הודעות דוברות הלשכה

פרקליט המדינה בועד המרכזי של לשכת עורכי הדין:

12.01.2005

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

"אנו צועדים כל הזמן במתחם לא פשוט של חופש הביטוי מחד והסכנה שבקריאות לסירוב מאידך"

כך אמר אתמול פרקליט המדינה, עו"ד ערן שנדר, בישיבת הועד המרכזי של לשכת עורכי הדין.

 

פרקליט המדינה ציין שהתביעה תמיד נהגה בריסון בענין התבטאויות, והשאלה כיום היא עד כמה הריסון וההבלגה מגיעים לשלב ממנו והלאה זוהי הפגנת חולשה. קו הגבול אינו נראה תמיד בבירור ולכן הוחלט על ידי היועץ המשפטי לממשלה שכל מקרה יבחן לגופו. כך הוחלט, שקריאות המגבשות חשד לשידול לאי ציות לפעולה צבאית ולסירוב פקודה תוך פינוי מאחז בלתי חוקי מצדיקות פתיחה בחקירה.

 

ראש הלשכה, ד"ר שלמה כהן, ציין, בהקשר זה, שיש לטפל במעשים ולא בדיבורים. "חברה חזקה כמו שלנו יכולה להרשות לעצמה הרבה מאוד. יש להימנע מטיפול פלילי בדיבורים ואפילו קשים ומתועבים ככל שיהיו – ולטפל רק במעשים: אם משהו מרים אצבע על חייל, שוטר או כל ממלא תפקיד, אז חייבת מערכת אכיפת החוק להתערב".

 

עו"ד רון גזית הביע חשש בפני פרקליט המדינה מפני שחיתות שלטונית והקשר המובהק שבין הון ושלטון. בהקשר זה, קרא לו שכפרקליט מדינה יוביל מהלך עצמאי נטול כל השפעה שתכליתו להלחם בשחיתות השלטונית, כפי שעשתה כן פרקליטת המדינה הקודמת בתפקיד, השופטת עדנה ארבל. ראש הלשכה הוסיף "אנו רוצים פרקליטות פעלתנית מאוד בכל הקשור לטיפול בפשיעה בכלל ובשחיתות השלטונית בפרט תוך שימת דגש לנזק הרב שגורמת השחיתות והשענות על פסק דינו של בית המשפט העליון בפרשת שבס המהווה מורה דרך".

 

לדברי יו"ר ועדת האתיקה הארצית של הלשכה, עו"ד דרור ארד אילון, מותו של עו"ד דיויד וינר ז"ל, התרחש על רקע עבודתו המקצועית, ועל המערכת המשפטית לתת על כך את הדעת ולבדוק את עצמה פנימה, זאת מבלי להאשים אף אחד. עוד הוסיף ש"בחלקים גדולים של השירות הציבורי יש הגמוניה חזקה, המחלישה את הציבור. המערכת צריכה להיות יותר פלורליסטית ולהביע ספקנות". עו"ד ארד אילון הצביע על הודאות השווא כבעיה מרכזית וממשית ועל העדר זהירות מספקת מצדה של המערכת "בענין זה מוטל על התביעה נטל מיוחד".

 

פרקליט המדינה בקש להזים את השמועות, והדגיש שעו"ד וינר נחקר בפרשה כעד בלבד ולא כחשוד.

 

פרקליט המדינה הסכים להקמת פורום משותף של בכירי הפרקליטות עם נציגי הלשכה לבירור נושאים הקשורים בהליכים הפליליים על כל שלביהם.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון