הודעות דוברות הלשכה

"הטכנולוגיה המודרנית לא תוכל להתקיים מבלי עבודת שטח טובה של המשטרה וגורמים נוספים"

06.02.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר מנהל המכון לרפואה משפטית, פרופ’ יהודה היס, במושב על המדע והטכנולוגיה בשרות ההליך הפלילי בהשתלמות הפלילית של לשכת עורכי הדין בשיתוף המכון להשתלמות עו"ד של הלשכה – בים המלח בהשתתפות כ- 250 עו"ד.

בפתח הדברים ציין מנחה המושב, סגן הסנגורית הציבורית הראשית, עו"ד יואב ספיר, שעו"ד דיויד וינר ז"ל היה אמור להנחות את המושב. לדבריו, עו"ד וינר התעניין מאוד בנושא הדנ"א במיוחד לאור אכזבתו מיכולת בתי המשפט לגלות את האמת על פי אותות האמת המתגלים משמיעת עדים.

 

פרופ' היס הוסיף שהמדע אמנם צריך להוביל כל ראיה, אך יש לזכור את חשיבות הג'יניוס האנושי, וכן שלא תמיד מדענים מצליחים לפענח נכון את הממצאים המדעיים, ועלולות להיות תוצאות סותרות.

 

עו"ד אביגדור פלדמן שאל אם ניתן להרשיע אדם על סמך ראיית דנ"א בלבד מבלי שישנן ראיות אחרות שתומכות בכך. לדבריו, הענין מעורר שאלות משפטיות וראייתיות. "ראיית דנ"א היא ראיה סטטיסטית ואינה ראיה שקושרת למקום "מדובר בראייה סטטיסטית לפיה בין מיליארד אנשים יש שניים שיכולים היו להיות המקור של ממצא הדנ"א. זוהי ראייה שאינה ניתנת להפרכה". עו"ד פלדמן הצביע על קושי נוסף, לפיו בדיקות פתלוגיות מתבצעות על ידי מכון ממשלתי מבלי שניתן לו תו תקן של מכון מוסמך וכשיר לבצע בדיקות דנ"א ומבלי שנעשית ביקורת ממשית על התנהלותו. "קשה להמציא בדיקות מקבילות שיבקרו את המבדקים שעושה המכון. למערכת כזו ללא פיקוח ובקרה יכולים להתגנב יסודות מפוקפקים".

 

פרקליטת מחוז מרכז, עו"ד רחל שיבר, ציינה שבית המשפט מחפש את האמת מעבר לכל ספק סביר ולא את האמת המוחלטת ולצורך כך קבע כללי משחק שנועדו להבטיח את הגינות ההליך הפלילי. עוד הדגישה, שאינה בטוחה שקל יותר להחליט מי דובר אמת ומי שקר כשמדובר בגרסאותיהם של שני עדים. לעומת זאת, כאשר מוצגת בפני בית המשפט ראייה מדעית יש לו כללים שנועדו לסייע לו להגיעה לחקר האמת. "כשם שבבית חולים מנתחים אדם על סמך בדיקות שבוצעו על ידי טכנאים אלמונים, כך גם מסתמכים על ממצאים של המכון שאינו נופל ברמתו ממכונים אחרים בעולם".

 

ראש מז"פ משטרת ישראל, תנ"צ אבי צדוק, ציין שבעולם הגיעו למסקנה שכשהסבירות הסטטיסטית שימצא אדם נוסף בעל אותו דנ"א היא יותר ממיליארד, הרי שמדובר בזהות. לדבריו, אין תקומה למערכת אכיפת החוק והיא לא תוכל להתמודד עם היקפי הפשיעה ללא שימוש במדע הפורנזי. לכן, הדגיש, חייבים להקים מאגר דנ"א, ובהקשר זה, ציין שבאנגליה נעשה שימוש במאגר דנ"א להשתלט על עבירות רכוש.

 

לדברי פרופ' היס ההנחה היא, שהמכון עושה את עבודתו בתום לב והוא פתוח לכל ביקורת והערכה בכל שלבי עבודתו. הסנגורית הציבורית הראשית, עו"ד ענבל רובינשטיין, תקפה בתגובה את פרופ' היס, וציינה שאמנם ניתן לפנות למומחים חיצוניים, אולם מרגע שהם עזבו את המכון הפתלוגי, מעמדם של אותם מומחים מופחת בבית המשפט.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון