הודעות דוברות הלשכה

ממושבי הכנס השנתי ה- 14: "החרם הכלכלי על ישראל" - סיסמא או עובדה בשטח?

02.06.2014

דוברות הלשכה

באסם עיד, ראש הקבוצה הפלשתינית לשמירה על זכויות אדם: אני מניח שאנשים ברשות הפלסטינית יצביעו נגד החרמה של ההתנחלויות, כי הן מהוות מקור הכנסה מכובד לרשות הפלסטינית. אלוף (במיל) אורן שחור, לשעבר מתאם פעולות הממשלה בשטחים: בעוד 10 שנים נמצא את עצמנו שהדמוגרפיה היא 48 אחוז יהודים מול 52 אחוזים של פלסטינים וזרים – מצב בעייתי עבורנו אז השאלה היא לא רק על החרם הכלכלי אלא על החרם הכללי עלינו.


הפאנל המסכם בכנס השנתי ה-14 של לשכת עורכי הדין נערך בנושא "החרם הכלכלי על ישראל", בהנחיית עו"ד יוסי שריב ובהשתתפות עו"ד זכי כמאל, המשנה לראש לשכת עורכי הדין, מר באסם עיד, ראש הקבוצה הפלשתינית לשמירה על זכויות אדם, גב' סמדר פרי, ידיעות אחרונות ואלוף (במיל) אורן שחור, לשעבר מתאם פעולות הממשלה בשטחים.

 

באסם עיד: "ארגון ה- BDS לא זוכה לאהדה גדולה בקרב העם, אני רואה יותר סחורה בהתנחלויות מאשר בשטחים. אני חושב שיש כאלה שמאמינים שהחרם על ההתנחלויות הולך ופוגע ברמת השחיתות של אנשים מסומים בתוך הרשות הפלשתינים. ההרגשה שלי שעניין החרם הוא יותר סיסמא מאשר עובדה בשטח. הנשיא הפלשתינאי אמר שמעולם הפלשתינאים לא קראו להטיל חרם על ישראל אלא על ההתנחלויות. מצד שני, אני חושב שבמידה ויוטל חרם בינלאומי על ההתנחלויות, הרי הראשונים שהם יפילו יהיו הפלשתינאים. הרשות הפלסטינית עוצמת עין על המסחר שמתנהל בין ההתנחלויות לבין הפלשתינאים. אני חושב שה- BDS יכול להיות שיש לו השפעה בחוץ לארץ יותר מאשר ברמאללה או בחברון. יש לאנשים האלה בארגון הכנסה שנקראת "החרמת ארץ ישראל" בעזרת ארגונים שונים. אני מניח שאנשים ברשות הפלסטינית יצביעו נגד החרמה של ההתנחלויות כי הן מהוות מקור הכנסה מכובד לרשות הפלסטינית.

 

אורן שחור: "הבעיה שלנו תהיה דמוגרפית בעוד 10 שנים, בה נמצא את עצמנו ב- 48 אחוז יהודים ישראלים מול 52 אחוזים של פלסטינים וזרים ויצפו שניישם דמוקרטיה וניתן לכולם להתגייס לדמוקרטיה והמאזן הזה עלול להיות בעייתי עבורנו. אנחנו צועדים למדינה אחת שבה יהיו שני עמים, כולם מדברים על שתי מדינות ושני עמים, השאלה היא לא רק המצב הזמני של החרם היום אלא מה יהיה בעתיד בחרם הכלכלי והכללי עלינו, וכאן אני מרגיש פחות נוח".

 

עו"ד זכי כמאל: "מדינת ישראל התנתקה לכאורה ממדינת עזה והראיה היא שלמרות ההתנתקות, עדיין השקל הוא המטבע שמופעל שם. העולם הערבי נמצא במצב מביך מאוד, מצב של התפוררות משטרים ועל כן השאלה שלך נכונה, מה בעוד 10 שנים. אנחנו בדרך כלל צופים את פני העתיד. אני דן באינטרס של מדינת ישראל מההסתה שמתחוללת באירופה, הנימה הביקורתית על מדינת ישראל היא נימה קשה מאוד".

 

סמדר פרי: "עזמי בשארה הוא הממונה החדש לסדר לקאטר את הדימוי העולמי, כי לא מספיק רק הכסף. בשלוש השנים האחרונות ירדנו מהאג'נדה של העולם הערבי, כל כמויות השנאה הצפינו לכיוון אירופה ולארה"ב אבל בעיקר לאירופה. הדבר קיים גם בעולם הערבי אבל כרגע אנחנו לא בסדר היום".

 

באסם עיד: "החרם הערבי על אלג'זירה הצליח יותר מאשר החרם על ישראל, כמות הרייטינג שלה ירדה מאוד. כי היא תומכת בחמאס ובאחים המוסלמים במצרים. הפלשתינאים היום סובלים ממצב כלכלי מאוד קשה שלא מעניין אותם מי מפגין למענם ואיפה ועל מה".

 

אסי שריב: האם במושב הבא הדיון יהיה יותר סוער ויהיה חרם כלכלי קשה יותר?

 

עו"ד זכי כמאל: מתוך ריאליזם פוליטי וחברתי, אני סבור שהשאלה איננה אם בשנה הבאה, בשנה הבאה אין לי שום ספק אם אכהן באותו תפקיד כנשיא הכנס הבא, הסוגיה הזאת של החרם הכלכלי סבורני, כי הוא יהיה נוסף לחרם על ההשכלה הגבוהה בישראל.

 

סמדר פרי: "אי אפשר לדעת מה יהיה בעוד שנה, אני מקווה שאהיה פה ואהיה במצרים שדלתותיה סגורות מאז המהומות נגד הנשיא מובארק".

 

באסם עיד: "אני לא מאמין בחרם הכלכלי, אני לא חושב שהוא יביא לפתרונות של סכסוכים ברמת עולמית. כל פגיעה בישראל תשפיע על הפלשתינאים ואנחנו נסבול. מצד שני כל חרם כלכלי הוא בעצם עלול לפגוע בסיכויו של הליך מסוים ואם אנחנו שואפים לאיזה שהוא פתרון כל חרם כלכלי עלול לסבך את ההליך הזה".

 

אורן שחור: "לדעתי מה שהיה זה מה שיהיה. אני לא חושב שיהיה שינוי מהותי בשנה הקרובה".

 

*המושב המלא זמין לצפייה על פי הזמנה (VOD) באמצעות נגן הוידאו שבעמוד הבית.

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון