הודעות דוברות הלשכה

אתיקה של שופטים - ספר חדש שעושה גלים

27.02.2014

דוברות הלשכה

השופט אשר גרוניס: "רכשנו את הספר ’אתיקה של שופטים’ לכל שופט, שופטת ורשם בישראל".

כך אמר נשיא בית המשפט העליון בקבלת פנים שנערכה בלשכת עורכי הדין לרגל צאת ספרו של השופט (בדימוס) גבריאל קלינג שיצא לאור בימים האחרונים: "הנושא חשוב ואני מקווה כי הוא יקל על השופטים ועל ועדת האתיקה"

 

בקבלת פנים שנערכה ביום חמישי, 27 בפברואר, בלשכת עורכי הדין לרגל צאת ספרו של השופט (בדימוס) גבריאל קלינג השתתפו נשיא בית המשפט העליון, כב' השופט אשר גרוניס, נשיא בית המשפט העליון לשעבר, פרופ' אהרון ברק, המשנה לנשיא בית המשפט העליון לשעבר, ד"ר מישאל חשין, שר המשפטים לשעבר, פרופ' דוד ליבאי, יו"ר הדירקטוריון היוצא של ההוצאה לאור של לשכת עורכי הדין פרופ' יוסף גרוס וממלא מקום ראש לשכת עורכי הדין, ד"ר, משה וינברג, עו"ד.

 

 

  

פרופ' יוסף גרוס בירך את ד"ר קלינג וסיפר לקהל אודות חייו ופועלו. בסיום דבריו עלה לשאת דברים כבוד השופט אשר גרוניס, נשיא בית המשפט העליון, שבירך את השופט קלינג והודה לו בשם הרשות השופטת. כמו כן הכריז גרוניס כי הנהלת בתי המשפט רכשה ספר לכל שופט, שופטת ורשם בישראל: "נושא הספר חשוב ואני מקווה שהוא יקל על השופטים ועל ועדת האתיקה".

 

פרופ' אהרון ברק סיפר על הצעתו של הנשיא מאיר שמגר לכללי אתיקה שיפוטית שהפיץ בקרב שופטי בית המשפט העליון וב-1993 התפרסמו באופן רשמי והופצו בין כל השופטים. בעקבות כך, הקים שמגר את ועדת האתיקה, במטרה לתת מענה לשופטים ולשופטות. פרופ' ברק סיפר כי בהמשך הוחלט לעגן כללים אלה בחקיקה וכונסה לשם כך ועדה, שבין חבריה נמנה השופט בדימוס ד"ר גבריאל קלינג. לדעת פרופ' ברק, ספרו של קלינג מציג בבהירות ובפרטנות את כללי האתיקה של השופטים, שיסייעו לכל השופטים בעבודתם ויהוו עוגן לאמון הציבור במערכת המשפטית.

 

 

 

ד"ר מישאל חשין ציין בהקשר כי "מי שנשא את הנטל המירבי בוועדה היה גבריאל קלינג ובלעדיו לא היו כללים אלה נחקקים". לדבריו, כללים אלו חייבים להימצא במגירתו של כל שופט או שופטת בישראל. כמו כן, דיבר ד"ר חשין על כללי האתיקה והקשר שלהם לפוליטיקה. בסיום דבריו, בירך פרופ' דוד ליבאי את ד"ר קלינג על צאת ספרו והוסיף כי הספר מבהיר היטב כי על השופטים לשקף מערכת שיפוטית אמינה ושהם שופטים משפט צדק.

 

בסיום הערב נשא דברים מחבר הספר, ד"ר גבריאל קלינג, וציין כי לא רק בישראל ישנה בעיה של מערכת היחסים בין הרשות המבצעת, הרשות המחוקקת לבין הרשות השופטת. לסיום הודה ד"ר קלינג לנשיא בית המשפט העליון, השופט גרוניס, על רכישת הספר לכל שופט ושופטת: "הספר מעניק הדרכה לא בגורלות של אנשים אלא בגורלו של השופט. זה חשוב שהפיתרון יהיה בהישג ידו ולא לפנות לוועדת האתיקה".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון