הודעות דוברות הלשכה

"אנו לא רוצים שמדינת ישראל תהפוך למכבסת כספים בינלאומית"

06.02.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמרה פרקליטת מיסוי וכלכלה, עו"ד אלה רובינק, במושב על ארגוני פשיעה והלבנת הון בהשתלמות הפלילית של לשכת עורכי הדין בשיתוף המכון להשתלמות עו"ד של הלשכה – בים המלח בהשתתפות כ- 250 עו"ד.

בפתח הדברים ציין מנחה המושב, עו"ד נתי שמחוני, שחוק איסור הלבנת הון וחוק המאבק בארגוני פשיעה הם שני כלים שלובים זה בזה שמטרתם אחת – שגם אם הפשע לא יעלם לפחות שלא ישתלם. מטרת החוקים, לדבריו, היא לפגוע במקור ובתמריץ הכלכלי שבבסיס העבירות.

 

עו"ד רם כספי ציין שמדובר בשני חוקים חשובים, אולם אסור לעשות זילות לחוקים. לדבריו, אין עבירה שלא נכללת בחוקים אלה, אולם לא כל עבריין שמנסה להסתיר שלל זה הלבנת הון ולא כל חבר עבריינים זה ארגון פשיעה. עו"ד כספי הוסיף, שהיום לכל כתב אישום נדבקת עבירת הלבנת הון ולא זו היתה הכוונה.

 

עו"ד רובינק הוסיפה שיש למגר ולמזער את הפשיעה המתוכננת. לדבריה, הכלים הקודמים לא סייעו להתגבר על הבעיה. "הממשלה ראתה בפשיעה המאורגנת איום על קיומה של מדינת ישראל, והחליטה שצריך להלחם בתופעה בכל הכוח". עו"ד רובינק הסכימה עם עו"ד כספי, שיש לקבוע מדיניות אכיפה ראויה, אולם ציינה, שהעובדה שבתי המשפט אינם מוצפים בכתבי אישום בנושא, מלמדת על עריכת האיזונים הנכונים ביישום החוקים.

 

לדברי חה"כ זהבה גלאון, יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית למאבק בסחר בנשים, ראוי לזכור באלה עבירות עסקינן. המדובר בסוחרי נשים וסרסורים שמוכרים, קונים נשים, אונסים ומכים אותן. על פי ההערכות מגלגלת תעשיית הסחר בנשים כמיליארד דולר בשנה. "זו עבירה עם מניע כלכלי, ואם העבריינים ידעו שיחלטו את רכושם, הדבר יגרור התייחסות אחרת".

 

עו"ד יאיר גולן הדגיש שישנו שימוש יתר בחוק לאיסור הלבנת הון. "מדובר בהוראות דרמטיות ומרחיקות לכת, לפיהן ניתן לחלט את כל הרכוש, לרבות רכוש הנמצא בידי אחרים". לדבריו, לא כל קבוצה של גנבי רכב הם בבחינת ארגון פשיעה. "החוק שנועד להילחם בארגוני פשיעה נותן מרחב עצום לתביעה והופך פיתוי לכל תובע כדי להשיג החמרה בענישה".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון