הודעות דוברות הלשכה

שרת המשפטים: בשנת המשפט הקרובה ייעשה שינוי בלשכת עורכי הדין

03.09.2014

דוברות הלשכה

בדברה בטקס פתיחת שנת המשפט, התייחסה השרה לשינויים המתוכננים בלשכה: "המדינה תיקח אחריות על איכויותיהם של עורכי הדין, בין אם מדובר בבחינה או בדרכים אחרות...".

שרת המשפטים, הגב' ציפי לבני, פתחה ואמרה כי ימי מבצע "צוק איתן" היו ימים של אחדות, אך דווקא כשהסתיים המבצע הייתה אחדות נגד אלה שנגדנו: "לא יכול להיות שזאת תהיה הזהות היחידה שלנו, ושהאחדות היחידה תהיה כאשר האויבים של מדינת ישראל ניצבים בפנינו. בסיס הקמתה של מדינת ישראל הוא לא רק באחדות זו". שרת המשפטים אמרה כי תוך כדי אחדות זו, הרימו את ראשן התופעות המכוערות של החברה הישראלית, שנחשפו ברשתות החברתיות לצד העזרה שניתנה בהן לחיילי צה"ל. לדבריה, מוות לערבים זו לא רק סיסמא מכוערת אלא עבירה, ולחופש הביטוי יש גבול מסוים, ויש שלב שהוא הופך להיות הסתה לאלימות.

 

שרת המשפטים ציינה כי בחלק מהדיונים שנוהלו במשרד המשפטים על תופעות אלה עסקו בתיקון ושיפור הענישה במערכת המשפטית נגד אלה שמשתמשים באמירות האלה. לדבריה, כשרת המשפטים תפקידה הוא גם לשמור על חופש הביטוי אבל גם לאסור על אלה שחוצים את הקו האדום: "המאבק מתחיל בבתי הספר, ולכן הקשר בין פתיחת שנת הלימודים לטקס פתיחת שנת המשפט, וגם זה מתקשר ללשכת עורכי הדין שצריכה להילחם על הדמוקרטיה במדינת ישראל ולשמור על הערכים האלה. גם אם יש בנינו הבדלים, חייב להיות לנו בסיס משותף, לא משנה מי נמצא, יהודי או ערבי או דרוזי".

 

 

צילום: יוסי זמיר

 

"זו תהיה שנת שינוי", אמרה השרה והוסיפה: "אני רוצה להיפרד מכב' הנשיא גרוניס שביחד עשינו מספר מהלכים שישנו את פניה של מערכת המשפט", ביניהם שמיעה מיום ליום, גישור לפני משפט, הבניית הענישה בדין הפלילי שתשונה ועוד.

 

שרת המשפטים ציינה כי בשנת המשפט הזו היא גם מתכוונת לעשות שינוי בלשכה: "לא מדובר בשינוי מבני, הוא יהיה אבל זה החלק הפחות חשוב בעיניי. המדינה תיקח אחריות על איכותיהם של עורכי הדין, בין אם מדובר בבחינה או בדרכים אחרות, כי עורך הדין לא רק נמדד באיכותו המקצועית אלא גם בבן האדם שהוא".

 

השרה הוסיפה כי אנחנו ניצבים בעת זו בפני פעולות משפטיות שיהיו נגד מדינת ישראל, חייליה, מפקדיה ומקבלי ההחלטות בה. לדבריה, יש את אלה שטוענים שמערכת המשפט היא אלה שעוצרת את התהליכים, או שלחילופין אם היא מייצרת ועדות בדיקה אז זה בוודאי נגד המפקדים והחיילים. כמענה לכך, אמרה כי יש את ועדת כב' השופט טירקל, שאף קיבל את פרס הלשכה לשנת תשע"ד. לדבריה, הוועדה שהוביל נתנה בידי המדינה את הכלים לשכנע את העולם כי מדינת ישראל בודקת ומתקנת את עצמה.

 

 

צילום: יוסי זמיר

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון