הודעות דוברות הלשכה

"הרשות רואה בחומרה חברות שלא יעשו בדק בית יסודי על התנהלותן"

06.02.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר יו"ר הרשות לניירות ערך, משה טרי, במושב על חלופות למשפט הפלילי בהשתלמות הפלילית של לשכת עורכי הדין והמכון להשתלמות עו"ד של הלשכה - בהשתתפות כ- 250 עו"ד.

יו"ר הרשות לני"ע ציין שהרשות רואה בחומרה חברות שלא יעשו בדק בית יסודי על דרך התנהלותן ולא יודיעו מיוזמתן על ליקויים שיימצאו (דוגמת בנק המזרחי), ותטפל בכך בכל הכלים העומדים לרשותה. בהמשך, התייחס לתכנית האכיפה האלטרנטיבית שיוזמת הרשות, הכוללת שני מסלולים, ההליך המנהלי במסגרתו יוטל עיצום כספי על תאגיד בעבירות טכניות וההליך האזרחי בדרך של צו מוסכם או תביעה אזרחית. לדבריו, אמצעים אלו יביאו לשיפור משמעותי באמון הציבור בשוק ההון וביעילות האכיפה, ויאפשרו שימוש בכלים הפליליים למקרים המתאימים לכך.

 

לדברי עו"ד מנחם רובינשטיין 60% מזמנו של בית המשפט מוקדש למלאכת הטלת הסדר והפרוצדורה ולא לניהול המשפט. "צריך לסייע לבית המשפט להוריד את נטל הפרוצדורה על מנת שיוכל להתמקד בתיק ההוכחות ולקבל את ההחלטות הנכונות".

 

עו"ד יהודה ויינשטיין ציין שבמסגרת ההליכים המשפטיים מחוץ לכותלי בית המשפט תופס הליך השימוע מקום של כבוד. לדבריו, במסגרת השימוע מנסה החשוד לשכנע את התובע מדוע אין להגיש כתב אישום. היתרון הברור של שימוע הוא שאם מצליחים בו לא מגיעים למשפט פלילי. עוד הוסיף, שצריך לאמץ את השיטה האנגלית ולקיים שימוע מול שופט, כך שהחשוד יופיע בפני אדם ניטרלי ולא בפני תובע המשוכנע בצדקתו, ואף הציע לקיים את ההליך בדלתיים סגורות.

 

עו"ד אייל רוזובסקי הציע לעגן בעבירות בתחום ההגבלים העסקיים כהליך אלטרנטיבי להליך הפלילי הליך של תביעה ייצוגית שתוגש על ידי הממונה להגבלים עסקיים. "צריך הליך מאיים שיוגש על ידי הגוף שמסוגל לאסוף את החומר ולנתח אותו".

 

מנחה המושב, עו"ד אבי אודיז, הדגיש שבתיקים פליליים סבוכים הגישור הוא הדבר הבא. לדבריו, הגישור הוא הליך מקדמי שיכול לבוא לפני הקראת כתב האישום ואחריה, ויבוצע בפני שופט שלא ידון בתיק.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון