הודעות דוברות הלשכה

שיח סוער אודות מעצרים במדינת ישראל

27.12.2013

עו"ד שירי קריספין, דוברת הלשכה

בכנס הפלילי השנתי של לשכת עורכי הדין אמרה השופטת רות לורך: משטרת ישראל לא צריכה להציב כיעד את הגדלת כמות המעצרים אלא לנהל חקירה ראויה שתוביל לגילוי האמת ולהגנה על הציבור. עו"ד יורם סגי-זקס: הפשיעה הולכת ופוחתת, ומספר המעצרים הולך וגדל, הכיצד?

בפאנל בכנס הפלילי השנתי של המכון להשתלמות עורכי דין של לשכת עורכי הדין התקיים שיח סוער אודות מעצרים במדינת ישראל.

 

יו"ר הפאנל, עו"ד יורם סקי זקס ציין כי מספר התלונות שהוגשו גדל עם השנים ומספר העצורים לא עומד בקורלציה עם מספר התלונות. המסקנה היא כי הפשיעה הולכת ופוחתת ומספר המעצרים עולה וכמעט פי חמישה משנת 1997.

 

האם ראוי שהגדלת כמות המעצרים תהיה יעד? האם נכון לשים אנשים בתור סטטיסטיקה? זו אינה תכלית לגיטימית במדינה דמוקרטית. האם זה מחיר שאנו מוכנים לשלם?

 

השופטת רות לורך, בית המשפט המחוזי מרכז, טענה כי שופטים אינם יוצרים סדר יום ציבורי בו הם קובעים להעלות את כמות העצורים. יתרה מכך, טענה השופטת, כי היא אינה חושבת שהיעד של משטרת ישראל להגדלת מספר העצורים צריך להיות יעד אלא צריך לנהל חקירה ראויה, גילוי האמת והגנה על הציבור. מאידך, עלייה בכמות המעצרים מלמדת על העבודה היסודית של המשטרה. תפקידו של בית המשפט הוא לעשות איזונים ולפקח על החקירה ולא להתייחס לכמות המעצרים.

 

על שאלתו של עו"ד יורם סגי זקס האם תפיסת העולם של המשטרה השתלטה על שיח המשפטי? השיב מוטי לוי, יועץ משפטי במשטרת ישראל, כי לדעתו אין שום אמירה או כוונה כזו. יש עלייה משמעותית בהיקף העבירות שהמשטרה יזמה את חשיפתן, כך לדוגמא יש עלייה בעבירות אלימות בציר הזמן של שנתיים ושלוש אחרונות, קלה וחמורה. יש ירידה דרמטית בהיקף עבירות הרכוש במדינת ישראל בשש השנים האחרונות, דוגמת פריצת דירה, רכב ועוד. כל שנה המדינה מפחיתה אלפי אירועים כאלה, בעבירות שוד יש עלייה ובגניבת טלפונים סלולאריים. ואף עלייה במעצרים עד תום ההליכים, לפי החלטות שיפוטיות.

 

עוד הבהיר כי יחידות המשטרה לא נמדדות בהיקף המעצרים, המבחן בסופו של דבר הוא ביחס בין כמות התיקים לבין כמות כתבי האישום. הגיע הזמן לפוצץ את האגדה הזו. יתרה מכך, באיזו חברה אנו רוצים לחיות בחברה שהפשיעה בה גואה? יש קשר בעיניי בין עלייה בכמות כתבי האישום לבין ירידה בפשיעה.

 

עו"ד אבי עמרם אמר כי המשטרה מגלגלת את תפוח האדמה הלוהט לעבר בית המשפט ולחצים לבצע מעצרים עד תום ההליכים. תנו דעתכם לכך ששופט מקבל 60 בקשות ליום, האם הוא יכול לשפוט כראוי בעומס זה? האם הוא יכול להגיד שכולן בקשות סרק? שחרורים הם פועל יוצא של האג'נדה של השופט. היום יש אטימות שהשופט לא נותן לשאול שאלות ומתקבל החלטה שהסנגור לא מבין ממנה דבר וחצי דבר בנושא של קציבת המעצר. חמור מכך, משטרת ישראל מביאה עצורים לבית משפט כשהיא יודעת מראש שאין עילה ושהם ישוחררו. 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון