הודעות דוברות הלשכה

פרקליטות המדינה במרכז הדיון בוועד המרכזי

30.03.2014

דוברות הלשכה

פרקליט המדינה, מר שי ניצן ומנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור השתתפו בישיבת הוועד המרכזי בראשותו של עו"ד דורון ברזילי. פרקליט המדינה, שי ניצן, על ההחלטה לשנות את כתב האישום בתיק עד המדינה: "אשרה גז, פרקליטת התיק, תירשם בספרי ההיסטוריה של הפרקליטות, כמי שעשתה מעשה ראוי ואמיץ".

ראש לשכה עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי: יש להסדיר את האנומליה במציאות המשפטית בישראל, שבה כל צד וכל גורם יכול להשפיע על ההליכים הפליליים באמצעות פרסומים בתקשורת"

 

מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור: "משרד המשפטים עורך בירור ובדיקה לגבי מעמד הסנגוריה הציבורית והפגיעה בפרנסת עורכי דין פרטיים"

 

 

 

 

פרקליט המדינה, מר שי ניצן, ומנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור השתתפו הערב בישיבת הוועד המרכזי בראשותו של עו"ד דורון ברזילי.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי: "בשנים האחרונות אנו עדים לכך שחלק מהמאבק המשפטי בכמה ובכמה סוגיות אקטואליות עובר גם לזירה התקשורתית. אם מישהו עוד זוכר את המילה סוביודיצה - יש כאן לטעמי בדיחה מהחוק. לא יכול להיות מצב שבו מצד אחד מתקיים הליך משפטי, והליך מקביל המתקיים בתקשורת. יש להסדיר את האנומליה במציאות המשפטית בישראל, שבה כל צד וכל גורם יכול להשפיע על ההליכים הפליליים באמצעות פרסומים בתקשורת, ולהתאים את החוק לעידן החדש בשיתוף פעולה של הלשכה, משרד המשפטים והפרקליטות".

 

פרקליט המדינה, מר שי ניצן, התייחס למספר נושאים:

 

בנוגע לתיק פלסיאן, אמר: "עם כניסתי לתפקיד, דיברתי על תפקידה של הפרקליטות, תפקידו של פרקליט ותפקידו של פרקליט המדינה, ואמרתי שתפקידם הוא לא להביא להרשעת נאשמים אלא להוציא את הצדק לאור. ציינתי כי אם בשלב מסוים מצב הראיות מתערער, זו חובתו של הפרקליט, ופרקליט שחוזר בו מהתיק, לא יוצא מופסד. חזרנו בנו בכתב האישום של עד המדינה אבל הגשנו כתב אישום אחר, וביום שקיבלנו את ההחלטה, אמרתי לפרקליטה שהייתה אחראית על התיק, אשרה גז, שהיא תירשם בספרי ההיסטוריה של הפרקליטות, כמי שעשתה מעשה ראוי ואמיץ, ולמרות שזה כונה תיק הדגל, לדעתי לא קרה שום דבר".

 

ניצן הוסיף כי: "יש תפקיד חשוב ללשכה בדאגה למערך ההשתלמויות ולשיפור ההכשרה המקצועית. אני אשתדל לחזק את שיתוף הפעולה של הפרקליטות ושל לשכת עורכי הדין. יש לעשות מאמץ ואף להקים צוות חשיבה, כדי שיבואו יותר פרקליטים להשתלמויות החשובות והמעניינות של הלשכה".

  

על גילויי האלימות כלפי פרקליטים ותג המחיר אמר כי הציגו אותו בתקשורת כשמאלני: "מעולם לא מצאתי לנכון לפרסם את דעותיי ולדבר עליהן. כשאני מטפל בתיק אני עיוור לגזע, למין ולמוצא, כי אני איש מקצוע, ושזה לא קשור לדעותיי האישיות – אני בעד שמירת חוק וככל שיש תופעות עברייניות יש לטפל בהן, אני לא מדבר רק על תג מחיר אלא על עבריינות באופן כללי. והחלטת ממשלת ישראל להכריז על הדבר שנקרא תג מחיר כהתאחדות בלתי מותרת, היא צעד חשוב ואני חושב שצריך להמשיך לעשות זאת ולטפל בנושא זה".

 

על הגב' שולה זקן ציין כי: "אני הוריתי לזמן את הגב' שולה זקן לעדות חוזרת שתציג ראיות שהיא המציאה לרבות קלטות שמגלות שיבוש הליכי משפט של חקירת עד במשפט ובעדות, וביקשנו לדחות את הכרעת הדין בשבועיים ימים. כמו כן, ביקשנו מבית המשפט להתיר לחקור את ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. ההסכם עם זקן הוא 11 חודש".

 

על איכות הפרקליטים אמר: "אני חושב שיש להמשיך להעלות את רמת הפרקליטות, אני רוצה שהסטודנטים הכי טובים יבואו לשירות הציבורי", זאת ועוד, "בפרקליטות צריכים להיות לפחות 10 אחוזים מבני מיעוטים, דרוזים, ערבים וצ'רקסים. כמו כן, יש מאות חרדים שלומדים משפטים ואני רוצה לשלב גם מתמחים חרדים, ועולים חדשים מרוסיה, ואתיופים. כי אנחנו פרקליטות מדינת ישראל ויש לשלב אותם".

 

על מינוי כב' השופטת, הילה גרסטל, לנציבת הביקורת על הפרקליטות: "אני חושב שהקמת הגוף ובחירתה לניהולו הוא מינוי מצוין. אני בטוח שנשתף פעולה ואני לא מפחד מהביקורת בכלל, אני משוכנע שברוב המקרים היא לא תמצא עוול".

 

על תקיפת עורכי הדין פרטיים, בהתייחס לירי על רכבו של הסנגור משה יוחאי שהתרחש אתמול, אמר ניצן: "אני חושב שעו"ד שמותקף במילוי תפקידו זה חמור ביותר, המשטרה צריכה לתת לדבר תשומת לב מירבית, ואני אבדוק את הדבר מולם".

 

אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים, ציינה כי כאשר היא חזרה מישיבת הפורום הפלילי הארצי של הלשכה לפני כחודש, היא שוחחה עם שרת המשפטים על מעמד הסנגוריה הציבורית: "משרד המשפטים עורך בירור ובדיקה לגבי מעמד הסנגוריה הציבורית והפגיעה בפרנסת עורכי דין פרטיים".

 

"הלשכה חשובה לנו, כיוון שהמקצוע חשוב לנו, ואנחנו נתייחס לדו"ח פרוקצ'יה. אנחנו, משרד המשפטים והפרקליטות, מצפים לשיתוף פעולה יחד עם הלשכה, למשל של שילוב עורכי דין מהמגזר החרדי במקצוע, אנו רואים אותם כחלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון