הודעות דוברות הלשכה

יו"ר ועדת האתיקה הארצית של הלשכה: יש לבטל את החלטת ועדת האתיקה של מחוז ת"א לסגור תיקי קובלנות במסגרת עסקת טיעון של תשלום קנס

03.08.2014

דוברות הלשכה

יו"ר ועדת האתיקה הארצית של לשכת עורכי הדין קורא לבטל את החלטת ועדת האתיקה של מחוז ת"א והמרכז לסגור תיקי קובלנות נגד נאשמים במסגרת עסקת טיעון של תשלום קנס: "יש סכנה בפעולה כזו, במיוחד כשהיא נעשית ללא חקיקה"

עו"ד טאוסיג ציין כי מדובר בהתנהגות פסולה ללא חקיקה מסדירה וכי הוא סבור כי התנהגות מעין זו לא תעמוד במבחן בעתירה מנהלית

 

יו״ר ועדת האתיקה הארצית של  לשכת עורכי הדין, עו״ד מיכאל טאוסיג, קורא לבטל את החלטת ועדת האתיקה של מחוז תל אביב והמרכז, לפיה יוכלו ועדות אתיקה לסגור תיקי קובלנות נגד נאשמים במסגרת עסקת טיעון של תשלום קנס ללשכת עורכי הדין והתחייבות להימנע מעבירות דומות תוך תקופה מסוימת לביקורת נוספת. מדובר בין השאר בהחלטה של ועדת האתיקה של מחוז ת"א להגיע ל"הסדר מותנה" עם עו"ד נחום פיינברג, שמנע את העמדתו לדין משמעתי בתלונה שהוגשה נגדו בטענה לניגוד עניינים.

 

בעקבות הפרסומים על המקרה יצא יו"ר ועדת האתיקה הארצית, עו"ד מיכאל טאוסיג, בביקורת נוקבת לפיה יש סכנה בפעולה כזו, במיוחד כשהיא נעשית ללא חקיקה. "מאחר שציבור עורכי הדין הינו על אף הכל ציבור מצומצם יחסית לכלל תושבי המדינה, עלולה להיווצר מראית עין, אם לא גרוע מזה, שלשכת עורכי הדין סוגרת תלונות כנגד תשלום".

 

עו"ד טאוסיג הוסיף כי: "התשלום יוצר פער בין עורכי דין עשירים לעניים, שכן לעו"ד אמיד לא תהיה כל בעיה לשלם את הקנס ול"סגור" ע"י זה את התיק. גם התנאי שקבעה ועדת האתיקה במחוז, לפיו מתחייב הנאשם שלא לעבור עבירה דומה תוך שנתיים – יש טעם לפגם, שכן משתמע ממנו, כאילו אחר כך מותר לעוה"ד להפר כללים".

 

"ומעל לכל", ציין עו"ד טאוסיג, "התנהגות כאמור פסולה בעיני ללא חקיקה מסדירה. לוועדת אתיקה יש אפשרות להעמיד לדין או לגנוז תלונה, אך משנמצא שנעברה עבירה כל עסקת טיעון צריכה להיות בבית דין משמעתי ותחת עינו הפקוחה. אני אף סבור, שהתנהגות מעין זו לא תעמוד במבחן בעתירה מנהלית".

 

עו"ד טאוסיג הדגיש כי: "כל הדברים אינם מכוונים כנגד הנילון הספציפי, אנחנו דנים בעניין עקרוני, ובעניין זה ההחלטה נראית לי כבלתי ראויה ושיש לבטלה".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון