הודעות דוברות הלשכה

ניל הנדל, שופט בית המשפט העליון: "ישנה אפשרות שחפים מפשע יושבים מאחורי סורג ובריח"

27.12.2013

עו"ד שירי קריספין, דוברת הלשכה

הדברים נאמרו במושב הפתיחה של הכנס הפלילי באילת של המכון להשתלמות של הלשכה. ד"ר יואב ספיר, הסנגור הציבורי הארצי: "לא יכול להיות שאין במדינת ישראל טעויות בהרשעות, אני מקווה שמינוי פרקליט מדינה חדש יביא לשינוי בגישה". עו"ד אבי חימי, יו"ר הפורום הפלילי הארצי בלשכת עורכי הדין: "על שרת המשפטים להכריז על החלת פרויקט החפות ולא על נוהל דיונים מיום ליום, אי אפשר רק לקדש את ההליך".

מושב הפתיחה של הכנס הפלילי השנתי באילת של המכון להשתלמות עורכי דין של לשכת עורכי הדין נפתח בדיון סוער באשר להחלתו של פרויקט החפות במדינת ישראל. פרויקט החפות, המופעל במדינות רבות בעולם, ביניהן ארה"ב אנגליה, קנדה, בוחן הרשעה של אדם על סמך ראיות פורנזיות ולא על סמך הודעת הנאשם וראיות עובדתיות אחרות. מדינת ישראל, למרות התקדמות המדע נותרה מאחור ולא מפעילה את הפרויקט המביא לזיכויים של חפים מפשע בעולם הנמצאים מאחורי סורג ובריח.

 

בפאנל השתתפו: שופט בית המשפט העליון, ניל הנדל, הסנגור הציבורי הארצי, ד"ר יואב ספיר, ע"ד ציון אמיר, עו"ד  אבי חימי, עו"ד אורלי בן ארי, פרקליטה במחוז מרכז פלילי.

 

השופט ניל הנדל הכיר בכך שייתכן וישנם חפים מפשע שיושבים מאחורי סורג ובריח במשך שנים ארוכות לדבריו בכל מערכת אנושית יש מקום לטעויות, השופט הציג נתונים מארה"ב לפיהם כשלוש מאות תיקים נמצאו הנאשמים חפים מפשע בעקבות בדיקה של פרויקט החפות, לגישתו של השופט הנדל, יש ליישם את פרויקט החפות גם בארץ. 

 

הסנגור הארצי, ד"ר יואב ספיר הציג בפני הפורום את הקשיים הגלומים בהתנהלות פרקליטות המדינה ביחס לרצון ולנכונות לשתף פעולה ולאשר קיום משפטים חוזרים. לדבריו מקום המדינה התקיימו רק 21 משפטים חוזרים ומתוכם רק 14 זיכויים וזאת מתוך עשרות אלפי הליכים שמתנהלים בשנה. מדובר לדבריו בנתון לא הגיוני, לא יכול להיות לדבריו שבמדינת ישראל לא נעשות טעויות, ביחס למדינות אחרות בהן מופעל פרויקט החפות, אף שאנו לוקחים בחשבון את השינויים בגודל האוכלוסייה. ד"ר ספיר הביע תקווה כי כעת משמונה שי ניצן לפרקליט המדינה שלא הגיע משורות הפרקליטות ונתפס כאדם מאוזן יובל שינוי בתחום הזה.

 

עו"ד אבי חימי, יו"ר הפורום הפלילי הארצי של לשכת עורכי הדין, אמר: "שרת המשפטים מכריזה על ניהול תיקים רצופים מיום ליום. לו הייתי אני שר המשפטים הייתי מכריז על החלת פרויקט החפות במדינת ישראל. אי אפשר לקדש את התהליך בלי להתעניין בתוצאות. האנשים שיושבים מאחורי סורג ובריח לא מעניינים אף אחד. חברה דמוקרטית חייבת שתהיה בה חמלה גם ליושבים בבית הסוהר הזועקים שהינם חפים מפשע ויש למנות גוף אובייקטיבי שיבדוק את הנושא".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון