הודעות דוברות הלשכה

עו"ד זכי כמאל, המשנה לראש הלשכה: מערכת משפט עצמאית היא הערובה היחידה לשמירת השוויון והדמוקרטיה בישראל

03.09.2014

דוברות הלשכה

"מדברים על חוסן לאומי וכולם חושבים שזה מתייחס רק לביטחון או כלכלה, אבל שוכחים או נוטים לשכוח שללא מערכת משפט איתנה ועצמאית שבה כולם שווים בפני החוק, אין חוסן למדינה ואין איתנות למעמדה השלטוני בפני אזרחיה".

להלן עיקרי דבריו של המשנה לראש הלשכה ומנחה הטקס, עו"ד זכי כמאל, בטקס פתיחת שנת המשפט תשע"ה.

 

"התאספנו כאן לרגל פתיחת שנת המשפט תשע"ה - עורכי דין, שופטים, משפטנים, ובראש ובראשונה כבוד נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין, כבוד נשיא בית המשפט העליון, השופט ד"ר אשר גרוניס, כבוד שרת המשפטים, הגב' ציפי לבני, כב' היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, כבוד השופט יוסף שפירא, מבקר המדינה, מר שי ניצן, פרקליט המדינה, הגב' אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים ועו"ד דורון ברזילי, ראש לשכת עורכי הדין. התאספותם של נכבדים אלה כאן, באה להגיד דבר אחד ברור וצלול: על מערכת המשפט במדינה צריך לשמור מכל משמר, כי היא המקום האולטימטיבי בו יש צדק שווה לכולם, בו כולם שווים מבחינת המעמד וסיכויי ההתקדמות, ללא הבדלי דת, גזע ומין או שייכות לאומית או דתית או אחרת.

 

מדברים על חוסן לאומי וכולם חושבים שזה מתייחס רק לביטחון או כלכלה, אבל שוכחים או נוטים לשכוח שללא מערכת משפט איתנה, עצמאית, דעתנית וחזקה, ששומרת בחירוף נפש וללא מורא על אמות מידה מוסריות, נאבקת בשחיתות במוסדות השלטון ובמגזר הפרטי, רואה את כולם, בעלי שררה ופשוטי העם שווים בפניה, וזכאים לאותה מידה של צדק בבחינת צדק צדק תרדוף, אין חוסן למדינה ואין איתנות למעמדה השלטוני בפני אזרחיה, ומכאן הדרך קצרה לאבד גם את מעמדה בקרב העמים החופשיים והנאורים, בבחינת אין צדק ואין משפט אז אין חוסן ואין מעמד".

 

 צילום: יוסי זמיר

 

עו"ד כמאל הודה לנשיא המדינה, מר ראובן ריבלין, שכיבד בנוכחותו את טקס פתיחת שנת המשפט: "כבוד הנשיא, כמי שבא מבית רוויזיוניסטי וגדל על ברכי תורת ז'בוטינסקי המבטיחה שוויון לבן ירושלים ובן נצרת, הינך בעל תפקיד חשוב ומיוחד כנשיא כל אזרחי מדינת ישראל ללא הבדל דת, גזע, מין ולאום והוכחת זאת בכל תפקידך הרמים וגם כעורך דין פרטי, ועשית רבות לקידום השלום הפנימי בתוך המדינה, ערכי השוויון והצדק, ובכך אנו מחזקים את ידיך, מתוך הכרת עמדותיך הנחרצות נגד גילויי הגזענות מכל צד שהוא. ואכן עמדותיך הברורות והנחרצות לטובת המדינה ורווחת בשלום אזרחיה הם הדגל אשר כולנו צריכים לשאת יחד איתך".

 

"בינינו נמצא כב' נשיא בית המשפט העליון, השופט ד"ר אשר גרוניס, שביצור מעמדו של בית המשפט העליון כפסגתה של מערכת המשפט בישראל הוא מטרתו הראשונה בהחלט, שבאה כדי לבטא רצון להבטיח את ישראל כמדינת חוק, מדינה שבה נשמרת עצמאות מערכת המשפט כתנאי ראשון והכרחי בעצם לקיום הדמוקרטיה וקיומה של ישראל, קודם כל כמדינה דמוקרטית ואח"כ כמדינה יהודית, כי דמוקרטיה היא לכל - ערבים כיהודים. וברוח זו, פועלת לשכת עורכי הדין כאורגן סטטוטורי שמחובתו להגן על קיום דין ומשפט".

 

עו"ד כמאל בירך את כב' שרת המשפטים, הגב' ציפי לבני: "כנושאת שני כובעים את נמצאת כאן, הראשון כשרת המשפטים הממונה על מערכת המשפט וחוק לשכת עורכי הדין. תפקיד זה הוא חשוב ביותר במיוחד בתקופה זו בה הקיטוב החברתי, עדתי, דתי ולאומי מרקיע שחקים ושובר שיאים של עוינות ובוטות, ומצד שני כראש צוות המשא ומתן עם הפלסטינים, הפועל ללא לאות להביא שלום עלינו ועל האזור, שלום בין ישראל והפלסטינים שיוביל גם לשלום בתוכנו ובינינו בתוך המדינה ועל כך את ראויה לכל שבח ואיחולי הצלחה. אנחנו כעורכי דין נושאים את עינינו לפועלך בשני המישורים, כי הצלחתך היא הצלחת כולנו".

 

לסיום אמר עו"ד כמאל: "יהי רצון ומדינת ישראל תשכון בשלום וגם האזור - חרף מה שמתחולל בו. אני מאמין שאנחנו לקראת שלום גם אם יש אסקלציה, כמו שאמר שר החוץ האמריקאי, הנרי קיסינג'ר בזמנו אחרי אוקטובר 1973 - הרי השלום הוא התוצאה הטבעית של האסקלציה. אני מודה לכולכם ומודה לנשיאות על ההשתתפות הזו, אני מקווה שתהיה לנו שנה פורייה, שנה טובה ונשכיל להבין שאנחנו אחים ואחיות ונצטרך לחיות ביחד גם אם יש חילוקי דעות בינינו, גם אם יש שונות. האתגר של מדינת ישראל הוא לקבל את השונה ולקבל הזר ולקבל את הגר, כי זו תורת ישראל".

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון