הודעות דוברות הלשכה

השופט אבי זמיר: "יש להיזהר מהתווית דרך של פליליות יתר במדינת ישראל"

30.12.2013

עו"ד שירי קריספין, דוברת הלשכה

עו"ד אילנה ירושלמי: "הטקטיקה והאסטרטגיה של עורכי הדין מובילים לאינפלציה בהליך הפלילי. ככל שיש גידול במספר הסנגורים שמחפשים פרנסה ישנה אינפלציה בלתי מוצדקת בהליכי ביניים".

בפאנל שהתקיים בכנס הפלילי השנתי של המכון להשתלמות עורכי דין בלשכת עורכי הדין בנושא אינפלציה בהליכים פליליים – הצפה מיותרת או כורח המציאות?, השתתפו כבוד השופט אבי זמיר, בית משפט מחוזי ת"א ; עו"ד אילנה ירושלמי, פרקליטת מחוז צפון; ד"ר חאלד גנאים, אוניברסיטת חיפה; עו"ד נוית נגב ועו"ד תמר אלמוג.

 

השופט אבי זמיר אמר כי: "המספרים כופרים בכך שהפשע הולך וגדל. בעבירות הרכוש ישנה ירידה של 47% ובעבירות המין והנוער ישנה יציבות. יש להיזהר מהתווית דרך של פליליות יתר".

 

לדברי עו"ד אילנה ירושלמי ככל שיש יותר סנגורים שמחפשים פרנסה אנו מוצאים את עצמנו מוצפים בהליכי ביניים בהליך הפלילי עצמו. "יש אינפלציה בלתי מוצדקת בטקטיקה סנגוריאלית ובפרט הסנגוריה הציבורית שמשלמים להם פר ישיבה- ישיבות שלא היו צריכות להתקיים. יש לנו אינפלציה בהליכי סרק. עד שמגיעים לבירור התמונה הראייתית יכולה לעבור גם שנה".

 

עו"ד ירושלמי הוסיפה כי אינפלציה בהגשת כתבי אישום אין, אך יש אינפלציה בגודל ובסרבול מיותר של ההליך. "אני לא מדברת על המקרים המוצדקים בהם החומר לא עבר. יש ניסיון להתיש את התביעה. הטקטיקה והאסטרטגיה ככלי שמעלה אינפלציה. מבחינת נתונים מבחינת מספר כתבי האישום המוגשים מידי שנה. בשנת 2010 הוגשו 50 אלף כתבי אישום; בשנת 2011 הוגשו 44 אלף כתבי אישום, בשנת 2012 הוגשו 46 אלף ובשנת 2013 הוגשו 45 אלף. הנתונים מלמדים שאין אינפלציה במספר כתבי האישום המוגשים במרוצת השנים".

 

עו"ד נוית נגב: אפשר לדבר על אינפלציה בשני היבטים כמותי ואיכותי ואני מתייחסת לצווארון לבן. כמויות חומר החקירה הן פי כמה ממה שהיו בעבר, והיום התיקים הרבה יותר גדולים. בעבר לא נדרשו הליכים לפי סעיף 74, כיום יש טענות שונות מצד התביעה ולא נותנים את כל החומר ולכן יש סחבת של ניהול ההליכים. השאלה האיכותית היא החשובה יותר מהכמותית. במדינת ישראל בית המשפט הפלילי הפך להיות הרבה מעבר למצופה ממנו, מביאים לפתחו של בית המשפט שאלות של מוסר, פילוסופיה ועוד. צריכים לחשוב על דרכים אלטרנטיביות ולא רק הליך פלילי. עו"ד נגב ציינה כי היא מקווה שכפי שציין פרקליט המדינה שי ניצן כי פרקליט לא נמדד לפי מספר ההרשעות שהוא משיג שהוא גם לא נמדד לפי הכסף שהוא מצליח להשיג בתיקים.

 

השופט זמיר ציין כי יש להיות מודעים לכך שיש בעיה חוקתית של היעדר הפרדת רשויות, 90% מכתבי האישום אינם מוגשים על ידי הפרקליטות, האזרח הקטן נטחן בבתי המשפט לאחר שהוגש נגדו כתב אישום שלא הוגש על ידי הפרקליטות.

 

עו"ד תמר אלמוג הפנתה שאלה לעו"ד ירושלמי אם זה ראוי בעיניה שבתביעות משטרתיות יש מבחן שהוא לפי תוצאה. עו"ד ירושלמי השיבה כי רק 18% מהתיקים ברמה הארצית שמגיעים לפרקליטות מוגשים כתבי אישום, כל שאר התיקים נסגרים.

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון