הודעות דוברות הלשכה

עו"ד קנת פיינברג – הממונה על תביעות הפיצויים של נפגעי פעולות הטרור של ה- 11 בספטמבר בארה"ב התארח בלשכת עורכי הדין

23.02.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

לדברי עו"ד פיינברג, נציגי ממשלת ישראל בקשו לדעת מהם הקריטריונים להצלחת תכנית הפיצויים ולמידת ההיענות המרובה של ציבור הנפגעים לתכנית, על מנת לבחון אפשרות ליישמם במסגרת תכנית ההינתקות.

לאחרונה ארח המוסד לגישור של לשכת עורכי הדין את עו"ד קנת פיינברג, שמונה כ- "Special Master'' על ידי היועץ המשפטי לממשלה של ארה"ב לטפל בתביעות הפיצויים של נפגעי פעולות הטרור של ה- 11 בספטמבר.

 

עו"ד פיינברג שנמנה על המומחים המובילים את נושא הגישור, במיוחד בתביעות ייצוגיות מהגדולות ביותר, דיבר על גישור בתביעות פיצויים המוניות של נפגעי פעולות טרור.

 

לדבריו הוקמה קרן הפיצויים על פי חוק שהתקבל בסנאט שישה שבועות לאחר הפיגועים. על פי החוק רשאי כל מי שנפגע לפנות לקרן לקבלת פיצוי ובכך לוותר על זכות התביעה נגד הנתבעים הפוטנציאליים (ממשלת ארה"ב, חברות התעופה, החברות שהחזיקו בבעלות מגדלי התאומים ועוד).

 

בפועל 97% ממשפחות הנפגעים פנו לקרן הפיצויים. הקרן הציעה פיצויים נדיבים בסך 2 מיליון דולר למשפחה שאיבדה בן משפחה וסך ממוצע של 400 אלף דולר עבור נזק פיזי. סכומי הפיצויים היו פטורים ממס.

 

לדברי עו"ד פיינברג, נציגי ממשלת ישראל בקשו לדעת מהם הקריטריונים להצלחת תכנית הפיצויים ולמידת ההיענות המרובה של ציבור הנפגעים לתכנית, על מנת לבחון אפשרות ליישמם במסגרת תכנית ההינתקות.

 

עו"ד פיינברג הדגיש שהצלחת תכנית הפיצויים נבעה ממספר סיבות. מדובר היה בתכנית נדיבה, שבכללה שולמו 7 ביליון דולר פיצויים לנפגעים, ביניהם למשפחות מ- 65 מדינות זרות (גם מישראל), וכן למשפחות של עובדים לא חוקיים ששהו בארה"ב. על פי החוק כל משפחה שבקשה פיצויים פנתה לקרן והיתה זכאית לשימוע לפני קבלת כספי הפיצויים. הכספים התקבלו בין 60 ל- 90 יום מיום הגשת הבקשה (להבדיל מתביעה שעלולה להמשך מספר שנים).

 

פיינברג וצוות של כמאה מגשרים, שעבדו תחתיו ועשו את תפקידם פרו בונו, נפגשו עם משפחות ברחבי ארה"ב ועשו עבודת שטח. צוות המגשרים סייע בקביעת הזכאים לפיצויים ופתר בעיות שהתעוררו בענייני מעמד אישי, הואיל והחוק לא הבהיר למי הזכות לתבוע את כספי הפיצויים.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון