הודעות דוברות הלשכה

הפורום הפלילי של הלשכה: לא לשמיעה רצופה של תיקים פליליים!

20.11.2013

עו"ד שירי קריספין, דוברת הלשכה

אבי חימי, יו"ר הפורום הפלילי: "מטרת נוהל שמיעה רצופה בבתי משפט לנהל משפטי בזק שיסתיימו בהרשעה מהירה ובענישה כואבת גם של אנשים חפים מפשע, ויוביל לחיסול המשרדים הפליליים הפרטיים".

הפורום הפלילי הארצי של לשכת עורכי הדין בהובלת יו"ר הפורום הפלילי אבי חימי, שיגר היום מכתב חריף למנהל בתי המשפט, השופט שפיצר, ולמנכ"ל משרד המשפטים, עו"ד גיא רוטקופף, באשר להוראות נוהל של נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, בדבר שמיעה רצופה של תיקים פליליים שעתיד להיכנס לתוקף בראשית ינואר 2014. 

 

לאחרונה הודיעה הנהלת בתי המשפט על כוונתה לעבור לשמיעה רציפה של תיקים בבית המשפט על מנת לצמצם לוחות זמנים ואולם הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין סבור, כי יישום הנוהל יביא לתוצאות קשות ובעיקר לפגיעה אנושה בעורכי הדין הפרטיים עד כדי חיסול משרדיהם. 

 

המדובר בנוהל נוקשה שאינו מאפשר גמישות או סטייה כלשהי ובכך עלול להכשיל בסופו של יום את בתי המשפט ואת מטרות ההליך, המשמעות של הפעלת הנוהל היא שעורכי הדין לא יוכלו להכין כראוי את הגנת הנאשם; לא יוכלו להיפגש עם הנאשם ועדים אחרים מטעם הגנה ואף לא יוכלו להתייחס להתפתחויות בבתי המשפט מאחר ואת יומם יעבירו במלואו בדיונים אינטנסיביים. הדבר ייעשה קשה אף יותר בניהול מגה תיקים שלא תהיה כל אפשרות לעורך הדין ללמוד את חומר החקירה שהיקפו מגיע כדי אלפי עמודים רבים, ולעיתים הרבה למעלה מכך".   

 

בישיבת חירום של הפורום הפלילי שהתקיימה אמש, עלתה הטענה, כי מעבר לשמיעה רצופה בתיקים פליליים במשך חמישה ימים בשבוע ברציפות דורשת היערכות ושינויים מערכתיים מן היסוד במערכת בתי המשפט, משטרת ישראל שירות בתי הסוהר ושאר הגורמים הרלוונטיים להליך הפלילי. הפורום הפלילי הארצי לא יסכים לקבל נוהל זה כתכתיב המונחת על ראשיהם של עורכי הדין הפרטיים העוסקים בתחום המשפט הפלילי ואף לא יסכים כי על מזבח היעילות יקריבו את הזכות לחקר האמת ולהליך הוגן. 

 

בפורום הפלילי הביעו מורת רוח על כך שלא היו שותפים להליך הראשוני של גיבוש הנוהל  וזאת בעיקר לאור ההשלכות הקשות על זכויות נאשמים, ניהול משפט הוגן ועל ציבור עורכי הדין. היה מקום לשקול בשיתוף ובעצה אחת עם לשכת עורכי הדין, את ההשלכות של מהלך זה על הפרקטיקה המשפטית ועל זכויות נאשמים.

 

בפורום הסבירו, כי תוצר ישיר של הפעלת הנוהל יביא לכך שכל נושא ייצוג נאשמים בהליכי מעצר יועבר באופן גורף לסנגוריה הציבורית בלבד כך גם כל הטיפול המתחייב בשלב החקירה וייעוץ שוטף לנאשמים ולחשודים שכן נושאים אלו מטופלים מטבעם ללא התראה מוקדמת.

תוצאה בלתי נמנעת שהליכים פליליים מהירים יגרמו לטיפול על ידי הסנגוריה הציבורית שזהו אינטרס משותף לסנגוריה הציבורית ולבתי המשפט.

 

ראש הפורום הפלילי, עו"ד אבי חימי: "נשמת אפו של ההליך הפלילי היא הזכות להליך הוגן. הצעה זו מאיינת את המושג לחלוטין ואין בינה לבין משפט פלילי כהלכתו דבר וחצי דבר. הנוהל נכתב על ידי מי שמנותקים מההוויה הפלילית וכל מטרת הנוהל לנהל משפטי בזק שיסתיימו בהרשעה מהירה ובענישה כואבת גם של אנשים חפים מפשע, שבהתנהלות ראויה ניתן היה להוכיח את חפותם".    

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון