הודעות דוברות הלשכה

עו"ד אלי זהר בסדנא לחקירת עדים בלשכה: "אסור לשאול עד שאלה שלא יודעים את התשובה עליה"

15.03.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

בסדנא השתתפו כ- 250 עורכי/ות דין צעירים/ות והאולם היה מלא עד אפס מקום. הסדנא מהווה חלק מסדרת סדנאות לחקירת עדים שקיימה ועדת עורכי דין צעירים במחוזות הלשכה ברחבי הארץ בהשתתפות טובי המרצים.

כך אמר עו"ד אלי זהר בסדנא לחקירת עדים שיזמה ועדת עו"ד צעירים של לשכת עורכי הדין. בסדנא, אותה העבירו עו"ד זהר ועו"ד יוסי זילברברג, השתתפו כ- 250 עורכי/ות דין צעירים/ות והאולם היה מלא עד אפס מקום. הסדנא מהווה חלק מסדרת סדנאות לחקירת עדים שקיימה ועדת עורכי דין צעירים במחוזות הלשכה ברחבי הארץ בהשתתפות טובי המרצים, ביניהם, עו"ד ענבל רובינשטיין, הסניגורית הציבורית הארצית, עו"ד דבורה חן, עו"ד יהושע רזניק, עו"ד ציון אמיר, עו"ד עפר אטיאס ועו"ד דליה חלק, הסניגורית הציבורית במחוז דרום.

 

יו"ר ועדת עורכי דין צעירים בלשכה, עו"ד דורון ברזילי, ציין בפתח הדברים שבמסגרת הסדנאות ביקשה הוועדה לשלב כוחות מקצועיים מובילים, שיעניקו עצות וינחו את עורכי הדין הצעירים בשלב הקריטי של ההליך המשפטי.

 

לדברי ראש הלשכה, ד"ר שלמה כהן, אין תחליף להכנה יסודית לכל דיון. "ההתמצאות בחומר שעליו מעיד העד הנחקר היא קריטית במיוחד כאשר העד הוא בעל מקצוע. מי שחוקר במקרה של רשלנות רפואית צריך לשבת עם רופא לפני החקירה". עוד ציין ראש הלשכה, שהדמות המרכזית במשפט היא השופט ויש להקדיש חלק נכבד מהחקירה כדי ללמד את השופט.

 

עו"ד אלי זהר הדגיש שעל החוקר לשמור על עצמו ולא לאבד עשתונותיו גם כאשר העד מעורר את חמתו "יש להימנע ממצב שבו צועקים על עד, שאז מפספסים את מטרת החקירה". לדבריו מטרת החקירה הנגדית לגייס את כל המידע הרלוונטי ולהעמיד את גרסתו של העד במבחן האמת. "על פי כללי החקירה הנגדית ניתן לשאול את העד שאלות מדריכות וכן ניתן לאמת את העד עם מידע ולתקוף את מהימנותו האישית על ידי פרטים מעברו. בהינתן הכלים הללו אין לך אלא לנצלם ולנצח בחקירה הנגדית".

 

עו"ד זהר הוסיף שאסור לשאול עד שאלה שלא יודעים את התשובה עליה. עו"ד חוקר צריך להיות במצב שבו הוא יודע את התשובה לשאלה. עוד ציין, שהחקירה הנגדית הסבוכה ביותר היא חקירתו של עד מומחה במטרה להפריך את התזה שלו. "כלל היסוד בחקירת המומחה הוא לא ליפול אל גבולות הגזרה של המומחיות ולא להיכנס עמו לעימות על דברים שהנם בתחום מומחיותו המובהק".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון