הודעות דוברות הלשכה

טקס פתיחת שנת המשפט תשע"ה - דמוקרטיה מעל הכל!

02.09.2014

דוברות הלשכה

נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין: "כמשפטנים אנו אוהבים לעסוק בדברים שבין השפיט והלא שפיט, אבל בל נטעה, האלימות הפוליטית של החברה הישראלית שוכנת גם בחופש הביטוי בחברה הישראלית. מערכת המשפט אינה צריכה להרחיב את תחומה, בצמתים אלה חייבת להתעורר בנו ההכרה שהטינופת נותרת במשפט.

אתמול בערב (שני) נערך טקס פתיחת שנת המשפט תשע"ה בבית לשכת עורכי הדין בירושלים, בהנחיית עו"ד זכי כמאל, המשנה לראש הלשכה. הטקס נערך במעמד כבוד נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין, כבוד נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, שרת המשפטים, גב' ציפי לבני, היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, מנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור, פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, וכן שופטים, עורכי דין בכירים ומכובדים נוספים.

 

אנו שמחים להביא את עיקרי דברי הנואמים בטקס:

 

ראש לכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי: "אני שמח לפתוח את טקס פתיחת שנת המשפט של לשכת עורכי הדין לציון פתיחת שנת המשפט בישראל - ואני שמח במיוחד לברך את כבוד נשיא המדינה מר ראובן ריבלין - המכבד אותנו היום בנוכחותו.

 

זו אחת ההופעות הפומביות הראשונות שלו בתפקידו החדש. בחירתו של כב' הנשיא להתארח אצלנו היא אולי גם בזכות העובדה שהוא יכול לראות בפורום זה - בית, כמי שבעצמו בעל השכלה והכשרה משפטית. בואו של הנשיא והופעתו במסגרת זאת מדגישים ומחזקים שוב את חשיבותה של הלשכה בזירה הציבורית.

 

מכבדים אותנו בנוכחותם כל צמרת עולם המשפט – מאחר שאין ברצוני לשכוח חלילה מכובד זה או אחר, אומר בהערכה רבה מכובדי כולם. ידוע לי שהיו שופטים רבים נוספים שרצו להשתתף באירוע מכובד זה, ואף אישרו הגעתם, אך לצערי נתבקשו להימנע מכך, ואני מצר על התנהגות זו מאוד. חשוב לי לציין ולהעריך את בואו של נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס – אשר מכבד אותנו בנוכחתו וידע להתעלות מעל לחילוקי הדעות הקיימים בינינו.

 

אני מקשיב כמובן רב קשב לכל דבריו של הנשיא גרוניס ואני מתייחס בכל הכבוד הראוי גם לדעתו בסוגיית משוב השופטים. אנו בלשכת ערכי הדין קשובים לביקורת ואני יכול להבטיחכם נאמנה שנמשיך ונקדם את נושא המשוב בכל הרגישות המתבקשת - תוך שמירה על כבודם של השופטים, כשהמטרה האחת והיחידה שלנו היא חיזוק מערכת המשפט.

 

אנחנו - ציבור עורכי הדין, ערים במיוחד לצורך וגם לחשיבות שיש באיחוד כל הכוחות בעולם המשפט הישראלי להגנה על שלטון החוק במדינה - ולמאבק על הערכים המשותפים לכולנו: ערכי הדמוקרטיה, הסובלנות, כבוד האדם ואהבת האדם. אנחנו עומדים בפתחה של שנת משפט חדשה. במסורת היהודית עשיית משפט אינה רק עיסוק בדינים - והכרעות בסוגיות משפטיות. עשיית משפט היא הרבה יותר מכך: היא עשיית צדק - צדק חברתי, צדק כלכלי, צדק אנושי.

 

זה האתגר הניצב בפנינו בפתח שנת המשפט החדשה - אתגר המשותף לכל שלושת המרכיבים של עולם המשפט הישראלי - מערכת בתי המשפט, הפרקליטות וציבור עורכי הדין. אני תפילה שנעמד באתגר הזה ביחד בהצלחה. אי אפשר לגשת ולדבר על מבחני השנה הבאה - בלי להתייחס למבחן הלאומי הקשה שנכפה עלינו הקיץ הזה - מבחן מבצע צוק איתן, שרק לפני ימים ספורים הסתיים.

 

כמו בעבר - החברה הישראלית גילתה בשעות כאלה גם הפעם רבים מפניה היפים ביותר. היא עשתה זאת לא רק בשדה הקרב - במבחני האש שבהם גילו חיילי צה"ל אומץ וגבורה תוך נכונות להקרבה אישית.

שבעים ושלושה חיילים ואזרחים מסרו את נפשם למעננו, מהם נמנים שלושה מעמיתינו: אָמוֹץ גְרִינבֶּרְג, יָאִיר אַשְכֶּנָזִי וּבַרַק רֵפַאֶל דֶגוֹרקֶר, זכרם לברכה.

 

גילויים מרגשים של סולידריות היו גם בעורף. כך ראינו את עשרות האלפים שליוו לקבורה - חיילים שכונו חיילים בודדים. לשכת עורכי הדין מצידה נרתמה בימי המערכה ועשתה למען תושבי הדרום וחיילי צה"ל הן באיסוף חבילות מזון לחיילים ולתושבי עוטף עזה - והן בפתיחת מוקד טלפוני לסיוע משפטי לנפגעי חרדה, נכי צה"ל ועוד. אך היו גם גילויים מלבבים פחות. מצד אחד היו כאלה שבחרו דווקא בימי המערכה לתקוף את צה"ל ואת חייליו בעודם נלחמים בחזית - ומנגד היו כאלה שקראו להחרימם.

 

אף אני לא אהבתי את הביקורת הארסית - אבל אהבתי עוד פחות את הקריאות לחרם. הקריאות האלה חייבות להדאיג את כולנו. במדינה דמוקרטית אסור להשתיק ביקורת רק משום שהיא לא נוחה ולא נעימה לאוזן. חופש הביטוי הוא בנפשה של הדמוקרטיה. אין דמוקרטיה בלי חופש ביטוי מלא ואמיתי.

 

עם שובנו לימי שיגרה - אנו שבים אל הנושאים שהטרידו אותנו במהלך השנים - ויעסיקו אותנו גם במהלך השנה הקרובה. לשכת עורכי הדין בראשותי מובילה תהליכים שמטרתם לשמור ולחזק את מעמדנו המקצועי וכמובן טיפול בסוגיות כמו הצפת המקצוע והסגת גבול מקצוע עריכת הדין, חיזוק אמון הציבור במערכת המשפט ועוד.

 

לאחרונה קיימתי מספר פגישות עם כבוד שרת המשפטים המבינה את חשיבות הנושא לשינוי חקיקתי של מבנה הלשכה וכמובן לטיפול בסוגיית הצפת המקצוע. לשמחתי מצאתי שותפה אמיתית לשינוי מהותי זה. סוכם כי תוך מספר חודשים משרד המשפטים יעביר תיקוני חקיקה רלוונטיים וזאת כמובן בשיתוף עמנו, לשכת עורכי הדין.

 

לעניין הצפת המקצוע חשוב להדגיש כי לא מספרם, המבהיל כמעט, של העוסקים החדשים במקצוע עריכת הדין הוא שמדאיג אותנו - אלא ריבויים של אלה שאינם עומדים בדרישות הרמה והאיכות שאנו מצפים למצוא אצל עורך דין בישראל.

אני מודה לכב' השרה על המנהיגות וההובלה של סוגיות מהותיות אלה.

 

מאבק לא פחות חשוב אנחנו מנהלים נגד התופעה הפסולה של הסגת גבולות המקצוע. באחרונה בית המשפט העליון אמר את דברו בנושא זה - ואני רואה בכך יציאה לדרך חדשה, שבמקביל אליה אנחנו נמשיך מצידנו להילחם בכל הכוח נגד מסיגי הגבול הבאים לפגוע בפרנסתנו.

 

כמדי שנה במעמד חגיגי זה של פתיחת שנת המשפט אנחנו מעניקים את פרסי לשכת עורכי הדין ואת פרס יקיר המקצוע למי שתרמו תרומה ייחודית למשפט, לחברה ולמקצוע עריכת הדין בישראל. "והיו עיניך רואות את מוריך" - אמר הנביא ישעיהו - וזה בדיוק מה שאנחנו עושים כאן היום: מציבים לעינינו שבעה מבכירי עולם המשפט ועריכת הדין בישראל כמורי דרך וכמודלים לחיקוי לכל ציבור עורכי הדין בישראל.

 

בשמי ובשם לשכת עורכי הדין אני מבקש להודות למקבלי הפרסים על פועלם המבורך, וכן ליו"ר ועדת פרס הלשכה, פרופ' יובל לוי ולצוות החברים, שהקדישו מזמנם והביאו לידינו את הרשימה הנפלאה שבה נמנים טובי אנשי מערכת המשפט.

 

לסיום, אני מבקש להודות לסמנכ"ל תפעול מערכות מידע ומערך ההתמחות, אוּרי אַלפָרסי, על ארגון טקס מכובד זה ולמנכ"ל הלשכה, עו"ד גיל סלומון - ואיחולים לשנת משפט טובה, שקטה ומוצלחת לכולנו.

 

צילום: יוסי זמיר 

 

נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין: "בשבועות האחרונים אנו עדים לשתי מגמות חברתיות בכיוונים הפוכים. מחד חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים והמערכה המתמשכת בדרום, חשפו גילויי ערבות ונתינה בחברה הישראלית. אזרחים מכל רחבי הארץ נרתמו לטובת החיילים ותושבי הדרום. מנגד, באותו פרק זמן אנו עדים לעלייה חדה ומדאיגה באלימות הפוליטית בחברה הישראלית, חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים, הרצח של מוחמד אבו חדיר והמערכה בדרום העלו את מפלס האלימות הפוליטית בחברה הישראלית לשיא חדש ומבהיל. האלימות מיימין ומשאל מן הצד היהודי והערבי, לא עצרה בדיון ברשתות החברתיות אלא גלשה לאלימות פיזית. כולנו שמענו על תקריות מכוערות של אנשי ימין ושמאל על רקע לאומני ופוליטי. קריאות נאצה למוות בערבים נאמרו בקול צלול ורם ולאורו של יום. עוצמת האירועים האלימים והיקפם הפתיעו אותנו, חלקנו הרגשנו כי הר הגעש עליו יושבת החברה הישראלית עלול להתפרץ בכל רגע.

 

קיומן של שתי תופעות אלה, האלימות המכוערת שהרימה ראש איננו מפתיע, עלינו להכיר באמת, והאמת היא כי המאבק על הבית מתנהל אינו רק בחזית הביטחונית אלא גם האזרחית. כך היו שהציעו את ביטול השפה הערבית, די לנו בכך כדי להבין שטרם הפנמנו שהמאבק על הבית הוא גם המאבק על היכולת שלנו מכל הקשת היא ללמוד לחיות ביחד.

 

אלימות, שנאה וגזענות הן בעיות שמרבים לדבר עליהן אבל ממעטים לקחת עליהן אחריות. גם סוגיות אלה מתגלגלות לא אחת למערכות אכיפת החוק, החוק והמשפט, האלימות היא סוגיה תרבותית וחינוכית הנוגעת לזרמיה העמוקים של החברה בישראל.

 

כמשפטנים אנו אוהבים לעסוק בדברים שבין השפיט והלא שפיט, אבל בל נטעה, האלימות הפוליטית של החברה הישראלית שוכנת גם בחופש הביטוי בחברה הישראלית. מערכת המשפט אינה צריכה להרחיב את תחומה, בצמתים אלה חייבת להתעורר בנו ההכרה שהטינופת נותרת במשפט.

 

דווקא בעת שאנו מתמודדים עם סוגיות חברתיות מורכבות אלה נזכור כי המשפט איננו המענה אלא הוא מסמן את הקו האדום, כאשר עוברים אותו כלו כל הקיצים. המוסר התרבות המוסר והערכים הם אלו שמשתרעים עד לקו אדום זה. אל לנו לשכוח כי אנו יכולים להיות נבלים ברשות החוק וחמור מכך נבלים ברשות החברה, כאשר אנו משחררים אמירות חסרות אחריות או כאשר אנו שותקים לנוכח אמירות כאלה.

 

פתיחתן של שנת המשפט והלימודים באותו יום הייתה יכולה להיות צירוף מקרים אם הקשר בין משפט לחברה, סמיכות זו צריכה להזכיר לנו כי אין משפט ללא מוסר, גלימת השופט וגלימת המחנך לא חד הן. אנחנו לא רוצים להיות חברה של שומרי חוק אלא חברה של בני אדם. כבר אמר על כך השופט מנחם אילון כי חוזה צריך לקיים בתום לב. חוזה זה מחייב אותנו בכבוד הדדי ובהקשבה גם בימים הקשים, אסור לנו לשתוק מול אותם נבלים. בסופו של יום יש לדעת שהמערכת המשפטית איננה יכולה להיות חסינה בתוך החברה היא מתקיימת שכן כרסום הקיצונית והאלימות בחברה בישראל היא כרסום בכוחו המוסרי של המשפט עצמו.

 

אני מבקש מכם לשאת באחריות גם במה שנמצא שלא נמצא בגבולותיכם המקצועיים, התקבצות זו של כל עורכי הדין מכל המגזרים. גם מכאן צריכה להישמע הקריאה על האלימות וההסתה שיש בחברה הישראלית. אני קורא לכם להצטרף למאבק, לא רק למאבק המשפטי אלא גם לחברתי, בזכות היכולת שלנו להתווכח תוך כבוד הדדי, גם לכללי המשחק שלא כתובים, להצטרף למדינה היהודית והדמוקרטית והדמוקרטית והיהודית.

 

נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס: "בכל תחילת דרכו של שופט הוא הצהרת אמונים מול נשיא המדינה, אני סמוך ובטוח כי נמשיך לקיים את המערכת השופטת למען אזרחי ישראל".

 

 

 

שרת המשפטים, ציפי לבני: "העובדה ששנת המשפט ופתיחת שנת הלימודים שניהם מחוברים וקורים גם אחרי המבצע בדרום. היו אלה ימים של אחדות, אבל אני כן רוצה להעיר כי דווקא אחרי שהסתיים המבצע זו הייתה אחדות נגד אלה שנגדנו, אחדות שבלעדיה לא נוכל להתמודד עם אותם איומים שבאמת מקיפים אותנו. לא יכול להיות שזאת תהיה הזהות היחידה שלנו, ושהאחדות היחידה תהיה כאשר האויבים של מדינת ישראל ניצבים בפנינו. בסיס הקמתה של מדינת ישראל הוא לא רק באחדות זו. האחדות הזאת הייתה של אלה שחושבים אותו דבר, תוך כדי האחדות הזו ראינו סתימת פיות, לצד זה הרימו את ראשן התופעות המכוערות של החברה הישראלית ובאותן רשתות שנעשה שימוש למען חיילי צה"ל אלא גם נעשו בהן תופעות מכוערות. מוות לערבים זו לא רק סיסמא מכוערת אלא עבירה. כי חופש הביטוי מגיע עד שחופש הביטוי הופל להיות הסתה לאלימות. וחלק מהדיונים במשרד היו על אותן תופעות אלה, ולתקן ולשפר את הענישה במערכת המשפטית נגד אלה שמשתמשים באמירות האלה, כאשר האלימות הופכה מאלימות מילולית לפיזית. כשרת המשפטים תפקידי הוא גם לשמור על חופש הביטוי אבל גם לאסור מלחמה של אותם שלוקחים את חופש הביטוי שחוצים את הקו האדום. המאבק מתחיל בבתי הספר, ולכן הקשר בין פתיחת שנת הלימודים לטקס פתיחת המשפטים. וגם זה מתקשר ללשכת עורכי הדין שצריכה להילחם על הדמוקרטיה במדינת ישראל ולשמור על הערכים האלה. גם אם יש בנינו הבדלים, חייב לנו בסיס משותף, לא משנה מי נמצא, יהודי או ערבי או דרוזי".

 

"זו תהיה שנת שינוי. אני רוצה להיפרד מהנשיא גרוניס שביחד עשינו מספר מהלכים שישנו את פניה של מערכת המשפט, בין אם מדובר על שמיעה מיום ליום וגישור לפני משפט, והבניית הענישה בדין הפלילי שתשונה ועוד. אני חושבת כי כשרת המשפטים רוצה להשלים גם בשנת המשפט הזו ואני גם מתכוונת לעשות שינוי בלשכת עורכי הדין לא מדובר בשינוי מבני, זה החלק הפחות חשוב בעיניי, גם המדינה תיקח אחריות גם על איכותם של עורכי הדין, בין אם מדובר על הבחינה או בדרכים אחרות, כי עורך הדין הוא לא רק איכותו המקצועית אלא הבן אדם שהוא. אנחנו ניצבים נגד פעולות משפטיות שיהיו נגד מדינת ישראל, ויש כאלה שטוענים שאנחנו אלה שעוצרים את התהליכים ויש כאן דוגמא חיה של מי שהוביל ועדה שהוכיחה כי מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית שבודקת ומתקנת את עצמה.

 

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין: "הנחיתי לפתוח בחקירות פליליות נגד אלו שהסיתו ואלו שניצלו את חופש הביטוי וקראו לאלימות ולגזענות. הנחיתי את גורמי אכיפת החוק להקפיד באלה המפגינים, אך יש גבולות שעובדים את חופש הביטוי. לא אגלה הבנה כלשהי כלפי גילויים אלה. לא מזמן נדרשתי לבחון גבולות אלה שבעיתונות התקשורתית במסגרת פרשת הרפז, התקבל לידי מכתב החתום על ידי עיתונאים בתקשורת הישראלית, בו הביעו העיתונאים חשש על חקירת עיתונאים ועל כך שחקירה זו יכולה למנוע מעיתונאים להעביר מידע חשוב. חופש העיתונות חשוב לשמירה על האיזונים במשטר דמוקרטי. עיתונות מופקדת ביצירת שיח עיתונאי מורחב המבוסס על מידע מלא ומהימן. אני חושב שלעיתונאים צריכה להינתן חופש כתיבה רחב, מבלי לפגוע על שמירה של החיסיון העיתונאי. יש לעשות איזונים בין החיסיון העיתונאי לבין האינטרסים הנוגעים לביטחון המדינה ולכאלה שצריכים להגיע לחקר האמת. איש מהעיתונאים שהתבקשו לשמור עדות לא חשוד בשום עבירה, בכל מקום שעיתונאי אמר כי תשובתו יכולה לפגוע בחיסיון העיתונאי, החקירה הופסקה והדברים הועברו לבחינה והוחלט לא לנקוט הליך כלשהו שייפגע בחיסיון זה".

 

במהלך האירוע הוענקו פרס הלשכה ואותות יקירי המקצוע לשנת תשע"ד על ידי יו"ר ועדת הפרס, פרופ' יובל לוי וחברי הוועדה: עו"ד דורון ברזילי, ראש הלשכה, עו"ד גיל סלומון, מנכ"ל הלשכה ויו"ר המועצה הארצית, עו"ד חוה קלמפרר מרצקי.

 

השנה הוחלט להעניק את פרס הלשכה לכב' השופט יעקב אבי ברוך טירקל ולפרופ' עו"ד דוד ליבאי, על תרומתם הייחודית ועל פעילותם החשובה והראויה לציון בתחומי המשפט והחברה בישראל. כמו כן, ועדת הפרס בחרה להעניק את אות "יקיר המקצוע" לעו"ד שחר ולנר, ד"ר עו"ד משה דרוקר, ד"ר עו"ד אורנה דויטש, ד"ר עו"ד רונן דליהו ועו"ד אלבר נחאס.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון