הודעות דוברות הלשכה

הלשכה בתגובה להחלטת בג"ץ חוק המסתננים: "אמצעים קיצוניים ולא הומאניים שהופכים לכלי להרתעה אינם תחליף למדיניות הגירה סדורה"

17.09.2013

עו"ד איתי הר-אור, דובר הלשכה

הפורום למשפט חוקתי וזכויות אדם של הלשכה התייחס אתמול (ב’) לפסק דינו של בג"ץ בעניין חוק המסתננים. לעמדת הפורום, "יש לברך על פסק דינו האמיץ של בית המשפט הגבוה לצדק, אשר קבע פה-אחד, בקול צלול ובהיר, כי חוק המאפשר למדינה לכלוא בני אדם שלא פשעו, למשך תקופה ארוכה של 3 שנים, אינו חוקתי ויש לבטלו".

יו"ר הפורום למשפט חוקתי וזכויות אדם, עו"ד ענבל רובינשטיין: "טוב ונכון עשו שופטי בג"ץ כאשר הדגישו  כי החוק פוגע אנושות בחירותם, בגופם, בנפשם ובכבודם של מבקשי המקלט, באופן שאינו עולה בקנה אחד עם ערכיה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית ועם חובתה המוסרית כלפי כל אדם באשר הוא".

 

עו"ד רובינשטיין, אשר כיהנה כסנגורית הציבורית הראשית, הוסיפה כי "נקיטת אמצעים קיצוניים ולא הומאניים, ההופכים בני אדם לכלי להרתעת אחרים, אינה יכולה להוות תחליף למדיניות הגירה סדורה. הפורום מצטרף לקריאתו של בג"ץ ליצירת שיתוף פעולה בונה בין רשויות המדינה לארגוני זכויות האדם העוסקים בתחום, לצורך איתור פתרונות מגוונים שיקלו על מצוקת השוהים הבלתי חוקיים ויסייעו להם להשתלב ולא להפוך לנטל על סביבתם".

 

ראש לשכת עורכי הדין בישראל, עו"ד דורון ברזילי: "בעיית המסתננים לארץ הינה סבוכה ורגישה, והיא מחייבת נקיטת צעדים שקולים וזהירים, הן מצד המחוקק והן מצידה של הממשלה, באופן שיאזן בין האינטרס החברתי וזכויותיהם של תושבי ישראל, לבין ערכיה של מדינת ישראל, אשר מגנים על זכויות אדם. על מתן סעד בדמות ביטול חוק במדינת ישראל בידי בג"ץ להיעשות במשורה, וטוב כי בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ, בהרכב מורחב, אכן נוהג כך ועושה שימוש בסעד זה במקרים בודדים". 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון