הודעות דוברות הלשכה

משה נגבי בערב עיון בלשכה: "השאלה היא האם הנוגדנים נגד שחיתות פועלים"

14.02.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר משה נגבי בערב עיון שקיימה לשכת עורכי הדין תחת הכותרת "האמנם כסדום היינו - על מצבה של מערכת אכיפת חוק" – בעקבות ספרו "כסדום היינו- במדרון ממדינת חוק לרפובליקת בננות".

ראש הלשכה, ד"ר שלמה כהן, ציין בפתח הדברים, שיש לזכור שאנו מדינת חוק, ומחובתנו להתחשב בזכויות האדם גם כאשר אנו מתמודדים עם שאלות קיומיות. לדבריו, העובדה שישנה השקה בין המימד המשפטי ערכי לבין המימד הפוליטי אין בה לבסס את ההנחה (המוטעית), שנושא שלטון החוק וזכויות האדם הוא פוליטי. בהמשך ציין, שמשה נגבי הוא מגדלור המאיר לנו את הדרך בכל מה שנוגע לערכי המשפט הבסיסיים.

 

לדברי פרופ' זאב סגל, שהנחה את הפאנל, ספרו של נגבי מדבר על מותו של "מבחן בוזגלו", ורואה בשוויון הגמור בפני החוק את הצעד ההכרחי לשמירה על שלטון החוק ולמלחמה בשחיתות הציבורית.

 

הסנגורית הציבורית הראשית, עו"ד ענבל רובינשטיין, ציינה בהקשר זה, שיש לקבוע אותו רף של ראיות גם לגבי אישי ציבור ולהחילו על כולם. לדבריה, בית המשפט עושה שימוש לעיתים רחוקות בכלל של פסילת ראיות, והדגישה שעו"ד דיויד וינר ז"ל קידם הצעת חוק המבקשת לשלב את הכלל, לפיו בית המשפט יהיה רשאי לפסול ראיה שהושגה בתנאים פסולים אם קיים חשש שהדבר יוביל להעדר ייצוג הוגן.

 

יו"ר הועדה לפיקוח על בתי המעצר בלשכה, עו"ד בני שטיינברג, התייחס למקרה שבו חסר בית הואשם ברצח חסר בית אחר ובעוד המשפט מתנהל קם חסר הבית והודיע שהוא חי, וציין שהגענו לשיאים חדשים בעיוותי דין. עוד תקף את הכוונה לצמצם את זכות השתיקה, והדגיש שדווקא האנשים הפשוטים משלמים את מחיר השתיקות של אישי הציבור.

 

עו"ד דבורה חן, לשעבר מנהלת המחלקה לעניינים ביטחוניים בפרקליטות המדינה, ביקרה את טענתו של נגבי בספרו בדבר הרפיסות של הפרקליטות. לדבריה, הפרקליטות הגישה כתבי אישום בשפע, ולאחר שורת הזיכויים שהתקבלה, עליה להתנהל לאור תקדימי בית המשפט העליון, ולכן אי אפשר לומר שרפו ידיה.

 

באשר לביקורת שהושמעה על עסקאות טיעון שנעשות כדי להתגבר על העומס שמוטל על המערכת, ציינה עו"ד חן, שהסדרי טיעון במציאות הקיימת ובהתאם למשאבים המוקצים הם מחויבי המציאות.

 

לדברי משה נגבי פרשת רבין כשלג תלבין לעומת הפרשיות הנוכחיות בהן ניכרת השחיקה בהתייחסות לשחיתות. "יש הבדל מוסרי בין זדון לחולשה אולם התוצאה זהה", ציין נגבי, והוסיף שסדרת החלטות של התביעה נתנו הכשר לעבירת השוחד, ביניהן, החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה בעניינו של ויצמן, שקיבל כשר משכורת פרטית, והגדירה "כהחלטה משחיתה".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון