הודעות דוברות הלשכה

המשמרת השניה פוגעת בפרט בעורכות דין אמהות

19.01.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

יו"ר ועד מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין בישיבת הועדה לקידום מעמד האישה בכנסת: "יש לשקול מחדש את הצורך בהפעלת משמרת שניה בבתי המשפט לאור חולשותיה, תוצאותיה ופגיעתה בציבור עורכי/ות הדין"

כך אמרה היום יו"ר ועד מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין, עו"ד רחל בן ארי, בישיבת הועדה לקידום מעמד האישה בכנסת בראשות חה"כ אתי לבני, שדנה בהשלכות המשמרת השניה בבתי המשפט.

 

הועדה אמצה את עמדתה של לשכת עורכי הדין וקראה לשרת המשפטים ולמנהל בתי המשפט לשקול מחדש את הצורך בהפעלת משמרת שניה לאור חסרונותיה ופגיעתה בציבור עוה"ד וברווחתם, ולאור כשלונה במבחן התוצאה בכל הקשור לקיצור ההליכים ולהקלת העומס על בתי המשפט.

 

לדברי יו"ר ועד מחוז חיפה של הלשכה מהנתונים שנמסרו על ידי הנהלת בתי המשפט לגבי המשמרת השניה בבית משפט השלום בת"א נראה באופן ברור שהספק של שופט אחה"צ נמוך בהרבה מזה של שופט בבוקר. "בהפעלת המשמרת השניה בקשו לייעל ונמצאו מבזבזים. העלויות הכרוכות בהפעלת מערכת המשמרת השניה לא מביאות לכדי הקלה ממשית בעומס. עדיף לשכור עוד אולמות עבור שופטי המשמרת השניה ולהעבירם למשמרת הרגילה ועל ידי כך להקל על העומס מבלי לפגוע בציבור הרחב, בהליך השיפוטי ובעורכי הדין".

 

בישיבה הציגה עו"ד בן ארי את עמדת הלשכה, אשר מלכתחילה התנגדה לקיומה של משמרת שניה בשל פגיעתה בציבור עורכי הדין, הורים לילדים, ובעלי משרדים קטנים, שנאלצים להופיע בבית המשפט בשעות הערב והלילה. המשמרת השניה פוגעת בפרט בעורכות דין אמהות לילדים, שמצויות בעמדה נחותה מבחינת מציאת מקומות עבודה ומבחינת אפשרויות הקידום שלהן במקום העבודה. עו"ד בן ארי הוסיפה ש"יש בכך זילות של ההליך המשפטי כאשר עו"ד ניצבים בפני בית המשפט בשעות הערב שהכל עייפים ומותשים. ייצוג צריך להיות אחראי, רציני ועירני".

 

במהלך הישיבה נשמעו תלונות מפי עורכות דין על הסירוב הגורף לבקשות העברת הדיונים לשעות הבוקר שמוגשות לבית המשפט בת"א - בקשות שהוגשו מטעמים אנושיים, מובנים וברורים, נתקלו באטימות מצדה של המערכת.

 

"כל הרעיון בחטא יסודו ומבחן התוצאה מראה שאין בו צורך והוא אינו מידתי ולכן יש להעבירו מן העולם, או לחילופין, לקיימו במתכונת שהונהגה בחיפה כתוצאה מהידברות ושיתוף פעולה בין לשכת עורכי הדין, מנהל בתי המשפט ונשיא בית המשפט המחוזי, היינו, משמרת שניה בהסכמת עורכי הדין ולא כהנחתה חד צדדית. משמעות התנאי של הסכמה היא כיבוד בחירתו של עו"ד שלא להופיע במשמרת שניה גם מנימוקים של נוחות גרידא, והכרה בכך שמדובר בנימוקים לגיטימיים תוך כיבוד שעות העבודה המקובלות, משמעות הזכות להורות ולתרבות פנאי", ציינה יו"ר ועד מחוז חיפה של הלשכה.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון