הודעות דוברות הלשכה

חילוט רכוש - במרכז הדיון ביום עיון בנושא הלבנת הון בלשכה

19.11.2013

עו"ד שירי קריספין, דוברת הלשכה

השופט חאלד כבוב: יש צורך בהסדר חקיקתי בתחום החילוט, זה לא בריא שישנן מספר הוראות חוק בנושא חילוט רכוש. עו"ד פול לנדס, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון: ה-OECD בודק אותנו לפי כמות הכסף בפועל שחילטנו, ולא רק לפי מה שכתוב בחוק.

ביום עיון שנערך אתמול (18 בנובמבר) בלשכת עורכי הדין, בנושא "היבטים פרקטיים בחוק איסור הלבנת הון" נידונה בהרחבה סוגיית חילוט הרכוש כאקט ענישתי, בפאנל לקחו חלק השופט חאלד כבוב, בית משפט המחוזי, תל אביב; עו"ד פול לנדס, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון; עו"ד ליאת פדן, קצינת חילוט ראשית, יחידת להב 433, משטרת ישראל; עו"ד דנה אמיר, מנהלת המחלקה לתיקים מיוחדים, רשות המיסים ועו"ד נתי שמחוני, משרד אדרת שמחוני ושות'.

 

כבוד השופט, חאלד כבוב, בית המשפט המחוזי תל אביב, אמר כי, "יש צורך בהסדר חקיקתי בנושא חילוט רכוש, מאחר שלא בריא שישנן מספר הוראות חוק, בחוקים שונים, שמטרתן להסדיר את נושא חילוט רכוש, עובדה שגוררת פרשנות משפטית". עוד הוסיף השופט כבוב כי, "אחרי המשפט הפלילי מתקיים משפט נוסף שעוסק בראיות בנושא החילוט, ושם, על פי ההלכה, מדובר במשפט אזרחי. כך יוצא שהרכב פשע חמור דן בנושא בעל אופי אזרחי".

 

עו"ד ליאת פדן, קצינת חילוט ראשית, יחידת להב 433 משטרת ישראל ועו"ד דנה אמיר, מנהלת המחלקה לתיקים מיוחדים ברשות המיסים הסבירו, כי היקף הרכוש אותו מחלטים נעשה על פי מחזור העסקים ולא רק על פי גובה הרווח שהעבריין הפיק מהעבירה.  עו"ד פדן הבהירה כי, "מדובר בסכומים גבוהים בהרבה אבל זו הסמכות שבחוק". עו"ד דנה אמיר, מנהלת המחלקה לתיקים מיוחדים ברשות המיסים, "מדובר גם ברכוש ששימש לביצוע העבירה ולא רק ברווחים שהופקו".

 

עו"ד ליאת פדן הוסיפה, כי כיום מתקיימות "חקירות חילוט" שבמסגרתן החוקרים אוספים ראיות על הרכוש אותו ניתן לקחת לחשודים, עוד בשלב של החקירה הסמויה, "לעתים החילוט מתבצע לפני תחילת החקירה הגלויה ולעתים גם ללא צורך בצו, כך שהחשוד כלל אינו מודע לכך שרכושו חולט והעניין תופס אותו בהפתעה גמורה". לדבריה, "החילוט מעלה שאלות בתחומים רבים, כגון - מה חלקה של המשפחה? האישה וכו'?". על פי השופט כבוב המבחן קשה, כי מספיק שהמדינה תוכיח ברמת הסתברות נמוכה שהרכוש שייך לעבריין הנטל מתהפך ועל המשפחה להוכיח שהם זכאים לרכוש. לדברי השופט כבוב, "אנו מחלטים, לא בלב קל אבל מכוח החוק, רכוש של בני משפחה וברור לנו שבכך נלקח ממשפחת העבריין מרבית רכושם כולל נכסי נדל"ן".

 

עו"ד נתי שמחוני הסביר, כי מבחינת החשודים החילוט הוא עונש לכל דבר. הרשויות פועלות בניגוד לדין וכמדיניות מבקשות גם בשלב החקירה והחילוט הזמני לתפוס רכוש כשר ונקי לחלוטין. יש פסיקה סותרת אבל מהחוק ברור שתפיסת רכוש נקי מחייבת איזונים ובלמים בדיוק על פי ההסדר שבחוק. עו"ד פדן ועו"ד אמיר הבהירו כי מבחינתן, החילוט בא בנוסף לכל עונש ואיננו אקט ענישתי בפני עצמו, עו"ד דנה אמיר הבהירה כי ,החילוט יכול להתבצע על פי ההסדר הקיים ללא המגבלות שבחוק איסור הלבנת הון". פרופ' דוד ליבאי הוסיף כי לפני ההרשעה יש להיזהר משימוש בסנקציות הדרקוניות הללו.

 

עו"ד פול לנדס, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון, הציג את עמדת ה- OECD בנושא החילוט: "חילוט הוא חלק מהפעולות לצורך האכיפה וה- OECD בודק אותנו לפי כמה כסף בפועל חילטנו, ולא רק לפי מה שכתוב בחוק. הייתה ביקורת פיזית בישראל לפני מספר חודשים והדו"ח צפוי להתפרסם בקרוב".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון