הודעות דוברות הלשכה

הלשכה בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת: מערכת הטלפונים הביומטריים של שב"ס מהווה פגיעה חמורה בזכויותיהם של אסירים.

26.02.2014

דוברות הלשכה

הלשכה הציגה בפני חברי הוועדה את התלונות שהתקבלו בלשכה ביחס למערכת הטלפוניה "שחף" שבין השאר אינה מזהה קול אנושי בעל מבטא זר, או נשי. הוועדה בראשותה של ח"כ מירי רגב הסכימה להסדיר את המערכת החדשה בחקיקה ראשית.

לשכת עורכי הדין הציגה בפני חברי הוועדה את התלונות שהתקבלו בלשכה ביחס למערכת הטלפוניה "שחף" שאינה מזהה קול אנושי בעל מבטא זר, או נשי. כמו כן, בניגוד לטלפונים של בזק, לא ניתן להתקשר למשרדי ממשלה כדוגמת "המוסד לביטוח לאומי" ו"מרכז המידע של מערכת בתי המשפט" הואיל והטלפונים החדשים אינם מאפשרים שימוש טלפוני הכרוך בלחיצה על מקשי כוכבית/סולמית. בנוסף, דווח כי הליך הכניסה למערכת ובכלל זה זיהוי הקול וכינון שיחת טלפון הוא ארוך ומשובש. התקבלו תלונות על כך שהמערכת מתנתקת באופן תכוף ומייאש.

 

בנייר עמדה שגיבש הפורום הפלילי הארצי בלשכת עורכי הדין, ושהועבר לוועדת הפנים לקראת הדיון צוין כי היכולות הטכנולוגיות הטמונות במערכת הטלפוניה החדשה בשירות בתי הסוהר מחייבות עיגון בחקיקה ראשית הן מחמת פגיעה בזכויות אדם חוקתיות של אסירים והן מחמת היעדר הסמכה שבחוק לשב"ס להפעיל יכולות טכנולוגיות שכאלה. על כן, לשכת עורכי הדין חזרה והתריעה כי יש להפעיל את מערכת הטלפוניה אך ורק במתכונת שבה פעלו קווי הבזק וכי ביחס לכל יכולת טכנולוגית אחרת במערכת נדרשת הסמכה בחקיקה, כאמור.    

 

בוועדה סוכם כי לשכת עורכי הדין תעביר ליו"ר הוועדה, בתוך חודש ימים, מסמך הכולל את כל התלונות שהובאו על ידה בנייר העמדה ביחס לליקויים של מערכת הטלפוניה החדשה, והוועדה ביחד עם משרד הפנים יסדירו את המערכת החדשה בחקיקה ראשית.

 

עו"ד דורון ברזילי, ראש לשכת עורכי הדין: "אני מברך את יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה והן את משרד המשפטים שהסכימו להסדרת מערכת הטלפוניה החדשה בשב"ס "שחף" בחקיקה ראשית, שכן במצבה הנוכחי היא מהווה פגיעה חמורה בזכויותיהם של אסירים לקשר עם העולם החיצון"

 

יו"ר הפורום הפלילי הארצי, עו"ד אבי חימי: "מעבר לטענות מהותיות בדבר הפגיעה הקשה בזכויות האדם של האסירים והיעדר עיגון חקיקתי הולם ליכולות מערכת זו, מסתבר על סמך תלונות שהתקבלו בפורום הפלילי הארצי, כי המערכת לא עובדת באופן תקין וקיימים בה ליקויים חמורים"

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון