הודעות דוברות הלשכה

חרדים למשפט: לראשונה הושק פורום חרדי בלשכת עורכי הדין

08.06.2014

דוברות הלשכה

מטרת הפורום הינה לייצג את המגזר החרדי במסדרונות הלשכה ולסייע לאלפי עורכי דין המשתייכים למגזר זה בישראל. ראש הלשכה, עו"ד דורון ברזילי, הבטיח כי הלשכה תאמץ את החלטות הפורום ותהיה לימין המגזר ככל שיידרש.

בכינוס שנערך באחרונה בלשכת עורכי הדין בהשתתפות ראש הלשכה, עו״ד דורון ברזילי, ומנכ״ל הלשכה, עו״ד גיל סלומון, הושק פורום חרדי חדש – "חרדים למשפט". מטרת הפורום הינה לייצג את המגזר החרדי במסדרונות הלשכה ולסייע לאלפי עורכי דין המשתייכים למגזר זה בישראל.

 

ראש הלשכה אמר בכינוס כי הוא מתרגש מעצם הקמת הפורום. הוא הבטיח כי הלשכה תאמץ את החלטות הפורום ותהיה לימין המגזר ככל שיידרש. מנכ״ל הלשכה ציין בפני הנוכחים כי הוא לקח את נושא שילוב החרדים במוסדות הלשכה ובמעגל התעסוקה בתחומי המשפט השונים כיעד מרכזי וכבר במהלך הימים הקרובים הוא יגבש יחד עם חברי הפורום מספר דרכים שיביאו להשמה משמעותית של חרדים בתחום המשפט. כמו כן, ראש הלשכה ומנכ"ל הלשכה הודו למר אביגדור אוחנה, מנכ״ל משרד הדתות לשעבר, שיזם את הקמת הפורום ונתן הכוונה ועצה טובה.

 

 

 

מר אוחנה ציין כי הפורום החרדי יביא תועלת רבה לציבור החרדי: "ללשכת עורכי הדין יש כוח והשפעה ברמה הציבורית והמשפטית ובעזרתה, הפורום החרדי יוכל לקדם יוזמות ושינויים שיטיבו עם כלל המגזר החרדי, ביניהם: שילובם במעגל העבודה הפרטי והציבורי, קיום השתלמויות וסיוע ותמיכה לעורכי הדין מן המגזר ברמה האישית".

 

חברי הפורום, עורכי הדין חיים מן, רוני פאלוך, רפי אסרף, משה מורגנשטרן, ישראל באך והמשפטן ומנכ"ל חברא קדישא ת"א ויו"ר דירקטוריון עזרה וביצרון, אברהם מנלה, סיפרו על חזון הפורום, על היעדים, על המטרות ועל הפעילויות שצפויות להתקיים עבור עורכי הדין החרדים. "עורכי דין מן המגזר החרדי בעלי יכולת הבנה משפטית-לוגית עשירה ורחבה בזכות לימודי הגמרא שהם כבר מינקות לומדים. לימודים אלה מפתחים ומשפרים את היכולת לקרוא פסקי דין, לדון עליהם ולנתחם לעומק ואי שילוב שלהם באופן משמעותי יותר בעולם המשפט הוא פספוס בעיניי", ציין גבי ווברמן, רכז הפורום החרדי בלשכת עורכי הדין.

 

עו"ד משה מורגנשטרן, העלה את הסיבות שבגינן עורכי דין מן המגזר החרדי נדחים בראיונות עבודה במשרדים השונים ובמוסדות ציבוריים: "מעל 200 עורכות ועורכי דין חרדים יוצאים לשוק העבודה ונתקלים בקשיים במציאת עבודה, בגלל דעות קדומות על המגזר שמוצגות כבעיות מקצועיות, כגון: הפסקת תפילות, שמירת שבתות, חגים וכשרות, העמדת חיי המשפחה במרכז ועוד. זאת למרות שיכולת הלמידה והשקדנות שלהם תורגלו במשך זמן רב במסגרות החינוך של העולם החרדי".

 

עו"ד חיים מן, הציג את המציאות מנקודת מבטו כעורך דין ותיק העוסק במקצוע מזה 29 שנה. "ישנה אפליה כלפי הציבור החרדי הארץ בכל התחומים, לא רק בתחום עריכת הדין. היא מתבטאת היטב גם בתוכניתו של שר האוצר למתן פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה, לפיה מי שלא שירת בצבא אינו זכאי להטבה זו, וכך למעשה הוא הדיר את המגזר החרדי. אני חושב שזו גזענות לשמה ואני לא מבין כיצד תוכנית כזו אושרה".

 

לדעת עו"ד רוני פלוך, המגזר החרדי דווקא סובל מאפליה בתחום עריכת הדין ובתחומים אחרים אפליה זו אינה מורגשת: "אף אחד לא יעז להציע שופט חרדי לבית המשפט העליון, לא ברמה התקשורתית, הפוליטית והציבורית". עם זאת, הבהיר עו"ד פלוך כי אין הוא מחפש אשמים וכי מטרת הפורום היא לשמש מענה לעורכי הדין החרדים, לסייע להם בקשיים העולים במקצוע, לערוך השתלמויות ולשלבם לא רק בשוק העבודה הפרטי אלא גם במוסדות ציבוריים וממשלתיים: "המטרה שלנו היא להשמיע את דבר איש המקצוע, אנחנו לא מחפשים אשמים, כי אני סבור שהציבור החילוני והחרדי תרמו ליצירת המצב הנוכחי וליצירת הסטיגמה והדעות הקדומות על המגזר החרדי".

 

עו"ד ישראל באך ציין כי לדעתו לא ירחק היום בו יהיו שופטים חרדים. אף הוא סבור כי יש לשלב יותר את עורכי הדין מן המגזר החרדי במערכות המשפטיות בישראל: "עו"ד חרדי מינקות חי את הפרקטיקה של ההוויה המשפטית, למידת היקש, דבר מתוך דבר, לימוד תורני זו לוגיקה משפטית". כמו כן הוסיף עו"ד באך כי מטרת הפורום אינה רק לייצג את כלל המגזר החרדי אלא גם לתת מענה ותמיכה לכל עורך דין ועורך דין באופן פרטני".

 

עו״ד רפי אסרף, דיקן הסטודנטים בקמפוס החרדי - הקריה האקדמית אונו, אמר לסיכום: "יש נתון שכולם מסכימים עליו. עורכי הדין והמתמחים החרדים עושים את עבודתם בצורה מקצועית וראויה. אני רואה ושומע מבעלי משרדים על חששות כאלה ואחרים כמו נושאי שמירת השבת, כשרות המטבח או יציאה משותפת של כל צוות המשרד לימי עיון והשתלמויות, אבל את המקצועיות הם מניחים בצד וחבל. רק אתמול אמר פרקליט המדינה שי ניצן באירוע שנערך בקמפוס החרדי בקריה האקדמית אונו כי הוא מתאמץ לשלב חרדים בהתמחות בפרקליטות, זאת בגלל היותם מצטיינים עקב הרגלי הלימוד שהורגלו בישיבה".

 

עו"ד אסרף הוסיף כי "אני יכול להעיד שבוגרינו החרדים נכנסו למקומות מצוינים, ביניהם לפרקליטות המדינה, למשרד היועמ"ש, לבית המשפט העליון ולמשרדי עורכי הדין הגדולים. בכל מקום הם עושים חיל ומביאים כבוד ובזכותם פונים אלינו ומבקשים בוגרים ומתמחים חרדים נוספים. כולי תקווה שהמשרדים והחברות בארץ ישכילו, כמו בארה"ב, ששם מאוד נפוץ לקבל מגוון רחב של עובדים ממגזרים שונים שכל אחד מביא תפיסת עולם ייחודית, דבר שביחד תורם רבות למשרד".

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון