הודעות דוברות הלשכה

עו"ד תמי אולמן: שיתוף פעולה הדוק בין משטרת ישראל, הפרקליטות והתקשורת בהדלפת חומרי חקירה

27.12.2013

עו"ד שירי קריספין, דוברת הלשכה

רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי הממשלה: יש הדלפות מהפרקליטות ומהתביעות וצריך להילחם בזה. הדברים נאמרו במהלך בפאנל שנערך בכנס הפלילי השנתי של המכון להשתלמות עורכי דין של לשכת עורכי הדין בנושא תקשורת בונה תקשורת הורסת בהשתתפות כבוד השופט חאלד כבוב; המשנה ליועץ המשפטי לממשלה פלילי, עו"ד רז נזרי; עו"ד תמי אולמן; עו"ד קובי סודרי ובהנחייתו של מר ברוך קרא.

לשאלתו של ברוך קרא האם התביעה משתמשת בתקשורת ככלי להגיע לתוצאות השיב המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי: אנחנו צריכים להילחם בהדלפות. אין ספק כי יש הדלפות הן מהמשטרה, הן מהתביעות והן מהפרקליטות, אנחנו מכירים בזה וזה קיים. ואולם, ברוב המוחלט של התיקים החומרים מודלפים על ידי הסנגורים. סנגורים עושים שימוש נרחב בכלי שנקרא "תקשורת" וברמה מסוימת זה כבר לא לגיטימי. עומדת על הפרק הצעת חוק ההסתרה- מדובר על אותו חוק שנועד לקבוע שעיתונאים לא יוכלו לקבל חומר ראיות מכל סוג שהוא. אני רואה את נושא ההדלפות על ידי הפרקליטות בצורה חמורה מאוד. 

 

לשאלתו של ברוך קרא האם כשהתקבלה ההחלטה לסגור את תיק ליברמן הגדול ולהגיש את הקטן חשבו איך זה ייראה בתקשורת? השיב רז נזרי כי היועמ"ש בעצמו אמר כי הוא חושש מזה שסוגרים את התיק הגדול והולכים על התיק הקטן. אני באופן אישי בתיק של ליברמן הייתי בעמדה הנגדית וסברתי כי יש להגיש כתב אישום בתיק הגדול ולא להגיש בתיק הקטן. הטיעון המרכזי היה שבעיניי נתקשה להוכיח חלקים גדולים בתיק והוכחת הבסיס של הפרת אמונים נותר חלש, בסופו של דבר היועמ"ש הוא זה שקיבל את ההחלטה על התיק הקטן שלא להגיש ערעור. אנו מסתכלים על התיקים כמנתח בחדר ניתוח ולא רואים מה קורה מסביב. כמובן שכולנו בני אדם ואכפת לנו מה כותבים או אומרים עלינו אך בסופו של דבר אנו נבחנים על ההחלטה של בית המשפט.

 

עוד השיב רז נזרי לשאלתו של ברוך קרא שהטיח בפניו כי שנה וחצי קודם לכן היועמ"ש החליט בשימוע ליברמן כי יש די ראיות ואף לגבי התיק הקטן אמר שיגיע עד בית המשפט העליון אם צריך. השיב נזרי וחזר על דבריו כי היה בדעה הנגדית בקשר לתיק הגדול ואולם על היועמ"ש מוטלת האחריות והוא החליט את אשר החליט. אכן קיימת אי נוחות שהתקשורת צולבת את היועמ"ש.

 

עו"ד קובי סודרי: התקשורת יצרה לוינשטיין תדמית של פחדן וחלש רק משום שהחליט לשנות את דעתו.

 

השופט חאלד כבוב ציין כי התקשורת גורמת לו להיות זהיר יותר בהתבטאויות באולם ולעיתים הוא שוקל מה לשאול והאם לשאול בכלל לאור נוכחות התקשורת באולם. שופט לא צריך לכבול עצמו מלשאול שאלות אך אתה לא יכול להימנע מהמחשבה שאם תנסה להפנות את הצדדים לנקודה עיקרית אז מיד תגיע הכותרת בתקשורת. ביחס לתקשורת המשחק בין התביעה לסנגורים נראה לכאורה תמים. לתקשורת יש אג'נדה משלה והיא יוצרת עניין. צריך להיות טיפש ותמים כדי לחשוב שהתקשורת לא מפעילה יחצנים ואנשי ציבור כדי לקדם אינטרס מסוים. הרבה פעמים התקשורת מובילה את המגמה של הציבור ולאו דווקא הציבור מביע עמדתו.

 

עו"ד תמי אולמן: יש שיתוף פעולה של המשטרה והפרקליטות עם התקשורת. במקרים רבים התביעה מתנגדת להציג בבית המשפט את חומר הראיות שקושר את הנאשם ו-5 דקות לאחר מכן מכנסת המשטרה מסיבת עיתונאים וחושפת בפני כל עם ישראל את כל החומר. כסנגור, אתה צריך גם לעבוד בתקשורת כמו התביעה והמשטרה ואף בתי המשפט. גם שופטים דואגים להזמין אנשי תקשורת לאולמות בתי המשפט להציג את פסקי הדין שלהם אף בטרם הועברו לסנגור. בזיכויים יש דברור דל יחסית בתקשורת לעומת הרשעות שאז כולם חוגגים. העיתונאים הפכו עצלנים והם יושבים בבית ומקבלים את החומרים מהמשטרה ומהפרקליטות. התקשורת רומסת את החשודים כשהפרקליטות אומרת שהם אשמים- התקשורת יכולה בהחלט להרוס אדם.

 

אני מייצגת את הנערה שנאנסה על ידי המורה שלה ונידונה ל-6 חודשי עבודות שירות ואני מודה ומתוודה שהשתמשתי בתקשורת כדי שהנושא יעלה לסדר היום הציבורי על מנת לעודד את הפרקליטות שתגיש ערעור.

 

עו"ד קובי סודרי: מבחינת ההגנה התקשורת הורסת. קודם כל בשלב החקירה והמעצר חלק מהאסטרטגיה המשטרתית בלוחמה היום בעבריינות היא שימוש בתקשורת- התקשורת הופכת לכלי לגיטימי בידי המשטרה והיא קודם כל מסמנים יעדים.

 

מעבר לזה, יש עבודה ושיתוף פעולה בין הדוברות המשטרתית לתקשורת. דוברת המשטרה עושה תיאומים טלפוניים ומגיעים כל הרכבים כדי שיהיו תמונות לכל אחד מהעצורים. השימוש בתקשורת הפך להיות לגיטימי גם על ידי הסנגורים בתחום הפלילי. היום כאשר אתה מנהל תיק פלילי אם הוא תיק בעל פרופיל גבוה כמו קצב, אולמרט, רמון אתה אנוס להשתתף במשחק הזה. במידה רבה נוצר לחץ מהסיקור ואם אתה לא מתייחס אתה מפקיר את הלקוח שלך.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון