הודעות דוברות הלשכה

הלשכה פנתה למשרד המשפטים ולמשרד האוצר בבקשה למצוא פתרון לשביתה בלשכות רישום והסדר מקרקעין ברחבי הארץ

15.01.2014

עו"ד שירי קריספין, דוברת הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי: "המצב הנוכחי איננו יכול להימשך וחייב להימצא פתרון כלשהו שיאפשר את חזרת עובדי לשכות הרישום וההסדר לפעולה תקינה על מנת להימנע מהחרפת הפגיעה בציבור".

ביום 1.1.2014 פרצה שביתה בלשכות רישום והסדר מקרקעין ברחבי הארץ הכוללת הפסקת קבלת קהל באופן מלא, הן בלשכות הרישום וההסדר והן בלשכות המפקחים. שביתה זו מביאה לכך שעסקאות רבות נעצרות, שכן במקרים רבים תשלומים המגיעים למוכרים תלויים בביצוע פעולות בלשכות רישום המקרקעין כגון: רישום וביטול הערות אזהרה, רישום וביטול משכנתאות, רישום העברת זכויות וכד'.

 

פורום קניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין בראשותם של עו"ד מוטי בניאן ועו"ד יורם חגבי קיבל תלונות רבות מציבור עורכי הדין לנוכח הבעיות והקשיים שהשביתה גורמת. אי לכך, הלשכה פנתה למשרד המשפטים ולמשרד האוצר וביקשה כי נציבות מיסוי מקרקעין תקפיא את מניין הימים לצורך תשלום שומה עצמית של מס שבח מאז תחילת השביתה ועד שהשביתה תיפסק. הבהרנו, כי המצב הנוכחי איננו יכול להימשך וחייב להימצא פתרון כלשהו שיאפשר את חזרת עובדי לשכות הרישום וההסדר לפעולה תקינה על מנת להימנע מהחרפת הפגיעה בציבור.

 

שביתה זו למעשה כבר גורמת לשיתוק בעשיית עסקאות כי לא ניתן לערוך בירור זכויות, ותוך זמן קצר ייגרם שיתוק מוחלט בשוק הנדל"ן אשר עלול לגרום גם להפסדים רבים הן למדינה מאי ביצוע עסקאות וגביית מיסים והן לחברות קבלניות והן לאזרח הפשוט אשר לא יוכל לקבל כספים אשר עליהם הסתמך ובמקרים רבים אף חתם על הסכמים מתוך ציפייה לקבלת כספים אלו.

 

הדברים מקבלים משנה תוקף לאור הרפורמה בחוק מיסוי מקרקעין, והימים שקדמו למועד השינוי (01.01.14) שהינם ימים בהם נחתמו עסקאות רבות וכל אותן עסקאות נעצרות באשר אפילו לא ניתן לרשום הערות אזהרה בגינן. עסקאות רבות נעצרות לאור העובדה שאין יכולת לרשום הערת אזהרה, אף קונה לא מוכן להתקדם בתשלומים על חשבון העסקה, כך שגם למוכר אין כסף לשלם את תשלום מס שבח, בעסקאות המחויבות במס שבח. עניין זה מהוה לא רק פגיעה בציבור הרחב אלא גם בקופת המדינה.

 

השביתה אף פוגעת בקידום דיונים והליכים מינהלים בפני המפקח על רישום מקרקעין, שגם לשירותיו הציבור נזקק. עובדי לשכות רישום מקרקעין, העושים עבודתם נאמנה וללא ליאות, תוך מתן שירות אמין שאנו עורכי הדין וכלל הציבור זקוקים לה בכל יום, הינם חוליה הכרחית לביצוע עסקת מקרקעין והיעדרותם פוגעת ביותר בשוק הנדל"ן.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, ציין כי הוא מקווה כי פנייה זו תעמיד את כל המעורבים על חומרת המצב ועל רחשי הציבור הכללי, בין הציבור הרחב ובין אנשי מקצוע הזקוקים לשירות חיוני זה, כדי למנוע מצב בו הצדדים ייאלצו לנהל מו"מ בצל הליכים בערכאות משפטיות.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון