הודעות דוברות הלשכה

לשכת עורכי הדין מתגייסת לטובת רוכשי הדירות

28.10.2013

עו"ד שירי קריספין, דוברת הלשכה

לשכת עורכי הדין הודיעה היום (ב’) בוועדת הכלכלה של הכנסת על כוונתה לפעול לכך שרוכשי דירות מקבלן לא יישאו בשכר טרחה כלשהו של עורך דין הקבלן, אלא שכר הטרחה ישולם על ידי הקבלן.

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי: "לשכת עורכי הדין ערה לכל סוג של חקיקה חברתית ומוכנה לתת כתף ולבצע את השינוי ההיסטורי בו עורך דין לא יגבה שכר טרחה מהרוכש אלא מהקבלן. בצעד זה נבטיח כי הרוכש יקבל ייצוג משפטי הולם שישמור את זכויותיו באמצעות עורך דין מטעמו, ובכך נאפשר לעורכי דין רבים עיסוק חופשי בתחום, בהתקשרות עם הרוכש ללא התערבות המחוקק".

 

בדיון שהתקיים היום בוועדת הכלכלה בכנסת בעניין תיקון לחוק המכר שמוביל ח"כ שטרית, לפיו יוגבל שכר טרחת עורך דין בעסקת רכישת דירה מקבלן, הציגו יושבי ראש פורום קניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין בישראל, עורכי הדין יורם חגבי -חגי ומוטי בניאן, את עמדת הוועד המרכזי לפיה יומלץ למועצה הארצית של לשכת עורכי הדין לבטל את הכלל המתיר לעורכי דין לגבות שכר טרחה מרוכשי דירות מקבלן.

 

נציגי לשכת עורכי הדין הצביעו על כך שהצעת החוק כפי שהיא מונחת, לא תביא להורדת מחירי הדירות וכן הודיעו מצידם, מתוך רצון להתגייס לטובת רוכשי הדירות, על כוונתה של הלשכה לפעול לכך שרוכשי דירות מקבלן לא יישאו בשכר טרחה כלשהו של עורך דין הקבלן.

 

במצב דהיום, רוכש דירה מחויב במסגרת הסכם המכר שבינו ובין הקבלן לשלם שכר טרחה לעורך הדין של הקבלן בגין הרישום בשיעור של כ- 1% בתוספת מע"מ מעבר למחיר הדירה. מצב זה מתאפשר לאור כלל 5(ב) לכללי לשכת עורכי הדין (ייצוג בעיסקאות בדירות) המתיר גביית תשלום לצורך רישום זכויות של רוכש הדירה.

 

עו"ד חגי חגבי אמר: "הצעת החוק של שטרית הובילה לחשיבה מחודשת בלשכה באשר לגביית שכר טרחה מרוכשי דירות מקבלן. הוחלט כי עורכי הדין לא יגבו שכר טרחה מרוכש דירה מקבלן, אלא מהקבלן אותו הם מייצגים. כל זה מבלי לגרוע ממחויבות הקבלן לגרום לרישום זכויות הרוכש דירה מקבלן במרשם".

 

עו"ד מוטי בניאן אמר: "לאור עמדת התאחדות בוני הארץ, כפי שהושמעה על ידי נציגם בוועדת הכלכלה היום, למעשה הצעת חוק זו כפי שהיא לא תביא להורדת השווי הכולל של מחיר הדירה לזוג הצעיר. כמו כן, יש בה גם משום תקדים מסוכן להתערבות במערכת חוזית שנוגד את חוק חופש העיסוק. לאור עמדת לשכת עורכי הדין באשר לאיסור גביית שכר טרחה מרוכש הדירה, הצעת חוק זו מתייתרת בכך".

 

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן (העבודה), החליט לקיים דיון נוסף בנושא לאור הסתייגויות שעלו במרוצת הדיון.  

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון