הודעות דוברות הלשכה

השופט חנן מלצר: יש לקבוע כללים ברורים בעניין תחבולות חקירה

29.12.2013

עו"ד שירי קריספין, דוברת הלשכה

עו"ד ירון לונדון, ראש מפלג חקירות ביחב"ל: צריך לחשוב מחוץ לקופסא, אני הכשרתי התחזות של קצין בכיר במשטרת ישראל לעורך דין כדי להביא לגילוי האמת. עו"ד שלמה למברגר : אף אחד ברחבי מדינת ישראל לא חושב שצריך להטיל איסור מוחלט על תחבולות. אנחנו מתמודדים עם עולם עברייני, שחיתות ציבורית מרוץ חימוש אמיתי וחייבים כלים להתמודד עימם.

בפאנל שהתקיים בכנס הפלילי באילת של המכון להשתלמות עורכי דין של לשכת עורכי הדין בנושא תחבולות חקירה- הגבול שבין המותר לאסור השתתפו שופט בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר; עו"ד שלמה למברגר, פרקליט מחוז דרום פלילי; עו"ד רועי בלכר; עו"ד נתי שמחוני ועו"ד ירון לונדון.

 

השופט חנן מלצר: צריך לקבוע כללים ברורים ומוגדרים בעניין תחבולות חקירה, הן למשטרה והן לתביעה. כבוד האדם צריך להיות ערך עליון, כך במדינות רבות בעולם. מדינת ישראל הינה במקום הרביעי בסקלה ובהחלט יש מה לתקן ולקבוע בנושא של תחבולות חקירה.

 

לדבריו, גם בישראל אם התרגילים הם שערורייתיים אז הם לא מקובלים. מעבר לעקרון ולמבחן שנקבע בפסיקה קבעו עוד כמה כללים מנחים שנגזרים מזה. למשל אם התחבולה פוגעת ביכולת הבחירה של החשוד אז היא פסולה. דבר שני, אם יוצרים ראיות בדויות או מזויפות לצורכי חקירה זה פסול והדבר האחרון זה ההתנהגות הבלתי נסבלת.

 

יש לי הצעות ומחשבות לכללים נוספים שיתחמו את הנושא. התיחום הראשון שקיים הוא תיחום של מה שיש בו הפרת חוק- אם חוק קובע שאסור להשתמש בחומר שהוגש בפני ועדת חקירה אז כל תרגיל כדי לעקוף את החוק מבלי להזכיר את החוק לא יתקבל. אם מנסים לפגוע בחיסיון עו"ד לקוח- מדובר בחיסיון סטטוטורי והוא מאוד חשוב. אם מנסים לפגוע בחיסיון עו"ד לקוח כמו שתולים מכשיר הקלטה במפגש של עו"ד לקוח זה פסול ומנוגד לחוק.

 

במענה לשאלתו של עו"ד נתי שמחוני האם שימוש בתחבולות חקירה הוא שימוש לגיטימי, השיב עו"ד שלמה למברגר: השאלה מתעלמת ממציאות חיינו ומהמשימות שמוטלות לפתחנו. זה סוג של היתממות מצידך או ניסיון לאתגר אותי. אבל אף אחד ברחבי מדינת ישראל לא חושב שצריך להטיל איסור מוחלט על תחבולות. הכללים צריכים להטיל מגבלות אבל הן לא צריכות להיות ברורות עם כללים זה בלתי אפשרי. באשר לשאלה למה בכלל להתיר למשטרה לעבוד על מישהו או להשתמש בתחבולות אחרות אנחנו נמצאים בעולם שהוא לא עולם של הגינות. זה לא העולם שלנו ואנחנו חייבים להתמודד עם העולם שמונח לפנינו- אנחנו מתמודדים עם עולם עברייני, שחיתות ציבורית מרוץ חימוש אמיתי שהכלים שבזמנו השתמשנו בהם היום כמעט ולא קיימים.

 

הציבור מצפה מאיתנו לחשוף עבירות והעבירות מתבצעות בצנעה. אף אחד לא יבוא ויספר על ביצוע העבירות. אנחנו רחוקים משימוש בראיות פורנזיות כפי שציין המפכ"ל אתמול. חייבים כלים כדי להשתמש עם אותם עבריינים שלא משתפים פעולה. תחבולה זה לא רק דבר לגיטימי אלא זה גם דבר רצוי כדי לחשוף את האמת. כמעט כל תחבולה היא עבירה. ברור לגמרי שככל זה לגיטימי אלא אם כן הוא עובר את הדברים. עיוותי דין או פגיעה בטוהר הרצון – אי אפשר לקבוע כללים ברורים. רק בדיון הזה הבנו כמה אפשרויות יש לתחבולות יצירתיות. בכל שבוע מציפים אפשרות לתחבולה ואני כל הזמן שובר את הראש מחדש. מוצע כל הזמן לעשות תרגיל כזה או אחר ומנסים לקבוע מדיניות אחידה. יש הרבה תחבולות שאני פוסל אותם. הקווים המנחים הם אותם דברים שחנן מלצר ציין היישום הוא יישום יום יומי שכרוך בהתחבטויות אמיתיות.

 

השופט חנן מלצר: אני חושב שצריכים להיות כללים ושיחולו על כולם בכל התפקידים ובכל המקומות, גם על החוקרים גם על התובעים. אם מתחזים ונכנסים לתוך הרשת ומאתרים פושעים זה לגיטימי ככה להיכנס ואז לחשוף עבירות.

 

עו"ד רועי בלכר: אלה לא תחבולות אלא מעשי רמאות מובהקים, רמאות זה כדי שהאדם ייפול בפח וירומה. זה דבר מדאיג ביותר כי כללי המשחק לא יכולים להיות עד כדי כך שונים. הבעיה המרכזית זה היעדר הכללים והגבולות, קראתי על פרוטוקול משפטי מזויף של השופט נויטל כדי להפליל מישהו אז אני שואל את עצמי האם זה מותר או אסור.

 

עו"ד נתי שמחוני: מדובר במבחן עם רקמה פתוחה וזה מסוכן. השופט חאלד כבוב יצא בקריאה למחוקק שיגדיר את הגבול בין המותר לאסור. הפנה לירון לונדון את השאלה - אתה שולח קצין משטרה כעו"ד לאחר מכן שלחת קצין אחר כרב האם זה לגיטימי?

 

עו"ד ירון לונדון: לשעבר ראש מפלג חקירות ביאחב"ל- אישר את השאלה שנשאל כי הכשיר התחזות של קצין בכיר במשטרה לעורך דין על מנת לגלות את האמת. אם מדובר בתחבולה לגיטימית זה בסדר. צריך לחשוב מחוץ לקופסא. אם רוצים להגיע לתוצאות בחקירה אם לא נחשוב מחוץ לקופסה לא נגיע לכך, אני חשוב שבכל תחום וגם בזה יש לחשוב מחוץ לקופסה.

 

עו"ד שוקי למברגר: כמעט כל תחבולה היא עבירה. ברור לגמרי שככל זה לגיטימי אלא אם כן הוא עובר את הדברים. עיוותי דין או פגיעה בטוהר הרצון – אי אפשר לקבוע כללים ברורים. רק בדיון הזה הבנו כמה אפשרויות יש לתחבולות יצירתיות. בכל שבוע מציפים אפשרות לתחבולה ואני כל הזמן שובר את הראש מחדש. מוצע כל הזמן לעשות תרגיל כזה או אחר ומנסים לקבוע מדיניות אחידה. יש הרבה תחבולות שאני פוסל אותם. הקווים המנחים הם אותם דברים שחנן מלצר ציין היישום הוא יישום יום יומי שכרוך בהתחבטויות אמיתיות.

 

עו"ד רועי בלכר: אני לא מכיר אף קצין משטרה שעשו לו משהו בעקבות ביצוע תחבולת חקירה בלתי לגיטימית.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון