הועברו לבחינה והוחלט לא לנקוט הליך כלשהו שייפגע בחיסיון זה.

 

 

צילום: יוסי זמיר

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון