הודעות דוברות הלשכה

בזכות צוות של הלשכה הוסרה דרישת הדיווח מצד עורכי הדין

18.06.2014

דוברות הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי: "לאחר שלוש שנות מאבק עיקש, הצלחנו להסיר מסדר היום את אסון חובת "ההלשנה" שהרשויות ביקשו להטיל על עורכי הדין ביחס ללקוחותיהם".

אתמול (17.6.14) עלתה לדיון בוועדת חוק, חוקה ומשפט בכנסת, הצעת חוק המבקשת לחולל מהפכה ובמקור לחייב עורכי דין "להלשין" על לקוחותיהם לרשויות אכיפת החוק. הוסבר כי ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, הקים צוות ייעודי בראשות פרופ' דוד ליבאי ועו"ד שריג דמארי, כדי שיטפל בנושא. במשך שלוש השנים האחרונות, ולאחר עשרות ישיבות קדחתניות של הצוות, התקבלה הסכמת הרשות לאיסור הלבנת הון ומשרד המשפטים להסיר את דרישת הדיווח כלפי עורכי דין ביחס ללקוחותיהם, ומנגד להותיר את דרישת הזיהוי והכרת הלקוחות.

 

יחד עם זאת, לשכת עורכי הדין הבהירה שאין זה תפקידם של עורכי הדין להוות רשות חוקרת ומפקחת בשם המדינה על ביצוע עסקאות פיננסיות, שכן דרישה לביצוע תשאול לקוח על ידי עורך דינו, כאמור לעיל, תפגע במרקם היחסים הרגיש בין עורך הדין ללקוח ועלולה גם לפגוע בחיסיון.

 

עו"ד שריג דמארי, יו"ר ועדת איסור הלבנת הון הארצית בלשכה, הבהיר כי "לשכת עורכי הדין תתנגד בכל תוקף לפגיעה בחיסיון עו"ד-לקוח וכי מדובר בזכות יסוד של כל אזרח וכל כרסום בה, פוגע פגיעה קשה במערכת המשפט והצדק". יתרה מכך, עמדת הלשכה היא שאין להסכים להטלת חובות דיווח כלשהן על עורכי הדין, לרבות במקרה בו עורך הדין מקבל תשלום במזומן, כפי שהוצע במהלך הישיבה.

 

בנושא הפיקוח על קיום ההוראות, לשכת עורכי הדין עומדת על כך שלא תתאפשר כניסת מפקחים למשרדי עורכי דין במהלך ביקורת שוטפת, אלא רק במקרים בהם עולה חשד להפרת ההוראות. בנוסף, כל ביקורת במשרד עורך הדין, תחייב נוכחות נציג מלשכת עורכי הדין, כדי להקפיד על שמירת החיסיון וזכויות עורך הדין ולקוחותיו. עו"ד דמארי הבהיר כי לשכת עורכי הדין הצליחה לקבל את הסכמתם של נציגי הרשויות לכך.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי: "לאחר שלוש שנות מאבק עיקש, הצלחנו להסיר מסדר היום את אסון חובת 'ההלשנה' שהרשויות ביקשו להטיל על עורכי הדין ביחס ללקוחותיהם. בכוונת לשכת עורכי הדין להמשיך את המגעים ושיתוף הפעולה הקיים, מול הרשויות, על מנת שהתוצר הסופי של המאבק בנושא, יבטיח את המשך זכות הקיום של מקצוע עריכת הדין וייצוג חופשי של אזרחים במדינה, באופן המאזן כראוי בין זכות הרשויות לאכוף את החוק ולנהל חקירות ובין זכויות יסוד של חשודים ושל כל מי שמבקש להתייעץ עם עורך דין".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון